Wpis z mikrobloga

Pomocy potrzebuję.
Ogólną widzę o elektryce mam ale zagubiłem się w swojej starej budzie i nie wiem od czego zacząć modernizacje.
Jak sprawdzić jaki mam układ sieci w domu - TT, TN-S, TN-C itd?
W umówię nie ma o tym słowa tylko moc 20kW, 3f, napowietrzne przyłącze.
Mam na elewacji skrzynkę z licznikiem i mam do niej dostęp, potem mam rozdzielnicę w domu i do niej też mam dostęp ale nie wiem jak to sprawdzić.
30 postów na elektrodzie przeczytane i muszę przeczytać kilka książek + praktyka - zero konkretów.
#elektryka #elektrykapradnietyka #elektryk
  • 73
@bambus94: Pewnie ze wiem. Zasade dzialanie RCD poznalem ponad 20 lat temu jak bronilem prace dyplomowa.

Chodzilo mi jednak o cos innego. Urzadzenia drugiej klasy ochronnosci sa tak zbudowane ze producent nie wymaga podlaczenia obudowy do uziemienia. Po co byc swietszym niz papiez?

Ale ja oswietlenia (zaznaczam ze wewnatrz) nie podpinam pod RCD z innego powodu. Na pierwszym kursie sep koles podal ciekawy przyklad:
Macie dom. Zima. Na pietrze zona prasuje
@gorzki99: ok czyli mam iść w uziom wbijając pręty? I rozdzielić wtedy N od PE jak pisałem wyżej?

A tak na marginesie - niezly burdel w skrzynce :PP


No dlatego chce to ogarnąć

Druga sprawa, ten żółto zielony na dole rozdzielnicy to jest żyła z WLZ?


@bambus94:

Druga sprawa, ten żółto zielony na dole rozdzielnicy to jest żyła z WLZ?


To luźny przewód - leży sobie i tyle XD Jest
To czas pójść krok do przodu i zacząć instalować kilka RCD a nie jedno

A indukcja lub PC mają metalowe obudowy.


@bambus94: I dlatego w gniazdkach mam RCD w swietle nie. Jasne ze mozna dac osobne na swiatlo. Tylko ze ja nie lubie przerostu formy nad trescia. Jak ktos chce to robie.

U kumpla w domku zalozylismy chyba ze 5 RCD. Na kazda faze osobna + osobna na ogrodek i jakastam
ok czyli mam iść w uziom wbijając pręty? I rozdzielić wtedy N od PE jak pisałem wyżej?


@WiewiurPL: Poczekaj na opinie tych co ze mna dyskutowali. Powiedza ci ze to "wyspa" i ze to jest zle. Moze podaja argumenty to bedzie mozna sie odniesc :P

Ja by jednak szedl w ta strone.
Uziom lokalny i przewod PEN co idzie ze skrzynki podlaczony do niego. I w tym punkcie rozdzial PEN na
Z WLZ idzie tak:

3f na ES C25 - potem na resztę ES

N na listwę N

PE na listę PE


@WiewiurPL: pytanie czy PE jest podpięte do czegokolwiek w złączu? Jakiś kawałek bednarki? Czy może rozdział jest w złączu a potem u ciebie znów łączone. Bo jak nie masz żadnej bednarki w złączu to rozdział jest u ciebie i przy większym obciążeniu na N względem fizycznej ziemi potrafi się pojawić
@bambus94: nie ma. Skrzynka na elewacji, wszystkie przewody na elewacji, więc nie ma na pewno uziomu w niej i podłączenia do bednarki/pręta niczego.
Obstawiam że przewód nie jest podpięty w złączu lub jest podpięty do N w złączu. Na 99,9% nie jest podpięty jw do bednarki bo nie widzę tego na elewacji nigdzie a wątpię by było w czerwonej cegle...
Na obudowie klimy było 40V
@WiewiurPL: Rynna nawet jeśli metalowa to nie koniecznie musiała mieć kontakt z ziemią.

