Wpis z mikrobloga

Pomocy potrzebuję.
Ogólną widzę o elektryce mam ale zagubiłem się w swojej starej budzie i nie wiem od czego zacząć modernizacje.
Jak sprawdzić jaki mam układ sieci w domu - TT, TN-S, TN-C itd?
W umówię nie ma o tym słowa tylko moc 20kW, 3f, napowietrzne przyłącze.
Mam na elewacji skrzynkę z licznikiem i mam do niej dostęp, potem mam rozdzielnicę w domu i do niej też mam dostęp ale nie wiem jak to sprawdzić.
30 postów na elektrodzie przeczytane i muszę przeczytać kilka książek + praktyka - zero konkretów.
#elektryka #elektrykapradnietyka #elektryk
  • 73
Poczekaj na opinie tych co ze mna dyskutowali. Powiedza ci ze to "wyspa" i ze to jest zle. Moze podaja argumenty to bedzie mozna sie odniesc :P


@gorzki99: Sprawa jest bardzo prosta.

W instalacji w układzie TT (pomijam już czy wynika to z układu sieci zasilającej, czy stworzonej na siłę u odbiorcy) ze względu na praktycznie uzyskiwane rezystancje uziomów prąd zwarcia L-PE jest za mały żeby wyzwolić wyłącznik B16, B10, najczęściej
@michcio: Szakuniec za wypowiedz i chec dyskusji. Masz +. Postaram sie odniesc:

Jak juz wspomnialem moglem sie nieprecyzyjnie wyrazic w nazwach (ja sie ich ucze tylko przed egzaminem - wiem jak ma dzialac zeby bylo ok a jak sie nazywa malo mnie interesuje)

W instalacji w układzie TT (pomijam już czy wynika to z układu sieci zasilającej, czy stworzonej na siłę u odbiorcy)


TT by bylo jakby "ze slupa" lecialy 3
TT by bylo jakby "ze slupa" lecialy 3 przewody


@gorzki99: Nie. Zarówno w TN-C, jak i TT ze słupa lecą 4 przewody. Różnica jest taka, że ten niefazowy przewód w to PEN w układzie TN-C a N w układzie TT.

"Jak ze slupa masz 4 przewody (3 fazowe i jeden niefazowy) to ciagniesz se je do chaty. Piaty przewod bierzesz z "uziomu lokalnego" typu bednarka, podlaczenie do zbrojenia fundamentu itp.


@
Na przerwę w PEN taki lokalny uziom niewiele pomoże, ma za dużą rezystancję. Jak zjedziemy z rezystancją do poziomu np. 2 omów, to można mówić o wymiernym jego wpływie na ograniczanie skutków przerwy w PEN. Przy większych rezystancjach efekt jest niewielki.


@michcio: Serio pytam a nie trouje. Jaki jest wymagany przepisami "uziom lokany"? I jak jest zrobiony zgodnie z przepisami to tez "niewiele pomoze"?

Jak kuplowi na doku zakladali PV to
Serio pytam a nie trouje. Jaki jest wymagany przepisami "uziom lokany"? I jak jest zrobiony zgodnie z przepisami to tez "niewiele pomoze"?


@gorzki99: Jakiś. Serio - jakiś.
Jak jest układ sieci TN, to ochrona opiera się na metalicznej pętli zwarcia i uziom w tym nie bierze udziału. Pełni funkcję jedynie wyrównywania potencjałów (dlatego najlepszy jest fundamentowy, bo obejmuje działaniem całą konstrukcję budynku, gorszy otokowy, a najgorszy pionowy, bo zakres jego działania
@michcio: Dzieki za kolejne rzeczowe informacje. Moze pominmy fachowe nazewnictwo zebym czegos znow nie pomieszal :P
Opowi ida ze slupa 4 przewody. Ja to widze tak:

Dociagnac je do obiektu (domu). "Niefazowy" podlaczyc do uziemienia lokalnego i w tym punkcje rozdzielic je na dwa (N i PE). I wdomu miec juz uklad 5 przewodow.

Dobrze to widze czy znow cos pomieszalem?
Oczywiście pod warunkiem, że sieć dostawcy pracuje w ukladzie TN-C.


@michcio: No OPowi ze slupa przychodza 4 przewody. Wiec raczej na pewno TN-C. Bo raczej energetyka ma punkt gwiazdowy transformatora uziemiony wiec OP ma PEN-a jako czwarty przewod.

Dobrze wiedziec ze pomimo nieprecyzyjnego nazewnictwa jednak sam sie nie ubije bo wiem co robie :P
A ze to sie inaczej nazywa to inna sprawa :PP
@gorzki99: 4 przewody to moze tez byc TT.
Roznica jest taka, ze w TT przewod N jest wyprowadzony z uziemionego punktu neutralnego transformatora i tylko w tym punkcie jest uziemiony. W TN-C wymogi dla tego uziomu przy trafo są ostrzejsze i przewód PEN (tym razem już nie N) uziemiony jest dodatkowo w wielu miejscach na sieci. W ten sposób zmniejsza się prawdopobienstwo wystąpienia na nim niebezpiecznego potencjału przy awarii i pozwala
ale te uziomy mogą nie spełniać wymogow lub jest ich za malo i przez to dostawca podaje odbiorcy, ze sieć pracuje w TT, zabraniając w ten sposób odbiorcy wykorzystania czwartego przewodu w funkcji ochronnej. Stąd po samych oględzinach sieci nie mozna ze 100% pewności określić układu sieci.


@michcio: OK Dobry argument.

Ja jednak zakladam ze jak cos robie to robie to dobrze albo wcale :P
Ju chcialem napisac ze to jest