Wpis z mikrobloga

Zagadka.... wiecie co się stanie jak WIBOR jeszcze będzie rósł, załóżmy do 10%, rynek się podłamie i faktycznie ceny spadną o 10-15%, a bezrobocie wzrośnie?

a) Ludzie którzy przez ostatnie 10 lat nie mogli sobie pozwolić na mieszkanie, nagle magicznie z powodu spadku ceny o 15% będą mogli je kupić bo ich akurat z jakiegoś powodu kryzys, bezrobocie ominie, bo jak wiemy kryzysy zawsze omijają tych niżej uposażonych.

b) Ludzie którzy już nabyli jedno, są specami w swojej dziedzinie, mają stabilną pracę i specjalistyczne stanowisko wywęszą okazję i szczególnie Ci którzy nadpłacili sporo kredyt wzięty kilka lat temu wezmą jeszcze jeden jako jedyni na rynku z jakąś zdolnością na dołku, jaki by nie był ;)

#nieruchomosci
  • 20
  • Odpowiedz
b) Ludzie którzy już nabyli jedno, są specami w swojej dziedzinie, mają stabilną pracę i specjalistyczne stanowisko wywęszą okazję i szczególnie Ci którzy nadpłacili sporo kredyt wzięty kilka lat temu wezmą jeszcze jeden jako jedyni na rynku z jakąś zdolnością na dołku, jaki by nie był ;)


@BornInSmokes: historia pokazuje (lata 80 w USA z wysoką inflacją i wysokimi stopami procentowymi) że nieruchomości staną się mało atrakcyjne jako aktywa inwestycyjne i
  • Odpowiedz
@perfumowyswir: o 30%? tylko? daj spokój 120% od razu, pozdrawiam ;)

Wykop to genialne miejsce, gdzie wszyscy są ekspertami od wszystkiego, ale zaklinają rzeczywistość i fakt znany od stuleci - przy każdym kryzysie, choćby najmniejszym, najbardziej tracą najbiedniejsi i odwrotnie, najwięcej zyskują Ci, którzy już byli bogaci.

Już sto razy pisałem to tutaj, jeśli wysokie stopy i kryzysy działałyby 1 wymiarowo i nagle ceny by spadały do o jakieś kosmiczne wartości
  • Odpowiedz
@BornInSmokes ja to się zastanawiam czy faktycznie wierzycie, że nowe budownictwo wytrzyma kolejne 100lat? Kupujesz jako inwestycja by np żyć na emeryturze z dochodu pasywnego. Dochodzi do emerytura i naprawdę sądzicie, że budynek będzie nadal się nadawał do zamieszkania? Bloki z wielkiej płyty nadal stoją ale chyba było to budowane jak auta w latach 90 - na lata.
  • Odpowiedz
@BornInSmokes: Przy ostatnim kryzysie w Warszawie spadły 2X%, a nie był tak przepompowany tanim kredytem jak w USA nasz rynek. Jak uważasz, będzie wielu klientów przy dwucyfrowych stopach procentowych? Może gotówkowi? Ci gotówkowi cisnęli swoje firmy na tanim kredycie, ten kurek też wyschnie. Także uważam to za możliwe, czemu niby nie?
  • Odpowiedz
Okej, zgoda, tylko co z tego? Wysoka inflacja i stopy nie tylko hamują apetyty na inwestycję ale po prostu są ścianą nieprzeskoczenia dla zwykłego "kowalskiego" - to jest powodem spadku cen.


@BornInSmokes: o jezu, wysokie stopy procentowe -> wysokie oprocentowanie lokat -> mniejsza ilość gotówki w obiegu na inwestycje.
  • Odpowiedz
@perfumowyswir: 20% to może spadły w Sulejówku albo na dalekiej Białołęce - z danych wynikało mi ze średnio spadły 10/15% i to na przestrzeni !!!3 lat kryzysu!!! - nie z dnia na dzien.

I jeszcze raz, powiedz mi, mieszkanie które dziś kosztuje 800k + 100k wykończenie - nachodzi duzy kryzys, uderza w gospodarkę, ceny spadają o 20%. Mieszkanie kosztuje tylko 640k + 70k wykonczenie - kto korzysta? przeciętny kowalski który w
  • Odpowiedz
@perfumowyswir: No ale z Twojego wykresu wynika to co mówiłem, średnia cena od momentu wybuchu kryzysu w 2k8 to tych - ~20% (SREDNIO) spadła w 2012.... Średnio, znaczy, ze gdzieś w gorszych czesciach wawy spadły 25, a gdzie indziej 10-15%.
  • Odpowiedz
No ale z Twojego wykresu wynika to co mówiłem, średnia cena od momentu wybuchu kryzysu w 2k8 to tych - ~20% (SREDNIO) spadła w 2012.... Średnio, znaczy, ze gdzieś w gorszych czesciach wawy spadły 25, a gdzie indziej 10-15%.


@BornInSmokes: koleś wkleił ceny OFERTOWE bez uwzględnienia inflacji xD. To już wyższy poziom robienia fikołków.

Poniżej ode mnie wykres cen transakcyjnych z uwzględnieniem inflacji.
SzitpostForReal - > No ale z Twojego wykresu wynika to co mówiłem, średnia cena od mo...

źródło: comment_1655925113ALDq942gn7Gd5KeY0UjM8s.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Ludzie którzy przez ostatnie 10 lat nie mogli sobie pozwolić na mieszkanie, nagle magicznie z powodu spadku ceny o 15% będą mogli je kupić


@BornInSmokes: Pewnie że tak. Przecież to osoby niezależne, pracujące w branżach, które nie przeżywają kryzysów. Musiałby być krach, np w IT żeby to wszystko jebnęło. Krach w IT? Kto to widział?! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@BornInSmokes: #!$%@? w 2008 pozyczyły januszki ok 200 mld pln a w 2021 ponad 500mld. St00pki od 2008 w dół z 6% bo kryzys w 2022 st00pki bijemy ponad 6% bo idzie kryzys. Znajdź różnice i masz odpowiedź o ile będą spadki na cegle
  • Odpowiedz
Dobra nie chce mi się już was wkurzać i przekonywać.... niech Wam będzie. Kryzys będzie, ceny spadną o 50%, ale skorzysta na tym przeciętny "szary" obywatel, a inwestorzy się wycofają bo nie będzie to tak atrakcyjne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
No ale z Twojego wykresu wynika to co mówiłem, średnia cena od momentu wybuchu kryzysu w 2k8 to tych - ~20% (SREDNIO) spadła w 2012....


@BornInSmokes:

Średnia płaca w 2008: 2943
Średnia płaca w 2012: 3512

Podziel przez te wartości cenę średnią metra w 2008 i w 2012. To o ten spadek chodzi, nie o nominalny.
  • Odpowiedz
  • 0
@BornInSmokes nie kupowali bo nie mieli kapitału (który był zdewastowany przez inflacje dodatkowo), dziś kapitału jest sporo i on może czekać na okazję ( okazja to 50% a nie 15% przeceny)
  • Odpowiedz