Wpis z mikrobloga

Od dłuższego czasu sam robię płyn do płukania (proszek do prania i kilka innych rzeczy w sumie też). Woda, ocet, olejek eteryczny. Zaczyna mnie irytować to, że olejek nie rozpuszcza się w wodzie. Dodałem kilka kropli płynu do naczyń, ale efekt jest średni.
Znacie jakieś sposoby na zemulgowanie oleju w wodzie, ale tak żeby nie był to jakiś dominujący składnik? Jak czytałem o lecytynie albo lanolinie to zrozumiałem, że musiałbym dać tego 10% całości a nie chce tego płukać w takiej papce.

Mam wrażenie, że ten nierozpuszczony olej czasami plami mi białe ubrania ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#chemia #kosmetyki #domowadrogeria
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jestepampukie: nie rozumiesz o co mi chodzi, ocet jest bardzo często używany we wszystkich eko kosmetykach i eko domowej chemii. To nie jest jedyny sposób na zmiękczanie wody. Sugeruję, że skoro korzysta z octu ('eko opcja') i nie kupuje gotowych płynów to raczej chce unikać twardej chemii takiej jak peg
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@voliereen: rozumiem o co Ci chodzi, ale dałam Mirkowi tylko ewentualną alternatywę do polisorbatu (który też jest syntetyczny i wcale nie taki efektywny przy wyższych stężeniach olejków eterycznych), jeśli olejek mu się nie rozpuści ¯_(ツ)_/¯ bo o tym ciągle piszę. Pytał się, co można zrobić, więc napisałam, a nie z góry zakładam i sugeruję czego by unikał a czego nie xd
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bialegomisa: to spróbuj polisorbat, z tego co kojarzę, to 20 jest lepszy do olejków eterycznych. Jak masz kilka kropelek na litr, to powinien dać radę. Najlepiej sprawdzaj na wodzie czy dobrze się związał polisorbat z olejkiem - jak je dobrze zmieszasz to dajesz do wody i jak masz klarowny roztwór to znaczy że dobrze są połączone ;)
@bialegomisa: jak już chcesz eko i dobrze, to nie ma lepszego emulgatora niż żółtko jajka. Słyszałem taką urban legendę, że całą partię majonezu gdzieś tam robili na dwóch żółtkach jajek. Coś w tym jest, bo jak kiedyś majonez sobie robiłem, to wystarczały tego minimalne ilości.