Wpis z mikrobloga

No mirki a tak to wygląda w cywilizacji, EBC zapowiada podniesieniu stóp a ja se siedzę i piję kompot. Siedzenie w Niderlandach to jak jakieś lustrzane odbicie RP - stopy rosną, inflacja w kosmos a ja siedzę i się cieszę bo mam kredyt na 1.58%, stałe stopy do 2030 i jest fajrant. Wiem ile zapłacę dzisiaj, wiem ile zapłacę za rok, mogę co do centa przeliczyć co i kiedy i nic mnie nie zaskoczy.

Inflacja rośnie więc i podwyżka w tym roku wpadła o 10% (co tutaj raczej nietypowe), kredyt brałem na 1.73% na 100% wartości nieruchomości ale oprocentowanie spadło automatycznie do 1.58% jak pozostały dług spadł poniżej 90% wartości, w międzyczasie nadpłacam kredyt i tak z początkowych 1720 raty teraz jest 1560 a ja zarabiam o 10% więcej niż zarabiałem gdy liczyłem czy mnie na to stać xD aha a odsetki mogę odliczyć od podatku dochodowego xD

Więc jak słyszę Polaków mówiących "wystarczyło czytać umowę" to aż mi się przykro robi - ruchają was tam bez wazeliny, system jest spektakularnie nieludzki, 100% ryzyka po stronie kredytobiorcy. A u mnie? Ja siedzę i się śmieje a ryzyko wziął na klatę bank - i gitara, tak powinno być, to bank ma na etacie analityków analizujących ryzyko, ja mam jedynie swój mały arkusik w excelu, przecież nie przewidzę sytuacji makro na 10 lat. A bank przewidzi (a jak nie przewidzi - no to niech ginie bo znaczy że ch*jowy bank)

#nieruchomosci #kredythipoteczny #finanse
gatineau - No mirki a tak to wygląda w cywilizacji, EBC zapowiada podniesieniu stóp a...

źródło: comment_1655413069Bhv77OaYUEoQh0HfSpNrCf.jpg

Pobierz
  • 58
i słowniczek:
"rente" to oczywiście odsetki, "terugbetaling" to część kapitałowa

"rentevaste periode" to okres stałego oprocentowania

a reszta chyba wiadomo
@gatineau: ale przecież w tym systemie opłaca się wziąć tyle kredytu ile się da i co rok dobierać, jednocześnie nawet sprzedawać później te kredytowane aktywa, bo one nigdy nie tanieją ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tylko nie wiem czemu kojarzy mi się to z 2007 USA (oni to zahamowali wtedy i wszystko to padło).

Tym razem EBC nie musi ratować euro. Będziesz spłacał w nowej walucie i też
@gatineau: no i kredytobiorcy mogli zagłosować portfelem i nie brać żadnych kredytów, banki by się zesrały i by kombinowały jak tu zachęcić klientów i być może zmieniły by ofertę.

Po drugie takie rzeczy że w innych krajach można wziąć kredyt na stałej stopie na 30 lat a u nas kredyt może wzrosnąć x krotnie wiadomo nie od dzisiaj, gdzie były protesty i płacz wtedy?

Polak zobaczył że nagle ma zdolność kredytową
d.....3 - @gatineau: no i kredytobiorcy mogli zagłosować portfelem i nie brać żadnych...

źródło: comment_1655413632glXmiRt4Qjwp15uzj8QlLd.jpg

Pobierz
ale przecież w tym systemie opłaca się wziąć tyle kredytu ile się da i co rok dobierać


@Vateusz23: opłaca jak nie, są inne mechanizmy blokujące akcje kredytową:

- tanie odsetki jedynie na "primary residence". Druga i kolejna wymaga kredytu inwestycyjnego a to raz że +2% marży a dwa wymaga 30% wkładu własnego

- zdolność kredytowa mocno ograniczona do mniej więcej 5 x pensa brutto rocznie. Przeciętny Holender więc weźmie jakieś 300k
no i kredytobiorcy mogli zagłosować portfelem i nie brać żadnych kredytów,


@dinor913: i gdzie mieszkać? U rodziców? Na wynajmie? I myślisz że banki by pomyślały "a, to obniżymy ceny"?

Bo ja myśle że by pomyślały "hehe wynajmują? No ciekawe od kogo, tak się składa że mamy kasę... Kupujemy", kupiły nieruchomości, sfinansowały budowy i dokręciły śrubę czynszami najmu do oporu. Gdzieś mieszkać trzeba.

Tu po prostu trzeba rozsądnego regulatora który ten rynek
i gdzie mieszkać? U rodziców? Na wynajmie? I myślisz że banki by pomyślały "a, to obniżymy ceny"?


@gatineau: tak, dokładnie takie coś by się stało, oczywiście banki by nie dostosowały oferty od razu, to bardziej zmiana pokoleniowa która powinna zacząć się od zmiany rządu, i już tutaj można zauważyć że Polacy to debile bo ciągle wybierają te same twarze.

Druga sprawa, większości Polaków nie stać na własne mieszkanie, takie są realia
d.....3 - > i gdzie mieszkać? U rodziców? Na wynajmie? I myślisz że banki by pomyślał...

źródło: comment_1655414764icjHsAaOguKQgWL3iGXwbT.jpg

Pobierz
Po prostu w cywilizowanych krajach te odsetki są cywilizowane: małe i stabilne.


@Cierniostwor: No a w Polsce nie są xD Trzeba było wziąć kredyt w Holandii ¯\(ツ)_/¯
Nie rozumiem tego narzekania. Normalnie jak z tego mema o Jaworowicz, że my podpisali i
tera czeba płacić_. Jak się komuś nie podoba to granice stoją otworem, ale jak się godzi na nasz polski qrwidołek to niech się dostosuje do naszego polskiego qrwidołka
@gatineau: Myślę ze sytuacja jest komfortowa z Twojego punktu widzenia. Pewnie dużo osob w Twoim regionie mysli troche jak przeciętny Polak który bierze kredyt na kilkanaście lat z założonym pampersem. Ty zaliczasz sie do szczęśliwców ktorzy maja pewnie stabilna prace, podwyżki pewne i niskie koszty życia.

Ja o swoim kredycie w Polsce mógłbym powiedziec to samo. Kredyt na 25, duzy wklad wlasny, do spłaty zostalo okolo 320k, rata na 5 lat