Wpis z mikrobloga

Witam
Mam Internet dodatkowy LTE od orange 999giga (czy jakos tak).
Na telefonie śmiga ok Down-100Mbps i Up-40Mbps
Na ruterze (po kablu połączonym z pc) Down-15Mbps i Up-30Mbps
Ruter to: Router ASUS 4G-N12 LTE N300
Płyta główna to: Gigabyte B660 GAMING X DDR4

Jest jakieś rozwiązanie tego problemu? Inny ruter? Jeśli tak to jaki?(najlepiej niedrogi).

#informatyka #programista15k #pcnasterrace #intercity #lte #router #siecikomputerowe #kiciochpyta #komputery
  • 20
@ovation: https://www.asus.com/pl/Networking-IoT-Servers/Modem-Routers/All-series/4G-N12-B1/techspec/
Inny router.
Z specyfikacji wynika że nawet nie obsługuje LTE-Advanced (moduł LTE cat. 4).
Nawet jeżeli teoretycznie LTE cat.4 oferuje przepustowość maksymalną 150/75, to rzeczywiście tego nie wyciągniesz na Polskich obleganych sieciach.
Poszukaj czegoś z LTE cat.6, wyższej lub 5G jeżeli w twojej lokalizacji ma sens (dostępność takiej sieci).

Jeżeli telefon wyciąga lepsze parametry na tej samej karcie SIM, to dobry znak. Znaczy się że są agregowane pasma (obsługa
@sirpingus: widzę, że jesteś w temacie. polecisz jakiś modem mpcie/m2 który by ogarnął więcej coś i nie kosztował pierdyliarda monet? (nawet już nie mowie o 5g x55 co kosztuje nerkę). telefon wyciąga mi 190mbit+ spokojnie, jesli wysycę to na modemie to od tmobile "unlimited" i zobaczę co to da. a i jeszcze wsparcie linuksa by było wymagane, chociaż widziałem, że większośc już jest w mailine. czy to qualcomm czy sierra wireless
@rhqq: Niestety nie mam rozeznania modemów na PCIe (nie zależnie od formatu).
Poza tym modem to tylko część kosztu, bo trzeba by doliczyć fider/fidery (kable antenowe IPX(MHF) <-> <docelowa złącze antenowe) + anteny

Na OpenWRT obchodziłem to smartfonem z LineageOS ustawionym na domyślny tryb tetheringu USB.
W OpenWRT skonfigurowałem WAN na podłączanym interfejsie RNDIS (smartfon "emuluje" dodatkową kartę sieciową), że nawet obsługiwał podłączanie na gorąco smarta (nie trzeba było restartować OpenWRT
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sirpingus: korzystam już z starej Sierra wireless i mam całość już okablowaną i oantenowaną. mam miejsce w routerze na mpciex oraz mam działającą przelotkę do m2.tak więc nie mam tylko modemu, dlatego tylko o jego cię poprosiłem. ba, jeśli to będzie śmigać to sobie drugi wstawie i zrobię multihoming na openwrt do serwerka zewnętrznego, co powinno spokojnie dać 2x300mbit, no ale to już muszę pierwszy modem ogarnąć. aktualnie mam sierra wireless
@Michuy: zamowilem, niby nawet fwupd umie firmware na nim nowe pisać. tylko nie kumam jak na nim jest to rozwiązane wszystko. pojawia sie w lsusb, ma 4 antenki, mimo 4x4, ale jak on z tego robi 5+2 kanały up/dn? XD i podejrzewam, że to usb3.0 musi być, a adapter mam 2.0. ciekawe czy w ogóle będzie chciał ruszyć.

5xDL CA (do 100 MHz, 256QAM)
2xUL CA (do 40 MHz 64QAM)
MIMO:
usb3.0 musi być, a adapter mam 2.0. ciekawe czy w ogóle będzie chciał ruszyć


@rhqq: Ruszyć to na pewno ruszy tylko będziesz ograniczony do prędkości usb 2.0. Daj znać czy zadziała ten dw5821e z wszystkimi funkcjami typu CA bo mega ciekawy jestem. W groszowej cenie można poskładać sobie fajny modem który nie odstaje od modeli po 1k+ pln
ma 4 antenki, mimo 4x4, ale jak on z tego robi 5+2 kanały up/dn


@rhqq:

The Snapdragon X20 LTE modem is designed to provide vastly expanded spectrum flexibility compared to the previous generation. With support for up to 5x carrier aggregation, up to 4x4 MIMO on three aggregated carriers and up to 12 LTE spatial streams


Czyli możesz użyć 4x4 na 3CA albo 5CA bez 4x4 ( ͡° ͜ʖ
@Michuy: wlasnie nie kumam jak CA skonfigurowac pod modemmanagerem, to z mojego aktualnego modemu DW5811E/EM7455

--------------------------------
General | path: /org/freedesktop/ModemManager1/Modem/4
| device id: 6055xxxxxxx
Hardware | manufacturer: Sierra Wireless, Incorporated
| model: EM7455
| firmware revision: SWI9X30C_02.32.11.00
| carrier config: default
| h/w revision: EM7455
| supported: gsm-umts, lte
| current: gsm-umts, lte
| equipment id: 35xxxxxxx51
--------------------------------
System | device: /sys/devices/pci0000:00/0000:00:08.1/0000:06:00.3/usb4/4-2
| drivers: cdc_mbim, qcserial
| plugin: sierra
| primary
@Michuy: a to nie będzie któraś z tych:

--set-current-capabilities=[CAPABILITY1|CAPABILITY2...] Set current modem capabilities.
--set-allowed-modes=[MODE1|MODE2...] Set allowed modes in a given modem.
--set-preferred-mode=[MODE] Set preferred mode in a given modem (Must give allowed modes with --set-allowed-modes)
--set-current-bands=[BAND1|BAND2...] Set bands to be used by a given modem.