Wpis z mikrobloga

#pracbaza #pytanie #finanse
Mirasy, trochę lipa jest, potrzebuję porady. Otóż pracuję u prywaciarza i oczywiście na konto wpływa najniższa a reszta pod stołem w kopercie. Zawsze wpłacałem całość koperty na konto we wpłatomacie i wszystko było git przez 5 lat, aż do dzisiaj, kiedy otrzymałem list od mojego banku, że muszę się zgłosić celem wyjaśnienia nieuzasadnionych wpływów na konto. Ktoś ma jakiś pomysł, jakiego sensownego uzasadnienia mogę im udzielić?
  • 193
@nuthello: Pewnie bait. Ale jeśli nie - bankowa procedura KYCa nie znaczy jeszcze, że wyślą zgłoszenie do KASu. Jeśli kwota nie jest specjalnie wysoka (do 2-3 tysięcy), to bym powiedziała, że dostaję od rodziców pieniądze, bo z pensji nie jestem w stanie się utrzymać. Jeśli masz jaja (lub nie kochasz rodziców), to weź od nich podpis na papierku, który to potwierdzi. Z dużą dozą prawdopodobieństwa dadzą spokój.
Powiem Ci, że sytuację masz nieciekawą. Otóż ja też pracuję u prywaciarze i oczywiście na konto wpływa mi najniższa krajowa, a reszta w kopercie, pod stołem. Zawsze wpłacałem całość koperty na konto we wpłatomacie i wszystko było git przez pięć lat. Aż do dzisiaj. Otrzymałem list od mojego banku, że muszę się zgłosić celem wyjaśnienia nieuzasadnionego czytania bajtów użytkownika @nuthello - masz jakiś pomysł jakiej odpowiedzi im udzielić, aby wytłumaczyć po co
@WolfSky: darowizna od grupy 0 nie podlega podatkowi tylko, jeśli jest przelana w formie elektronicznej. Nie można przekazać gotówki nawet w grupie 0 - musi być przelew i najlepiej w tytule "darowizna" powinna być, choć nie konieczne.
@Sephria: Od rodziców można dostać max 8 albo 9k rocznie. Jeśli otrzymujesz więcej to musisz robić zgłoszenia do urzędu skarbowego, więc lepiej niech tak nie mówi bo jeszcze mu z tego tytułu każą zapłacić podatek.

@nuthello: Polski Ład wprowadził całkowitą ochronę pracownika, któremu płaci się pod stołem. Wszelkie konsekwencje ponosi teraz pracodawca. Jak rozumiem proceder miał miejsce już wcześniej, a tu już się nie znam czy mogą Ci teraz dowalić
@lubiegrzeski: Byłam pewna, że chodzi o kwotę jednorazowej darowizny. Według przepisów, to nawet wzbogacenie do 5 lat się liczy, to już w ogóle.

To może lepiej nie stosować się do mojej rady, bo faktycznie może wyjść źle :D
na konto wpływa najniższa a reszta pod stołem w kopercie. Zawsze wpłacałem całość koperty na konto we wpłatomacie i wszystko było git przez 5 lat


@nuthello: XDDD Sam #!$%@?łeś siebie i janusza. Janusz pewnie na cztery łapy kuty i ma opłaconego urzędasa, więc jak wprost nie obciążysz go w zeznaniach to się wywinie. Skąd ci w ogóle przyszło do głowy, żeby w kraju, w którym pracujących dyma się jak ostatnią dziwkę