Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@GuliVerGut: Moim zdaniem bait bo żaden bank nie dał by jej takiego kredytu. Koleżanka z zarobkami >10k na rękę i dwoma bombelkami (przy opiece naprzemiennej z jej ex) miała problem ze zdolnością na te 0,5M - to było oczywiście pod koniec 2021 roku, nie teraz.
  • Odpowiedz
Nikt nie przystawia pistoletu do głowy, warunki kredytu są znane przed podpisaniem umowy, przymusu nie ma.


@Lonesome_road: ale jest brak jakiejkolwiek alternatywy i jest to wina systemu. Jeśli chcesz mieszkanie, to MUSISZ wziąć kredyt. Nie ma alternatyw. Niektórym się poszczęści i mieszkanie dostaną. Cała reszta musi sobie kupić.

Można #!$%@?ć o wynajmie, ale w długim terminie nie jest to żadna opcja. Powodzenia na emeryturze.
Powodzenia również w oszczędzaniu. Całe życie oszczędzaj,
  • Odpowiedz
@CheSlaw: Jak doradca poczarował, to w tamtym czasie żaden problem. Moja znajoma w lipcu 2021 dostała 370k przy 10% wkładzie zarabiając 5k netto. Nie muszę mówić jak to się skończyło XD
  • Odpowiedz
Przy tak niskich stopach nie wprowadzili żadnych zabezpieczeń dla kredytobiorców.


@niemorzliwe: A CO TO ZA "ZABEZPIECZENIA" MIAŁYBY BYĆ XD
CHOMĄTO DLA P0LAKA, ŻEBY SIĘ NIE ZAŁADOWAŁ PO JAJA?
  • Odpowiedz
Taki mądry, używa ekonomicznych pojęć i nie wiedział, że w dowolnej chwili mógł się do banku zwrócić o oferte czasowo stałego oprocentowania? Na poczatku roku oferty oscylowały wokół 3,5-4% :)
  • Odpowiedz
@GuliVerGut: I teoria wypopkow jakoby każda samotna matka była leniwą pato-Karyną na socialu poszła się walić. Niegłupia dziewczyna próbuje się sama utrzymać z dwójką dzieci. Możliwe, że ojciec tych dzieci nie żyje (wzmianki o alimentach brak), a tu taka drożyna. Współczuję
  • Odpowiedz
@krabczy: Powinni też profilaktycznie pałować przy ratach 0% na telewizor, żeby jakieś p0lactwo nie przepaliło 500+ na elektronikę zamiast żarcia xD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zielonkanazawsze99: no i pewnie wielu by na to poszło. Bank i tak by zarobił bo choćby wkład własny to już 20% wysokości kredytu i pewnie coś jeszcze w międzyczasie spłacili.
Żeby nie było jakichś osobistych wycieczek to nie popieram cwaniactwa, nieróbstwa, bezmyślności, ale uważam, że Polacy są #!$%@? w dupę przez banki i alternatywą jest wieczny wynajem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tellet: oferta kredytu ze stałą stopą na cały okres kredytowania i kredyty gdzie zabezpieczeniem jest nieruchomość. Nie spłacasz, bank bierze nieruchomość a kredyciarz ma czyste konto. Teraz to nieruchomość zlicytują i okaże się że brakuje jeszcze 300k do spłaty.
  • Odpowiedz
@niemorzliwe zdolność powinno się określać na podstawie wiboru z ostatnich 10 lat a nie jak teraz że chwilowo stopy spadły prawie do 0, takie dzbany załadowały się w miniratke i teraz płacz i premierze spłać mi kredyt
  • Odpowiedz
@Lonesome_road: ale jest brak jakiejkolwiek alternatywy i jest to wina systemu. Jeśli chcesz mieszkanie, to MUSISZ wziąć kredyt. Nie ma alternatyw. Niektórym się poszczęści i mieszkanie dostaną.


@ssauczo_pauczo: jest alternatywa: nie kupowanie mieszkania lub nie branie kredytu. Jaką alternatywę Ty byś chciała? Nie ma modelu gospodarki w której gołodupiec po studiach dostaje mieszkanie z powietrza. Po części problemem to właśnie było to, że za łatwo i za tanio ktokolwiek mógł
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@GuliVerGut: po krachu w 2008r w Norwegii wprowadzono szeregi obostrzeń dla kredytobiorców. M.in. nie mogłeś pożyczyć więcej jak 4,5x twój roczny dochód brutto (teraz jest to 5x), twoja zdolność jest wyliczana na podstawie dzisiejszych stóp procentowych +5 punktów procentowych. Od kilku lat wliczają też dostępny limit na kartach kredytowych do ogólnego zadłużenia (mając kartę z limitem 20.000, uznaje się, że masz niespłaconą pożyczkę na 20.000). Może to jest droga?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GuliVerGut: ja miałem ratę 1400 zł przez 3 lata, aktualnie 2900 zł, a brałem w czasie przed pandemią. Gdyby nie to, że dobrze zarabiam i mam dodatkową nieruchomość na wynajem, to dzisiaj to by była tragedia, a kredyt nie jest duży. To co rząd z glapińskim #!$%@? to jest #!$%@? dramat.
  • Odpowiedz