Wpis z mikrobloga

@polski_bonanza: ponieważ to skrót myślowy że inflacja zjada oszczędności. Musiałbyś je wydać całe na coś co akurat drożeje, a może być tak ze coś tanieje pomimo inflacji na przykład jak teraz nieruchomości i wtedy już Twoje oszczędności nie są zjedzone przez inflacje, a nawet możesz zyskać. Problem jest gdy wydajesz całą wypłatę na życie wtedy można się zgodzić że inflacja zjada pensje.
  • Odpowiedz
Bo wraz z inflacja podąża wzrost płac


@Jcmg: Wzrost płac jest dla nielicznych i nie nadąża, ale fakt, podąża :D
To tak jak podawanie, ze średnia płaca wzrasta. Mi podniosą 20% a Tobie 5%.
Drugi wskaźnik to płaca minimalna xD. Najbardziej miarodajne dane o płacy to jaką pensję otrzymuje największa grupa.
  • Odpowiedz
@KOLEGAMAMY: przecież napisałem, że inflacja nie jest taka sama bo wlasnie ja otrzymam podwyżkę a inny mirek też, ale dużo mniejszą. Czytaj ze zrozumieniem i nie sraj żarem :D
  • Odpowiedz
Przypominam tylko że 16% inflacja to tak jakby w ciagu roku dwa miesiące pracować za darmo.
Jeśli ostatnią podwyżkę miałem rok temu, i gromadziłem całą zarobioną kasę, a dzisiaj wydam ją na ogólny "koszyk inflacyjny", to straciłem 16%. Jeśli zaś wydawałem kasę na bieżąco, to nie straciłem 16 %, tylko mniej. Gdzie jest błąd w takim rozumowaniu?
  • Odpowiedz
Jeśli zaś wydawałem kasę na bieżąco, to nie straciłem 16 %, tylko mniej. Gdzie jest błąd w takim rozumowaniu?


@polski_bonanza: nie ma tu za bardzo błędów, bo dyskusja jest mocno abstrakcyjna, syntetyczna i ograniczona do tylko jednej formy alokacji kapitału. To, że wydawałeś nie tłumaczy czy zyskałeś czy nie. Jeżeli wydawałeś na bieżącą konsumpcję na którą i tak byś musiał wydać by przeżyć, to straciłeś mniej niż byś stracił trzymając
  • Odpowiedz
@magnetotonieja: hmmm... A jakby inflacja była 100% to by znaczyło, że cały rok pracujesz za darmo? 100% inflacji = pieniądz traci połowę wartości (w sensie 1k jest warte 0,5k), więc wydaje mi się, że 16% to miesiąc darmowej pracy.
  • Odpowiedz
@Jcmg no ja dostałem w styczniu podwyżkę inflacyjna 0 PLN. Może w kolejnym roku uda mi się dostać 3% co jest standardem w mojej firmie. To jak to się ma do nadążania za inflacja(
  • Odpowiedz