Wpis z mikrobloga

  • 10
1811 + 1 = 1812

Tytuł: Przeminęło z wiatrem
Autor: Margaret Mitchell
Gatunek: klasyka
Ocena: ★★★★★★★★★
Tłumacz: Celina Wieniewska
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 1056
Forma książki: e-book, audiobook
Książka o Scarlett O'Hara, razem z krórą wyruszymy na poszukiwanie miłości i szczęścia. Nasza protagonistka jest córką plantatora z Georgii, nie brakuje jej pieniędzy, a w niemal wszystkich czynnościach wyręcza ją niewolnicza służba. Dodatkowo uroda sprawia, że jest obiektem westchnień każdego faceta w okolicy. Niestety jak w większości takich historii, wszystko do czasu. Życiowe wybory i przemiany społeczne sprawiają, że jej życie z usianego różami zmienia się niemal w piekło. Nasza bohaterka się nie podda i razem z czytelnikiem powalczy o swoje.

Protagonistka jest irytująca i to jest chyba największa wada tej książki, bardzo trudno mi ją było polubić, choć uporem i dążeniem do celu bardzo próbowała. Niestety gdy już myślałem, że bęzie lepiej, podejmowała kolejną głupią decyzję i dostawała za nią po głowie. Bardzo dobrze ujęte jest też tło przemiań społecznych, które pokazują niewolników, z których zdjęto jarzmo i nie bardzo wiedzą jak mają się teraz zachować z całą tą wolnością, którą odzyskali, a której większość z nich nie widziała, bo urodziła się już w "niewoli". Do Hrabiego Monte Christo jej jednak brakuje, ale z pewnością zasługuje na solidne 9/10. Szczególnie, że czytałem ją ponad tydzień temu i dalej wracam do niej myślami, co dość często mi się nie zdarza w przypadku literatury pięknej.

Zabierałem się za nią od dłuższego czasu, w ramach nadrabiania klasyki i w końcu się udało, choć 1800 stron w Legimi przerażało od samego początku, a audiobook, który na przyspieszeniu 3x ma niemal dobę wcalę nie poprawiał sytuacji.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
196/2022
#bookmeter #klasykabookmeter
ali3en - 1811 + 1 = 1812

Tytuł: Przeminęło z wiatrem
Autor: Margaret Mitchell
Ga...

źródło: comment_1656614034mUIJDIV1aBYU2VGbHLRKou.jpg

Pobierz