Wpis z mikrobloga

Lipiec
Powinności

Stoicyzm na dziś - 10 lipca
Pokochaj skromną sztukę

„Pokochaj skromną sztukę, jaką opanowałeś, i znajdź w niej wypoczynek. Resztę swych dni spędź jak człowiek, który z całego serca zawierzył wszystkie swe dobra bogom. Nie bądź ani tyranem, ani niewolnikiem dla żadnego człowieka”.
– Marek Aureliusz, Rozmyślania, 4.31

Gdy w weekendowy wieczór wstąpisz do jednego z klubów kabaretowych w Nowym Jorku lub w Los Angeles, zapewne zobaczysz najwybitniejszych i spełnionych komercyjnie komików, praktykujących swoje rzemiosło przed niewielką publicznością. Choć ci ludzie zarabiają fortunę na filmach lub dużych występach, znajdziesz ich w klubach, gdzie ćwiczą najbardziej podstawową formę swej sztuki.

Jeśli zapytasz któregoś z nich” Po co to robisz? Dlaczego nadal występujesz?” – zwykle usłyszysz następującą odpowiedź: „Ponieważ jestem w tym dobry. Ponieważ kocham to robić. Ponieważ chcę się doskonalić. Ponieważ uwielbiam więź z publicznością. Ponieważ nie mogę tego nie robić”.

Dla tych ludzi występowanie na scenie w klubach Carolines lub Comedy Cellar o pierwszej w nocy nie jest pracą, tylko źródłem energii. Oni nie muszą tego robić. Są wolni i sami to wybierają.

Niezależnie od tego, jak skromną sztukę praktykujesz, to czy na pewno zapewniasz sobie na nią czas? Czy kochasz to, co robisz, w wystarczającym stopniu, by znajdować na to wolne chwile? Czy wierzysz w to, że jeśli włożysz odpowiedni wysiłek, reszta sama się ułoży? Tak właśnie się stanie. Kochaj swój fach i bycie rzemieślnikiem.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 11