Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie jak zacząć z #cyberbezpieczenstwo ? Na razie studiuję infe, ale już widzę że jedyne co mi ta szkoła da to papierek inżyniera, a chciałbym pójść bardziej w bezpieczeństwo.
Zależało bym mi też na certyfikacie, myślałem żeby na początek zrobić CCNA-> CCNP Security, ale zastanawiam się czy jest jakiś "łatwiejszy" sposób na zaczęcie nauki? Też do pracy zależało by mi na jakimś certyfikacie.
#it #informatyka #siecikomputerowe
  • 5
CCNP Security,


@mrocznywilk21: to jest nakierunkowane do bezpieczeństwa sieci, a nie ogólnie pod #cyberbezpieczenstwo Certy typowo pod security to typu OSCP ale zmartwie cię bo to nie jest:

jakiś "łatwiejszy" sposób

na zaczęcie nauki. Poza tym cyberbezpieczenstwo ma pełno odnóg, bezpieczeństwo sieci, pentesty itp. itd.
Na reddicie była fajna "mapka" certów pod to: https://pauljerimy.com/security-certification-roadmap/
https://www.cyberseek.org/pathway.html
@mrocznywilk21: no bez podstaw sieci i systemów (fajnie by było mieć podstawy linuxa, pierwsze certy redhata czy linux foundation). bo w końcu de facto zaczynasz od hardeningu podstawowych usług i zrozumienia czemu jakie opcje są niebezpieczne. dopiero jak wiesz jak powinno być.. bedziesz wiedział jak nie powinno i jak to wykrywać. no i nie mam na myśli zrobienia certu, zeby go zrobić, tylko potraktować materiał z kursu jako bazę. fajnie też
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mrocznywilk21: certy się robi aby potwierdzić formalnie posiadane umiejętności. A na co ci certy sieciowe cisco do cyber? Jak już to CISSP zrób albo jakaś CompTIA. Bezpieczeństwo to też jest rozległa dziedzina.. pentesting? Incident response? Malware analysis? Imo od dupy strony zaczynasz i zamiast myśleć co chcesz faktycznie robić to już chcesz iść na łatwiznę.
@czarnobialyblog: Nie ma juz CCNA Security, swoja droga warto znac podstawy sieci, ciezko i jakas analize czy pentesting bez tego, tylko z CCNA security tez troche sredni cert, to raczej cert produktowy Cisco chociaz widze tez sa jakies podstawy ogolne. Cisco tez ma produkty typowo security, niekoniecznie same switche czy routery, troche jakbys powiedzial, ze certy Palo Alto czy Fortineta tez sa tylko sieciowe.