Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,
Wyprowadziłem sie niedawno na najem, przyszedl mi pierwszy rachunek za prąd. Prognoza za 2 miesiace zużycia wyszło 360kWh. Jakim cudem mogła im wyjsc taka prognoza skoro ja nawet nie pracuje z domu, codziennie jadę do biura i może używam pare godzin dziennie laptopa, TV nie chodzi ani nic?
180kWh miesięcznie?!?!?!? Już nie mówię o cenach, samo zużycie mnie zaskakuje.

Czy te okresy prognozowe są brane z wykorzystania poprzednich lokatorów? Będę miał nadpłatę? Bo ja na pewno tyle nie zużyłem (°°
Pomocy

#mieszkanie #wynajem #nieheheszki #nieruchomosci
  • 18
@Kolczaneiro: Cześć, prognoza jest robiona na podstawie dotychczasowego zużycia (czyli najpewniej poprzednich lokatorów). Jeśli prąd jest zapisany na Ciebie możesz sprawdzić do kiedy są wystawione prognozy na: https://moj.tauron.pl/ Jeśli będzie mniejsze zużycie to albo idzie to na poczet kolejnych należności albo składasz wniosek o zwrot.

Jeśli prąd jest na właściciela musisz pilnować żeby Cię nie zrobił w balona - dobrze gdybyś miał dostęp do miesięcznych zestawień z tauronu, a w szczególności
@kfc_chicken: i uwaga - nowe prognozy są chyba raz na pół roku na podstawie wcześniejszego zużycia, ten okres nie musi się pokrywać z datą Twojego wprowadzenia, więc chwila minie zanim prognozy będą tylko na podstawie tego co zużywasz
@kfc_chicken: i uwaga - nowe prognozy są chyba raz na pół roku na podstawie wcześniejszego zużycia, ten okres nie musi się pokrywać z datą Twojego wprowadzenia, więc chwila minie zanim prognozy będą tylko na podstawie tego co zużywasz


No najprawdopodobniej tak jest, będą nadpłaty pewnie do października a potem zimą prąd za półdarmo ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Kolczaneiro: Jakby wyszło duże zużycie po miesiącu sprawdzania to możesz jeszcze poobserwować wskazania licznika przy wyłączonych wszystkich sprzętach w domu (łącznie z lodówką). Możesz wyłączyć też potem wszystkie bezpieczniki i zobaczyć co na to licznik. To zobaczysz czy gdzieś z licznikiem/siecią nie ma problemu.
Ale podejrzewam że to raczej estymacje po poprzednich najemcach.
nie mam spisanych liczników z pierwszego dnia, moja wina


@Kolczaneiro: to trochę lipa. Spisz sobie któregoś dnia licznik i spójrz na następny/za dwa/za pięć dzień/dni i będziesz wiedział jakie masz zużycie. Jak Cię rachunek boli to możesz chyba po miesiącu zgłosić żeby przeliczyli Ci prognozy.
@Kolczaneiro: prognoza to raczysko i jak nie dopilnujesz, to rachunki Cię zjedzą. Ja wynajmuję mały lokal w piwnicy budynku jako przestrzeń magazynowo-biurową. Zużycie praktycznie żadne, bo ile może ciągnąć jeden laptop przez 8-9h dziennie? Co miesiąc dostaję faktury z prognozowanym zużyciem sięgającym 140kWh, podczas gdy realne miesięczne zużycie sięga max 19-20kWh. No i co miesiąc muszę się tłuc z obsługą klienta, wysyłać im zdjęcia z aktualnym stanem licznika a oni wtedy