Wpis z mikrobloga

Mirki, wspomagane komputerowo ramię monitorowe/biurka kreślarskiego, ktoś orientuje się jakby można było się do takiego projektu zabrać? Ten termin po ang. to byłoby "computer accelerated desk/monitor arm"?
Czyli mamy potężne ramię (może być dalej oparte o siłowniki) gdzie jest cała mechanika obrotowa ale zamiast używania siły do przesuwania i ukladania go, to z uwagi wielkości w rogu biurka czy monitora wyobrażam sobie taki "trzymacz" i ma on jakieś funkcje haptyczne i z dużą wrażliwością czyta nacisk kciuka i palca wskazującego z dwóch stron - zczytuje i przedkłada na ruchy ramienia mechanicznego to jak chcemy manipulować urządzeniem.
Jak ustawiamy siłę palcy równolegle i naciskamy na ten trzymacz do góry to biurko prosto do góry, jak trzymamy ale wciskamy do środka to biurko odsuwa się od nas. Jak przesuwamy palce w osi to biurko się przekrzywia. Ofc chodzi o to aby ruch był w kilku płaszczyznach czyli w sensie żeby dało się nawet tak "żeglować" biurkiem czy czymkolwiek co jest na ramieniu i żeby to było płynne.
Powoduje to że niezmiernie łatwo jest ułożyć sobie cały np. tv dotykowy który można sobie ułożyć, albo cały blat kreślarski który można sobie dopasować pod kątem.
Pierwszy problem to płytka sensoryczna. Coś podobnego do czytnika palca, ale chyba takie urządzenie jest już przecież opracowane i możliwe do kupienia?
Oprogramowanie do czytania nacisku no to już nie widzę jako problem, skoro płytka ma hardware do tego. To tylko przełożenie danych wejściowych na komendy.
No i pytanie jakby te komendy przełożyć na jakiegoś rodzaju mechanizm, który pozwalałby sterować ramieniem czyli odbierał sygnał w czasie rzeczywistym, przesuwał elementami i potem blokował w takiej pozycji żeby było stabilne. Wyobrażam sobie to jako takie jedno ramię zwisające z sufitu a to co jest zawieszone na nim jest całkowicie w powietrzu.
#pytanie #majsterkowanie #diy #technologia #komputery #inzynieria #robotyka #automatyka #mechatronika
  • 5
@interpenetrate:

Roboty przemysłowe mają opcję "Lead-Through Programming", która polega na tym właśnie że ręcznie prowdzi się ramię robota do odpowiedniej pozycji.

Cenowo to od 30k€ wzwyż.

Najtaniej to chyba kupić używane ramię, bo taniej mechaniki nie zrobisz, ogarnąc serwo-wzmacniacze i napisać jakiś soft na bazie open-source controllera CNC.