Ale to nie zmienia faktu że dobrze by było zrobić uziom i uziemić punkt podziału, w prawidłowy sposób.
@gorzki99: zgubiłem się w Twoich wywodach. Być może chodzi tylko o nieprecyzyjne wyrażanie się i złe nazewnictwo? Pierwszego dnia forsowałeś wyspę TT nazywając ją TN-Sem, dziś piszesz ze mostek między N i PE jest ok plus uziom wlasny.
Padają tu dwuznaczne twierdzenia, mogą być rozumiane różnie, ale elektryk powinien rozumieć jednoznacznie.
Rozdział N i PE? Żeby doprecyzować - Rozdział to jest PENa, dlatego rozdział, bo rozdzielamy PENa na dwie funkcje N
Jak się cytuje na tej śmiesznej stronie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@dare4more: zaznaczasz tekst i klikasz "odpowiedz"

W skrocie:

Tak byc moze nieprecyzyjnie nazywam bo nazwy sobie przypominam przed odnowieniem uprawnien.
Nazwy mi sa niepotrzebne bo wiem co i jak mam zrobic.

Wiec pelna zgoda ze moglem cos zre okreslic (i pewno tak zrobilem)

Mi chodzilo o to ze:

Jak ze slupa masz PEN (ok pomine nazwy
@dare4more: @WiewiurPL: @bambus94: @gorzki99: A wy się ludzie z elektrody śmiejecie...

Ustalmy fakty, bo część z tej dyskusji to do kosza można wyrzucić. Połowa z komentujących norm elektrycznych w życiu nie widziała.
Przewód PEN, w układzie sieci TN-C, wchodzący do instalacji obiektowej należy rozdzielić na PE i N. Takiego wykonania (osobnego PE i N) wymaga rozporządzenie.
Z punktu widzenia instalacji, wykonana ona musi być z oddzielnymi przewodami N
Połowa z komentujących norm elektrycznych w życiu nie widziała.


@kozi966: A jeden z komentujacych nie do konca ogarnia ze normy nie sa obligatoryjne :P

Ale tak na serio to nie winie Cie za to bo sam kiedys bylem przekonany ze normy to swietosc i trzeba sie do nich stosowac. Otoz to nie do konca tak dziala.

Ma byc bezpiecznie.

NIe chce mi sie po raz kolejny szukac.

RCD w instalacjach mieszkaniowych
A jeden z komentujacych nie do konca ogarnia ze normy nie sa obligatoryjne :P

@gorzki99: Słabo mi się robi, gdy czytam takie bzdury.

Otoz to nie do konca tak dziala.


Otóż zapraszam cię na salę sądową. Ciekawie się robi, jak Ci biegły sądowy listuje co zrobiłeś niezgodnie z normą, a oskarżający pyta jakie masz na to wytłumaczenie. Polecam Ci wtedy powiedzieć, że przecież normy są nieobligatoryjne ( ͡° ͜ʖ
@WiewiurPL: Ja bym jeszcze tą Twoją rozdzielnicę to w ogóle wymienił i wstawił w niej:
1. Rozłącznik 3P
2. Ze 3 RCD 1f na poszczególne obwody (np. obwody generalne, obwody kuchenne, obwody łazienkowe)
3. Wymienił aparaty nadprądowe na stosowne do przekrojów (np. B16 na przewody 2,5 i B10 na przewody 1,5).
4. Wstawiłbym mały blok rozdzielczy
5. Dodałbym ochronnik przeciwprzepięciowy.
6. Uzupełnił uziemienie.

Przy okazji sortując i układając przewody w rozdzielnicy
@kozi966: i tak zrobię.
Jeśli coś źle to popraw proszę.
Wykonam uziom wciągnę go do rozdzielnicy i podłączę pod szynę PE, pod tą samą szynę podłączę PEN i z szyny PE podłączę szynę N oczywiście odpowiednim przekrojem przewodu.
Zamontuje ogranicznik przepięć B+C na 1 miejscu z WLZ i podłączę go do szyny PE, za nim rozłącznik 3P.
Potem RCD z 1F na gniazda i oświetlenie dół (tak jest połączone będzie to