Wpis z mikrobloga

#gielda #gaz #ropa #rosja
Duzo sie mowi ostatnio, ze ruskie nie wlacza z powrotem przesylu gazu przez NS1 po planowanych pracach konserwacyjnych (maja trwac 10 dni od jutra)

To by spowodowalo prawdziwy kataklizm w Europie i zapasc przemyslu, racjonowanie energii rowniez dla konsumentow (co juz sie dzieje na mniejsza skale)

Argumentem najwazniejszym przeciw takiemu ruchowi jest to, ze ruskom mocno spadlyby dochody. Obecnie gaz to jakies 50% dochodow z eksportu, drugie 50% to ropa
ruskie potrzebuja pieniedzy, 50% to duzo. ruska ropa jest sprzedawana z duzym rabatem, a majaczy jeszcze mozliwy price cap (ciezki do wdrozenia, ale cos moze zrobic)

Drugi argument przeciw to taka skala zapasci w Europie, to zapasc wszedzie na swiecie wlasciwie. Miedzy innymi w Chinach. Nie wiem jaki wplyw maja Chiny na polityke ruskow, ale moze jakis maja

Zapasc w Europie i reszcie swiata spowodowalaby nagly i mocny spadek popytu na rope jeszcze mocniej uderzajac w dochody ruskow z eksportu

Podsumowujac odciecie gazu przez ruskow jest oczywiscie prawdopodobna opcja, ale w mojej opini wcale nie mocno prawdopodobna. Fifty - fifty
  • 4
Ten brak powrotu do przesyłu gazu przez NS1 to narracja zachodu. Ruskie ani razu nic takiego nie powiedzieli ani nawet nie zasugerowali. Przez te 10 dni media takiej piany i paniki nabiją, że cena pewnie skoczy znowu do góry. Ale mnie się wydawaje, że ruscy normalnie będą pompować dalej ten gas.
@151346136: jak na mój chłopski rozum ruskie w ten sposób sprawdzają jak zachowa się Europa podczas tego przestoju. Najgłośniej kwiczą Niemcy bo uzależnili swój przemysł od gazu z rosji, więc będzie ich można dupczyć bez mydła i w ten sposób osiągać ustępstwa które są ruskim bardzo potrzebne.

Chociaż to ruscy można rzucić kostką i strzelać co wydumają
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@151346136: na całkowite odcięcie gazu UE powinna zareagować dodatkowymi sankcjami i całkowitym odcięciem obwodu kaliningradzkiego od dostaw z Rosji, ale mam tu na myśli każdą ciężarówkę i każdy wagon nie ważne z czym jadą.