Wpis z mikrobloga

Siemano. Przeczytałem sobie te książki Tradera21 i dowiedziałem się kilku "podstaw" typu co to akcje, obligacje, ETFy, kto powiedział żeby kupować gdy leje się krew itp..

W ostatnim tomie (praktyki inwestowania, czy jakoś tak) poleca on dwóch brokerów (Exante i DIF Broker). W jednym minimalny depozyt to 2k USD, w drugim 10k USD. Faktycznie nie ma jakichś alternatyw do tego? Rozumiem, że depozyt to minimalna jednorazowa wpłata na konto brokerskie, a nie minimalna ilość środków które ma się tam znajdować. Trader pisał, że najważniejsze to to żeby broker posiadał ekspozycje na amerykański rynek, nie wiem czy #!$%@? głupoty czy nie, ale wiem, że współpracuje z tymi brokerami i dlatego to poleca.

Moglibyście mi polecić jakąś ewentualną alternatywę oraz jakieś pierwsze kroki "praktycznej" nauki inwestowania?
Oczywiście za następne "obowiązkowe" do przeczytania pozycje też będę wdzięczny. Nie napalam się, nie chce zostać milionerem w rok, tylko przede wszystkim uchronić pitos, którego będę zarabiał coraz więcej przed inflacją. Jakby jakieś coroczne procentowe zyski wpadały to bardzo bym się cieszył ale to sprawa trzeciorzędna.

Kanały na youtube/blogi też chętnie poczytam/pooglądam

Dzięki

#gielda
  • 14
@gonzo91: właśnie po znajomych zauważyłem, że kilku z nich używa xtb, natomiast w kwestii inwestycji marihuanistom wolę nie ufać dlatego pytam tutaj. Widziałem na waszym tagu, że wiele osób na XTB psioczy, Ty polecasz?
@pionas1337: on nagania na tych brokerów bo ma prowizje. A taki Dif to chyba najdroższy broker (6$ stała opłata miesięczna, i 15$ minimalna opłata od każdej transakcji)
Ja Ci mogę polecić IKE i IKZE w Boś jeśli chcesz inwestować przez te instrumenty żeby mieć z głowy podatki + Interactive Brokers na giełdy światowe jakby Ci limity na IKE i IKZE nie starczały.
@pionas1337: Daj sobie spokój z tymi jego brokerami, weź Interactive Brokers bez limitu startowego i niskimi opłatami. Ewentualnie jak chcesz PITa z automatu to XTB ujdzie.

No i nie ma co słuchać farmazoniarza, prawdziwa nauka przychodzi jak wrzucisz pierwszy hajs na rynek, bo się przekonasz jak działa psychologia i jakie to uczucie czasem stracić hajs na czymś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Witamy na tagu, proszę się rozgościć
Jakby jakieś coroczne procentowe zyski wpadały to bardzo bym się cieszył ale to sprawa trzeciorzędna.


@pionas1337: to obligacje skarbowe indeksowane inflacją - tak, według jakiś-tam cudownych wyliczeń pokrywają inflację w 80%, ale odpada ryzyko - a z naszymi guru inwestowania raczej nie ugrasz tych 15-20% rocznie, żeby pokryć inflację oraz podatek belki
@pionas1337: Co do książek, to jest ich sporo, dlatego polecam kanał na youtubie gdzie znajdują się omówienia popularnych pozycji, oraz przedstawienie zawartych w nich tez w formie rozpisanych punktów. W ten sposób w kilkanaście minut poznajesz każdą z pozycji, i jeśli Cię zainteresuje dana tematyka, możesz sięgnąć po książkę (a jeśli nie, to przeglądasz dalej).

https://www.youtube.com/c/TheSwedishInvestor/videos

A co do brokerów, to Trader21 poleca tych dwóch z uwagi na to, że oferują
@pionas1337: Mam trochę akcji na Revolut (to był kiedyś mój główny brok, ale zacząłem przenosić portfel do ISA), trading212 ISA (bo brak podatku za zyski z obrotu w UK), XTB mam do szortów (ani jednego póki co nie postawiłem xD).
Zależy co chcesz robić, ale xtb nie jest takie najgorsze jak o nim mówią. No i Interactive brokers tez spoko. Trading 212 czy inne tego typu raczej bym odradzał. To dobre jak ma się jakieś grosze do wrzucenia w celu ćwiczeń (zawsze lepiej ćwiczyć prawdziwa kasa choćby mała, niż na demo). Zależy tez gdzie rozliczasz się podatkowo, PL czy może mieszkasz gdzieś indziej.