Wpis z mikrobloga

Wczoraj zacząłem na poważniej uczyć się DAX z książki The Definitive Guide to DAX i docelowo przejść na coś związanego z klepaniem dashboardów itp. w PowerBI. Zobaczymy na jak długo motywacji wystarczy. Mam dobre stanowisko w finansach z perspektywą dalszych częstych awansów ale jestem skłonny zarabiać mniej żeby robić coś nowego co mnie bardziej ciekawi. Na razie ogarniam:
- excel zaawansowany
- podstawy/średniozaawansowany Power Query
- podstawy PowerBI (proste wykresy, podstawowe miary typu running total czy % of total)
- podstawy SQL ale nie mam na czym ćwiczyć, na razie zarequestowałem w robocie o dostęp read-only żeby chociaż jakieś selecty porobić i mieć dane do zabawy, zobaczymy co z tego bedzie
- i teraz jedziemy z DAXem
- wiedzia z księgowości, audytu finansowego i finansów na wysokim poziomie ale to raczej za bardzo się nie przyda ¯\_(ツ)_/¯

Ot taki gówno wpis, jak mi motywacja nie opadnie to za jakiś czas dam update jak idzie.

#powerbi #businessintelligence #sql #tableau #programowanie
  • 7
  • Odpowiedz
- wiedzia z księgowości, audytu finansowego i finansów na wysokim poziomie ale to raczej za bardzo się nie przyda ¯_(ツ)_/¯


@excelfinance: i tutaj się mylisz, bo dzięki temu możesz z buta wjechać w raportowanie finansowe, bo rozumiesz wszystkie te zawiłości. Jak robiłem jakieś raporty dla controlling/revenue to chyba najwięcej czasu zajmowało zrozumienie tego wszystkiego, a potem sprawdzanie krok po kroku czy dobrze coś liczę.
  • Odpowiedz
@excelfinance @matti05 dodatkowo obycie w korpo i praca w strukturach dłużej firmy jest bardzo na +.

Jeśli celujesz w PowerBI deva to SQL na poziomie kwerend wyciągających i przekształcających tabele w pełni wystarczy. Skup sie na daxie, PQ, pbi desktopie, modelowaniu danych. Przynajmniej od strony teoretycznej naucz sie funkcji, struktury i możliwości serwisu, później zapoznaj sie z dodatkowymi narzędziami do pbi (tabular editor, dax studio, alm toolkit).

Jesli masz możliwość
  • Odpowiedz
@excelfinance trzymam kciuki! co dokładnie robisz w finansach? ja pracuje w controllingu i szczerze ścieżka powerbi deva też bardzo kusi, zwłaszcza że w mojej pracy właśnie najbardziej lubię automatyzację raportów/dashboardow z użyciem powerquery i vba.
  • Odpowiedz
@diego_gonzales: głównie accounting. Akurat mam dość duze pole do popisu bo na dużych zbiorach danych pracujemy wiec liczę, że potrenuje sobie. Niestety mam problem żeby dostać dostęp do bazy danych, próbuje od każdej strony, na razie hindus na L4 więc czekam jak zobaczy mojego ticketa co powie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@bad_motherfucker poddałem się bo jak miałem oferty to za zbyt mała stawkę, a teraz to w ogóle chyba całkiem ciezko się wbić w temat bo się zrobiło mega popularne. Dokończyłem biegłego rewidenta w międzyczasie więc zostałem w finansach.
  • Odpowiedz