Wpis z mikrobloga

Nie potrafię pojąć, ci ludzie popełnili 1 błąd biorąc kredyt na zmiennej pod korek, a teraz kolejny błąd, bo za swoją głupotę i sytuację obwiniają banki.
Przecież WIBOR jest skorelowany ze stopami procentowymi, więc o co pretensje do "BANKSTERÓW". Głównymi winowajcami są tutaj:
1. PiS z rozdawniczą polityką (na którą część kredytobiorców przyklaskuje, korzystając z wakacji kredytowych)
2. Glapinski z opóźnioną reakcją i negowanie inflacji do samego końca.
3. Gigantyczne luzowanie ilościowe przez pisowski rząd podczas pandemii.
4. Częściowo czynniki zewnętrzne typu wojna, podobna polityka monetarna innych państw.
#nieruchomosci #banki #bankowosc #ekonomia
Magma1 - Nie potrafię pojąć, ci ludzie popełnili 1 błąd biorąc kredyt na zmiennej pod...

źródło: comment_1654929023rIpyHWsiaVcfFwU5eXQICR.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
@Runior: Przecież brak spłat następuje z powodu utraty dochodów u dłużnika. Śmierć to zupełnie skrajny przypadek. Zabezpieczenie hipoteczne jest, ale gdy zbyt wiele ludzi zbankrutuje, nic bankowi po tych nieruchomościach. To w zasadzie najgorszy scenariusz dla banku, przejmowanie nieruchow i ich sprzedaż. Bank chce regularnych spłat.
Wejdź w sobie w sprawozdanie finansowe banku i zobacz pozycję "bad debts" albo "złe długi" to może zrozumiesz, że ryzyko jak najbardziej istnieje.
  • Odpowiedz
@mookie: dokładnie - ludzie powinni zrozumieć że życie w dużych domach z ogrodem to jest przywilej a nie prawo. Dla tych których nie stać przewidziane są mieszkania czy szeregowce i to nie w mieście wojewódzkim czy stolicy a pod miastem/ godzinę drogi od miasta. Kilka lat względnego dobrobytu i ludziom się w dupach poprzewracało. Zapomnieli że tak ludzie żyją praktycznie w każdym zachodnim i wschodnim kraju.
  • Odpowiedz
gdyby nie zła polityka RPP od 2019 roku i zaniżanie stóp procentowych to dziś połowa z tych osób nie miałaby uruchomionego kredytu i nie byłoby teraz tego problemu ani banki na kurnikach, po prostu wiele z tych osób ma kredyt powyżej swojej zdolności o ok 30% za duży, zbyt niskie stopy dawały zakłamany obraz rzeczywistości że ich stać na ten kredyt


@statystyczny_yt: XDD

Wzięli kredyt na zmiennym, dostali rozpiskę ile
xGreatx - > gdyby nie zła polityka RPP od 2019 roku i zaniżanie stóp procentowych to ...

źródło: comment_1654943774UQX4wrYWAWHYaCcSr8j3l9.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Magma1: w poważnym państwie Glapinski już byłby zdymisjonowany, a nawet pociągnięty do odpowiedzialności, ale w Polsce został wybrany na drugą kadencję, weźcie mnie trzymajcie, bo mną rzuca, jak o tym myśle (_ )
  • Odpowiedz
@Magma1: wibor to wadliwy wskaźnik i ludzie mieli wybór - kupić wadliwy produkt albo nie kupić wcale. Nie dziwię się że to kupili, nie każdy musi być magistrem ekonomii. I w normalnych krajach takie produkty są zrobione tak żeby zwykły prosty człowiek to rozumiał, ale w Polsce musisz być wykształcony w każdej dziedzinie by nie dać się wyruchać. Dziki kraj, ale najbardziej mnie dziwi że bronisz tego patologicznego systemu.
Raz
  • Odpowiedz
WIBOR to nic innego jak zabezpieczenie banku przed sytuacją taką jak teraz - wysokiej inflacji. Nie może być sytuacji, w której dłużnik bezpodstawnie zyskuje, a wierzyciel traci.

Dluznicy i tak cały czas zyskują, bo WIBOR+marża są mniejsze od inflacji.


@Magma1: dlaczego tylko w Polsce taki wskaźnik pozwala na takie ogromne zyski banków? W Niemczech czy Czechach podobne wskaźniki są w obecnej sytuacji o wiele niższe a inflacja podobna.
  • Odpowiedz
I w normalnych krajach takie produkty są zrobione tak żeby zwykły prosty człowiek to rozumiał,


@TurboDynamo: Zwykły człowiek nie zrozumie prognoz kolejnych rat kredytu, które otrzymał od banku gdy zmieni się WIBOR? XD
  • Odpowiedz
@Magma1 i tak i nie. Ja widzę z tych protestów taki plus: jest szansa na to, że kiedy na rynku będą dostępne stałooprocentowane kredyty na 20+lat.
Może inaczej się nie da. Są mam kredyt na zmiennej, brałem pod uwagę, że będzie wibor 5% przez spory czas, a nawet i 10% szczytowo. Dzisiaj trochę marudzę, ale jak będzie 20% to ciężko będzie jak #!$%@?. :/ dlatego niech protestują może coś wskuraja na
  • Odpowiedz
Zwykły człowiek nie zrozumie prognoz kolejnych rat kredytu, które otrzymał od banku gdy zmieni się WIBOR? XD


@xGreatx: oczywiście że nie rozumie w momencie kiedy każdy doradca bezkarnie mu mówi że wzrost jest niemożliwy i bank piszę tylko tak dla picu bo musi. Ktoś kto nie ma pojęcia jak to działa ma wtedy zbyt wiele informacji żeby zrozumieć.
Sam byłem rok temu u pośrednika kredytowego(wtedy w końcu nie zdecydowałem się
  • Odpowiedz
oczywiście że nie rozumie w momencie kiedy każdy doradca bezkarnie mu mówi że wzrost jest niemożliwy i bank piszę tylko tak dla picu bo musi. Ktoś kto nie ma pojęcia jak to działa ma wtedy zbyt wiele informacji żeby zrozumieć.

