Wpis z mikrobloga

Mireczki potrzebuje pomocy, zyje i pracuje w uk a jestem teraz na urlopie w Polsce. Nigdzie nie moge znalezc swojego paszportu przez co nie bede mogl przekroczyc granicy z uk. Nadal bede szukal paszportu ale podejrzewam ze przepadl na stale i bede musial wyrobic sobie nowy. Z tego co wiem na nowy paszport czeka sie miesiac. Jeszcze nie informowalem pracodawcy o tym fakcie wiec nie wiem jak zareaguje (moze mnie zwolnic bo potrzbuje kogos zeby pracowal na moim miejscu).W Polsce nie mam ubezpieczenia wiec kiedy mnie zwolni pracodawca w uk to trace zupelnie ubezpieczenie zdrowtne ? W biurze pracy w polsce nigdy sie nie rejestrowalem (wyjechalem do uk zaraz po studiach). #uk #emigracja #bezrobocie #ubezpieczenia #anglia
  • 11
@Uwazny_Asceta_XD: złóż wniosek o paszport tymczasowy. Na tym paszporcie wyjedziesz z polski do uk.
Później w uk, spróbuj w konsulacie wyrobić nowy paszport.
Ewentualnie jedz do Polski po raz kolejny żeby wyrobić paszport w Polsce (czasem tak jest łatwiej)
Jak będziesz mieć nowy paszport to zgłosisz go pracodawcy
@Uwazny_Asceta_XD:

W kwestii wyrabiania paszportów:

W Olkuszu do niedawna przyjmowali wg kolejności zajęcia kolejki (bez rezerwacji elektronicznej, takie terminy są na listopad...).

Trzeba przyjechać na 5:00 i stać pod drzwiami do 7:00.

Lepsze to niż czekać miesiąc czy dwa na termin...
@Uwazny_Asceta_XD: publiczna sluzba zdrowia na podstawie rezydentury tak jak pisze @Voltix, ale warto miec do tego wyrobiona karte EIHIC na dowod - do 1 miesiaca czasu NHS moze wystawic tymczasowy certyfikat poswiadczajacy, ze jestes ubezpieczony (otrzymasz na maila), sprawdzilem dziala, ale duzo trzeba wyjasniac i "walczyc" bo pomimo tego, ze na certyfikacie masz numer id to obsluga w NFZ chce miec zdjecie karty w systemie, pewnie boja sie oszustow i,
@Uwazny_Asceta_XD: Osoby które mają settled status (i okażą list na granicy) mogą wjechać na dowód.
https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-as-an-eu-eea-or-swiss-citizen

You cannot use an EU, EEA or Swiss national ID card to enter the UK unless you:

have settled or pre-settled status under the EU Settlement Scheme, or Jersey, Guernsey or the Isle of Man’s settlement schemes


In these cases, you can continue to use your national ID card to enter the UK until at