Wpis z mikrobloga

Jakie dodatkowe prace / obowiązki dochodzą gdy mieszka się w domu ? (Ja całe życie w mieszkanianiu) Jakie są ukryte minusy mieszkania w domu?
Z tego co wiem:
-koszenie trawy
-odśnieżanie podjazdu w zime
-naprawy dachu / rynien
...

#budownictwo
#dom
  • 158
  • Odpowiedz
@rador314: @klefonafide: ja nie odśnieżam bo u nas śnieg leży tylko kilka godzin/dni więc nie ma sensu bo sam stopnieje. Do koszenia trawy są roboty. Jak nie masz jakichś krzaków posadzonych to nic więcej nie musisz robić. Liście z drzew też robot zmieli więc nie trzeba grabić. Rynny warto czyścić raz w roku - mają takie siteczka to wyłapywania syfu, mało kto to robi a później problem bo rynna zapchana.
  • Odpowiedz
@rador314: Dach raz na 45 lat, rynny raz na 30 xD
Koszenie trawnika z 5-6 razy w roku.
Odśnieżać nigdy nie trzeba.
25 lat mieszkałem w domu i obowiązków raczej mało. Ilość obowiązków w bloku podobna. Tez trzeba odkurzać, myć podłogi czy okna.
Ogólnie jeśli nie nasadzisz jak głupi czereśni czy nie bedziesz trzymał 75 kaczek czy 140 kur to obowiązków niewiele więcej.
  • Odpowiedz
@rador314: ogólnie to możesz nic nie robić- może obsługa instalacji gazowej, czy zależy czym tam palisz w piecu. Do tego trochę więcej sprzątania. Jak chcesz mieć ogród to musisz dbać- zależy co chcesz mieć.
  • Odpowiedz
@rador314: są obowiązki jak to już przedmówcy podali, których ilość jest uzależniona od tego jak Ty albo różowy jesteście nakręceni na wymuskany domek. Ale robisz to z uśmiechem bo masz własny ogród i nikt Ci taboretem nie #!$%@? piętro wyżej.
  • Odpowiedz
@rador314:
-mycie kostki karcherem
-podlewanie roślin
-nawadnianie trawnika w lecie oraz nawożenie (co by somsiad zazdrościł)
-czyszczenie grilla
-organizowanie opału i rozpalanie w piecu (jeśli nie masz na gaz)
-masz dom, to musisz przecież kupić basen - dolewanie chemii, dbanie o temperaturę
-radzenie sobie z okolicznymi intruzami (w bloku mniejsza szansa, że akurat trafi złodziej na ciebie)
-raz na kilkadziesiąt lat wymiana elewacji/dachu/okien (chociaż trudno przewidzieć, nowe rozwiązania wyglądają solidnie)

A
  • Odpowiedz
@rador314: To wszystko zależy od tego, jak sobie zorganizujesz otoczenie. Jak będziesz miał duży ogród to trzeba o niego dbać, jak jakiś basen to czyścić. Jednym zdaniem, im sobie narobisz więcej roboty to będziesz musiał więcej zasuwać :)
  • Odpowiedz
  • 3
@rador314 jak masz ogród to lazisz ciągle w kółko i nosi się brudu dużo więcej niż w mieszkaniu. Sprzątanie dużo częstsze niż w mieszkaniu w bloku.

Jak ci się zachęcę mieć psa domowego to już odkurzanie i mycie podłóg codziennie.

Jezeli przyjdzie ci ochota mieć własne pomidory to kolejne obowiązki.

Chcesz w upał wykąpać się we wlasnym basenie? Czemu by nie? masz przecież ogródek. Ale to kolejne #!$%@? się.

Można sobie to
  • Odpowiedz
  • 7
@rador314 wszyscy #!$%@? o dodatkowej pracy a sami chyba zapomnieliście że co miesiąc płacicie w spółdzielniach niemały haracz za który raz na 10 lat pomalują wam klatkę schodową xDD
  • Odpowiedz
@rador314: @macan: oczywiście są plusy i minusy jak wszędzie, ale jedna rzecz, która powinna być kluczowa to w domu możesz mieszkać za darmo przez cały rok, jak dobrze go wybudujesz. Mam tu na myśli dom całkowicie pasywny
  • Odpowiedz
@rador314: Zależy kto co lubi, ja lubie zima palić w piecu albo w kominku, rąbać drewno itd. Latem uwielbiam po upalnym dniu wieczorem wyjść na dwór i podlać trawę, w #!$%@? mnie to uspokaja.
  • Odpowiedz
@rador314:
-zamiatanie podjazdu/czyszczenie schodów
-usuwanie pajęczyn z kamer
-regularne smarowanie mechanizmu bramy i garażu
-koszenie, podlewanie
-serwis ogrzewania (zamawianie przeglądu pieca)
-opieka nad roslinami
-serwis okien (smarowanie uszczelek i zmiana trybu zima/lato)
-sortowanie śmieci i pilnowanie wyciagnięcia kosza
-odśnieżanie

@Lonesome_road: koszenie raz na 2-3 tyg to chyba jakieś stepy a nie trawnik xD przy regularnym podlewaniu kosisz co tydzień bo nie można przycinać więcej jak 1/3 wysokości trawy.
  • Odpowiedz
@rador314: koszenie trawy ewentualnie, no chyba że kupisz drona do koszenia, czasami odśnieżanie. Reszta z opisanych w komciach to ewentualny wynik fuszer lub robienia po taniości ale to i tak z reguły wzywasz fachowca, no chyba że masz postawę, że ty zrobisz to lepiej. A wszystko inne to personalne upodobania, lubisz grzebać w ogrodzie, to grzebiesz itd.
  • Odpowiedz
@rador314: Robisz do okoła domu ale za to masz ogród i swoją działkę . Podatek płacisz śmieszny w porownianiu do złodziejskiego czynszu w mieszkaniu. Dodatkowo latem masz gdzie sobie poleżeć na hamaku i nie dusisz się w mieszkaniu.
  • Odpowiedz
@rador314: #!$%@? półtora roku temu przeniosłem się do domu i poza pracami w ogrodzie 2 razy w roku po parę godzin to nic więcej nie dochodzi. Chyba że się wprowadza do rudery gdzie się wszystko rozsypuje to może.
  • Odpowiedz