Wpis z mikrobloga

Czy jeśli kupuję mieszkanie bez KW, ale sprzedawca zobowiązuje się dostarczyć wszystkie dokumenty i notariusz w momencie przeniesienia własności złoży również wniosek o założenie KW, to mogę czuć się bezpiecznie w takim układzie, czy jest coś, o co powinienem dodatkowo zadbać?
#notariusz
  • 17
@c_loud: To częsty przypadek. W takim przypadku podstawą do weryfikacji nieruchomości jest zaświadczenie że spółdzielni o przysługiwaniu prawa do lokalu wraz z informacją o braku przeciwwskazań do założenia KW. Trzeba też sprawdzić, czy spółdzielnia jest właścicielem gruntu. Warto również przyjrzeć podstawę nabycia.
@marcpol: Dziękuję za odpowiedź. Czy może zdarzyć się przypadek, w którym notariusz w dniu sprzedaży złoży wniosek o założenie KW, a po jakimś czasie (już dawno po sprzedaży) przyjdzie odpowiedź odmowna z powodu jakichś roszczeń? Czy wtedy ta sytuacja jest już całkowicie po stronie kupującego?
Korzystam z pośrednika nieruchomości, który teoretycznie powinien wszystko zabezpieczyć, ale w praktyce mam obawy, że zabezpiecza wyłącznie interesy sprzedawcy.
@c_loud: Sprawdź czy inne lokale w KW budynku mają założone księgi. Jeśli tak jest to nie powinno być problemów. Numer KW będzie w zaświadczeniu że spółdzielni.

Przeszkodą do założenia KW są nieuregulowane grunty, czyli sytuacja, gdy spółdzielnia wybudowała budynek na działce której nie była i nie jest właścicielem. Taki problem jest częsty w Poznaniu.
@c_loud: jeśli są roszczenia, to ani poprzedni właściciel ani ty nie założy KW do czasu rozwiązania sprawy. Możesz się w urzędzie dowiedzieć czy są jakieś roszczenia czy postępowania. Co kupujesz tak naprawdę? Spółdzielcze lokatorskie?
@marcpol: Jak mogę to sprawdzić? Dzwoniąc do spółdzielni i pytając czy inne lokale w budynku xxx mają założone KW, albo zapytać o ten konkretny? Mają w ogóle obowiązek udzielenia mi takiej informacji?
@c_loud: napisałabym do urzędu dzielnicy. Ale jeśli wystąpiłeś do spółdzielni o zaświadczenie, to oni pewnie udzielą ci info. Ogólnie jeśli to sprawa roszczeń, to raczej się nie ma co martwić, to są grunty tzw. nieuregulowane i jest ich ogromna masa i ludzie normalnie na nich żyją, sprzedają i kupują. Tylko kredyt raczej odpada.
@c_loud: Możesz to sprawdzić przeglądając KW budynku w systemie elektronicznych ksiąg wieczystych ekw. Numer KW budynku będzie podany w zaświadczeniu że spółdzielni.

O bezpieczeństwo transakcji zadba też notariusz.
@WOparachAbsurdu: @marcpol:
W tym przypadku kredyt wchodzi w grę; prawdopodobnie dlatego w ogóle będzie zakładana księga wieczysta. Zaświadczenie ze Spółdzielni prawdopodobnie zobaczę dopiero przy podpisywaniu właściwej umowy u notariusza, natomiast w najbliższym czasie czeka mnie umowa przedwstępna i wpłata zadatku. Zastanawiam się czy sytuacja, w której właściciel nie dostarczy wszystkich niezbędnych dokumentów, może być traktowana jako brak sprzedaży z winy sprzedającego (i co za tym idzie zwrot zadatku).
Do Urzędu
@c_loud: W przypadku kredytu również bank sprawdzi stan prawny nieruchomości. Poproś o zaświadczenie że spółdzielni przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Będzie ono wymagane przez bank. Większość banków będzie również wymagała podstawy nabycia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@c_loud: spółdzielcze własnościowe to nie jest nieruchomość. Sprawdź stan nieruchomości gruntowej jeżeli jest nieuregulowany to nie wyodrebnisz lokalu.
@c_loud: siema, coś ustaliłeś? mam ten sam problem i trochę cykam się o tą transakcję. sąsiedzi mają KW ale boje się, że na mieszkaniu będzie hipoteka o której nie wie wspólnota. albo że im się coś zawieruszy i „nie zauważą” hipoteki
@gabonczyk: jeśli nie ma KW w lokalu to trzeba polegać na spółdzielni, podpisują się pod tym co wystawią. Innej opcji na weryfikację chyba nie ma.
Natomiast jeśli kupujesz na kredyt to upewnij się, że już w trakcie umowy przedwstępnej na stole będą leżały wszystkie te zaświadczenia o niezaleganiu z czynszem, o braku przeciwwskazań do założenia KW itd. Nawet nie chodzi o zaufanie, po prostu te dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku