Wpis z mikrobloga

Stop #terapia ! Stop oszukiwania ludzi! Powiedzmy n0rmictwu stop! Psychoterapia to #cope

1. "Czy psychologia to jeszcze nauka? O naukowej wartości ekspertyz psychologicznych, Doktor Tomasz Witkowski"
https://www.youtube.com/watch?v=RGq7F5729g8&t=17s

W 1982 roku osiem osób odwiedziło 12 szpitali psychiatrycznych mówiąc o sobie zasadniczo całą prawdę z wyjątkiem jednego kłamstwa - że słyszą głosy. Na tej podstawie u wszystkich stwierdzono choroby psychiczne: u siedmiu osób zdiagnozowano schizofrenię, u jednej pewną formę psychozy. Wszyscy, bez wyjątku byli hospitalizowani. W każdym z tych przypadków współpacjenci odkryli, że mają do czynienia z symulantami. Niestety, żaden lekarz nie doszedł do podobnego wniosku. Ten eksperyment pokazał, że wciąż nie mamy dobrych narzędzi, by odróżnić osobę chorą od zdrowej. Spowodował on kryzys w psychiatrii, którego efektem było powstanie DSM - system służący do diagnozy chorób psychicznych. Jednakże metodologia powstania tego podręcznika jest niepewna - o tym, czy dana jednostka diagnostyczna powinna się tam znaleźć zatwierdza się przez głosowanie.

Zarzuty te dotyczą psychiatrii, lecz psychologia nie dysponuje niczym lepszym. Psychologowie lubią stosować np. stuletnie testy projekcyjne, nie wnikając w ich skuteczność porównywalną z wróżeniem z fusów. Często w oparciu o ekspertyzy bazujące na zawodnych metodach sędziowie ferują wyroki w polskich sądach.


Oczywiście jakieś lewicowe-julkowe psycho-loszki zjechały tego Witkowskiego i n0rmictwo za argument podaje, że Witkowski to dzban bo go Julki wyobrażały

2. Strzeżcie się psychologów i psychoterapeutów! Dr Tomasz Witkowski
https://www.youtube.com/watch?v=zZhnQ46pTlk

Po zobaczeniu tego materiału raczej długo będziesz się zastanawiał, przed ewentualną wizytą u psychologa czy psychoterapeuty. Dr Witkowski bezlitośnie piętnuje mity obowiązujące w obecnej psychologii, czyniące z wielu jej nurtów (stosowanych również w leczeniu pacjentów) paranaukę. Aby zaś otworzyć gabinet psychoterapeutyczny, jak zauważa Witkowski, nie trzeba żadnego wykształcenia. Dr Witkowski podaje przykłady ofiar nieudolnie lub źle prowadzonej psychoterapii... Czyli, krótko mówiąc, materiał jedynie dla ludzi odważnych i o mocnych nerwach...

Straciłam kilka lat na drążenie ciężkich tematów, dzieciństwo, zamiast pokonać lęk, pogodzić się i zapomnieć, rozdrapałam żale, wspomnienia... chciałam pomóc partnerowi w nałogach, w pewnym momencie żyłam już tylko pracą i grzebaniem w problemach innych, życie nagle stało się pełne problemów, zamiast żyć analizowałam. A wystarczyło po prostu dwie, trzy godziny rozmowy zauważenie własnych reakcji, ich zmiana aby wszystko zaczęło się lepiej układać, bez bolesnej analizy na najdrobniejsze cząsteczki.

Dlatego rzucilam terapie bo mialam dokladnie tak jak ty. Jeszcze sie zalamalam bo od nowa wszystko ruszylam a zakonczylam i jest lepiej


3. r/therapyabuse

Czytajcie ludzie, czytajcie! To że terapia to #cope to nie jest wymysł inceli! Ludzie ze świata nauki już dawno ją krytykują, a wy obrzydliwe n0rmiki dalej każecie przegrywom chodzić na terapie!

  • 13
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pozytywny_gosc to oczywiste, że będą chcieli zacząć terapię tylko po to, żeby mogli sobie z Tobą pogadać i spłacać leasing na swoje Audi ( ) Nie ma nic lepszego, gdy przychodzi się do psychoterapeuty z problemem, a on Ci mówi, żebyś porozmawiał z daną osobą, z którą nie możesz dojść do porozumienia. Naprawdę? Nie wiedziałem i nie próbowałem wcześniej xD ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
@Tywin_Lannister: tak wiem, tam też o tym spamowalem to właśnie jakiś normik wysłał mi 2 randomowe "Juleczki" bez osiągnięć, które nie miały podjazdu do doświadczenia Witkowskiego, które go hejtowały, bo najwidoczniej uderzył centralnie w ich biznes ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) czyli lanie wody na terapii. Ale wszystko pod przykrywką dobra

Pan
  • Odpowiedz
@Pozytywny_gosc: argumenty Witkowskiego są z miejsca na 4 litery. Nikt w dyskursie akademickim Witkowskiego poważnie nie traktuje bo to co on robi Można nazwać manipulacją. Doktor Psychologii, który krzyczy, że psychologia to nie nauka i stosuje populistyczne argumenty nie jest moim zdaniem godny zaufania.

Przechodząc do konkretów. Psychoterapii można zarzucić wiele nieścisłości, a szczególnie nurtom psychoanalizy, psychodynamicznej a nawet trochę humanistycznej ale te argumenty Witkowskiego są słabe.

Zarzuty te dotyczą psychiatrii, lecz psychologia nie dysponuje niczym lepszym. Psychologowie lubią stosować np. stuletnie testy projekcyjne, nie wnikając w ich skuteczność porównywalną z wróżeniem z fusów. Często w oparciu o ekspertyzy bazujące na zawodnych metodach sędziowie ferują wyroki w polskich
  • Odpowiedz
@www_h: Dopiero wstalem, więc może być bez ładu czy składu.

argumenty Witkowskiego są z miejsca na 4 litery. Nikt w dyskursie akademickim Witkowskiego poważnie nie traktuje bo to co on robi Można nazwać manipulacją. Doktor Psychologii, który krzyczy, że psychologia to nie nauka i stosuje populistyczne argumenty nie jest moim zdaniem godny zaufania.


Napisał świetną książkę o manipulacji, może testuje w praktyce ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poważnie to kolejny raz słyszę ten argument i zwykle ktoś wkleja jakieś wyrwane z kontekstu cytaty. Nie wiem jaką gość prowadzi działalność medialną. Czytałem jego dwie książki. Wspomnianą o manipulacji i drugą Psychoterapia bez makijażu. Ta druga nie jest literaturą fachową z
  • Odpowiedz
Napisał świetną książkę o manipulacji, może testuje w praktyce ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poważnie to kolejny raz słyszę ten argument i zwykle ktoś wkleja jakieś wyrwane z kontekstu cytaty. Nie wiem jaką gość prowadzi działalność medialną. Czytałem jego dwie książki. Wspomnianą o manipulacji i drugą


@fajny_kapelusz:Czytałem jego książki o manipulacji i kłamstwie. Są słabe i niewnoszące nić do głównego nurtu nauki na ten temat. Książka o kłamstwie jest bardzo prymitywna i czytałem lepsze prace magisterskie napisane o tym. Mam wrażenie, że on tymi swoim książkami od 15lat próbuje wokół siebie stworzyć jakąś "sektę" antypsychologii. al'a Zięba style. Zdarzali mi się pacjenci, którzy byli po lekturze czy filmach, które krytykowały psychologie-psychoterapie i często słyszałem po pewnym czasie terapii, że wygląda ona inaczej niż im się wydawało. Trafiają do mnie też pacjenci, którzy na wejściu mówią, "ja nie wierze w psychologie ale, żona mi kazał przyjść" i po kilku sesjach wstępnych zaczynają chętniej w nich uczestniczyć i dostrzegają osobiste korzyści, czy nawet podejmują decyzje o psychoterapii.

Psychoterapia bez makijażu. Ta druga nie jest literaturą fachową z
  • Odpowiedz
Nie powiedziałbym, że to promil. Przy diagnozie na potrzeby sądu dalej dzielnie stosują rysunek drzewa czy rysunek rodziny. Fakt są tam testy papier-ołówek jako solidna metoda, ale czasem ktoś odjeżdża z analizą wyników i diagnoza sprawia wrażenie pisana w oparciu o rysunek xD A co do tego, że stosuje się techniki projekcyjne maksymalnie jako narzędzia do stawiania hipotez (i sprawdzania ich innymi narzedziami) to są tacy to psychologowie co uważają to za
  • Odpowiedz
@Pozytywny_gosc:
"Ten eksperyment pokazał, że wciąż nie mamy dobrych narzędzi, by odróżnić osobę chorą od zdrowej. " - pokazał ten stan w 1980 roku. Od tego czasu troszkę się zmieniło

"Jednakże metodologia powstania tego podręcznika jest niepewna - o tym, czy dana jednostka diagnostyczna powinna się tam znaleźć zatwierdza się przez głosowanie." - gdyby decyzję ustalano przez decyzję rady to zarzut mógłby być ten sam. Samo zatwierdzanie czegoś przez głosowanie
  • Odpowiedz