Sam byłem rok temu u pośrednika kredytowego(wtedy w końcu nie zdecydowałem się ani na kupno mieszkania ani na kredyt) to facet śmiał się ze mnie jak prosilem żeby zasymulowal WIBOR na poziomie 5% i jak będzie wtedy wyglądała rata.


@TurboDynamo: Idealnie tutaj pasuje mem, który wcześniej wkleiłem. Biedny kredytobiorca, który nie poświęci czasu aby zrozumieć co podpisuje xD. Za duży informacji dostaje na miejscu - a #!$%@? podpisujemy. Nie wiem jak coś działa - jedziemy, podpisujemy. XD

Ludzie robili to bezkarnie ale co ja tam będę tlumaczyl gimbusowi że zwykły robol ma gorszą percepcje. Ten kraj jest po prostu #!$%@?, bo nie cisniesz chorego systemu tylko się cieszysz że ktoś
  • Odpowiedz
Idealnie tutaj pasuje mem, który wcześniej wkleiłem. Biedny kredytobiorca, który nie poświęci czasu aby zrozumieć co podpisuje xD. Za duży informacji dostaje na miejscu - a #!$%@? podpisujemy. Nie wiem jak coś działa - jedziemy, podpisujemy. XD


@xGreatx: no tak, w Polsce każdy powinien skończyć ekonomie, prawo, medycyne, generalnie wszystko bo inaczej to debil. Chory system, dowartosciowuj się dalej bo wiem że i tak nie ma dla ciebie ratunku. Przekonasz
  • Odpowiedz
no tak, w Polsce każdy powinien skończyć ekonomie, prawo, medycyne, generalnie wszystko bo inaczej to debil. Chory system, dowartosciowuj się dalej bo wiem że i tak nie ma dla ciebie ratunku. Przekonasz się dopiero na własnej skórze.


@TurboDynamo: Nie skończyłem żadnego z tego co napisałeś a jednak wiedziałem. Wcale na necie nie ma artykułów napisanych ludzkim językiem co to jest kredyt na zmiennym xD. Ty płacz nadal "zwykły robolu", że
  • Odpowiedz
@Magma1: nie bralem pod korek, nie bralem jak byly zerowe stopy, a i tak kazda ta podwyzka bardzo wplywa na rate. Obecnie min 25% wiecej. Kapital splacany spadl o polowe, nie wiem co tu sie #!$%@?, bo 75%to odestki
  • Odpowiedz
1. PiS z rozdawniczą polityką (na którą część kredytobiorców przyklaskuje, korzystając z wakacji kredytowych)

2. Glapinski z opóźnioną reakcją i negowanie inflacji do samego końca.

3. Gigantyczne luzowanie ilościowe przez pisowski rząd podczas pandemii.

4. Częściowo czynniki zewnętrzne typu wojna, podobna polityka monetarna innych państw.


@Magma1: no tak, ale wibor jest ustalany patykiem w gównie, jak 3 banki mają tego same właściciela a kolejne 2 nie obsługują szaraczków i co
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: ale kredytobiorcom nikt nie kazał podpisywać tych umów. Niewiedza nie zwalnia z przestrzegania prawa i tak samo zawieranych umów.
Z czym się zgodzę, to że wszelkiej maści doradcy i eksperci naganiali i manipulowali ludzi, ale to też nie jest usprawiedliwieniem na brak samodzielnego myślenia. Wszystko było zapisane w umowie, łącznie z symulacją zmian wiboru.
Aktualny krzyk i wyciąganie łap kredytobiorców o państwową pomoc to nic innego jak prywatyzacja zysków
  • Odpowiedz
@Magma1: Nie odpowiedziałeś na pytanie: gdzie dokładnie leży ryzyko banku. Ewentualnie jak jego poziom ma się do ryzyka kredytobiorcy.

Banki pozbywają się złych długów szybko i bez problemów, nie dlatego, że są one wielkim problemem, ale dlatego, że trzeba na nie tworzyć rezerwy. Kiedy dochodzi do egzekucji z nieruchomości, wierzytelność od dawna jest zarządzana przez jakiś fundusz sekurytyzacyjny.
  • Odpowiedz
@Magma1: Nikt Ci nie każe podpisywać umowy gdzie nie ma innego wyboru i jeżeli nie dostałeś mieszkania, dużych oszczędności w spadku to jako osoba zaczynająca od 0 nie będziesz przecież zbierał kilkanaście lat mieszkając na wynajętym oszczędności szczególnie, że przy takiej inflacji więcej rocznie stracisz niż większość ludzi będzie w stanie odłożyć. Prywatyzacja zysków i uspołecznianie strat pasuje do banków jak do nikogo innego bo kogo rządy ratują przed upadkiem
  • Odpowiedz