Wpis z mikrobloga

#podatki #jdg #firma
Pracuje za granicą na polskiej działalności. Jestem na ryczałcie 5,5%, jednak w tym roku raczej przekroczę te 200tys. Zł. Wtedy niby muszę przejść na VAT, tylko nie uśmiecha mi się płacić aż 19% tego złodziejskiego podatku. Czy jest opcja jakoś to ominąć i czy urząd skarbowy może dostać dostęp do konta zagranicznego, bo na nie wysyłam faktury? Przykładowo, ostatniej faktury nie wysyłam księgowej i nie przekraczam tego limitu.
  • 12
@Hfishman1: Co ma wspólnego VAT z ryczałtem? Najprościej mówiąc na ryczałcie odpowiedni podatek masz dla konkretnej usługi, a nie dla całego ryczałtu. VAT jest osobno i dalej będziesz płacić taki sam podatek od przychodu. Mówiąc 19% masz na myśli podatek liniowy? Jest to inna forma rozliczania podatku, a nie VAT. Dodatkowo jak mówi @kuncfot jeżeli nie wystawiasz firmie z Polski to niekoniecznie wystawiasz fakturę netto+VAT. A dodatkowo pamiętaj, że na ryczałcie
@mwioaaa
@zibizz1 to chyba rzeczywiście ta księgowa coś słabo się zna. Bo mi coś pisała ze limit do VATu 200 tys zł wynosi. Czyli na ryczałcie przekraczam 200tys. Dochodów i normalnie dalej place te 5,5%

@kuncfot to mam ten punkt na fakturze zawarty z odwrotnym obciazeniem
@Hfishman1 Limit do bycia VATowcem jest 200k zł. Tu ma rację. Ale skąd wzięła stawkę VAT 19%? Jeżeli dalej będziesz świadczył te usługi to dalej będziesz płacić 5,5% podatku, a VAT osobno, ale skoro nie wystawiasz faktur firmom z Polski to pewnie VAT NP albo VAT 0 i tego VATu będzie 0zł. Dla pewności umówiłbym spotkanie z inną księgową i porozmawiał z nią o tym żeby zweryfikować co mówi Twoja księgowa.
@Hfishman1:


@ujdzie: nie tyle miesięcy ale dni prowadzenia DG w pierwszym niepełnym roku (tzn. w razie rozpoczęcia 31 grudnia, limit będzie wynosił nie 200k, a ok. 200k / 365 => ok. 540 zł za "cały rok"), w kolejnych latach może być to nawet 199k zł pierwszego stycznia (o ile potem limit nie zostanie przekroczony, a jak wtedy z zamknięciem to już trzeba fachowców pytać)
@Hfishman1: xD
Automatyczna wymiana informacji - kazdy bank zagraniczny przesyla przez administracje podatkowa swohego panstwa informacje o rachunkach prowadzonych za granicą i o saldzie.
Takze US bez problemu bedzie wiedzial ze masz konto, kwestia czasu jak zapyta skad sie wziely na nim środki.
@Papinianus no tak, ale mają wiedzę tylko o saldzie, czy każdym pojedynczym wpływie? Bo załóżmy że legalnie rozliczam faktury, ale np. Dwóch nie rozliczę i to będzie niewielka część salda. A biorąc pod uwagę wydatki, na pewno saldo będzie mniejsze niż dochód z działalności.
W ogóle to chore dla mnie jest ze maja wgląd w coś takiego jak Twoje saldo. Pełna kontrola ludzi