Wpis z mikrobloga

Pomocy potrzebuję.
Ogólną widzę o elektryce mam ale zagubiłem się w swojej starej budzie i nie wiem od czego zacząć modernizacje.
Jak sprawdzić jaki mam układ sieci w domu - TT, TN-S, TN-C itd?
W umówię nie ma o tym słowa tylko moc 20kW, 3f, napowietrzne przyłącze.
Mam na elewacji skrzynkę z licznikiem i mam do niej dostęp, potem mam rozdzielnicę w domu i do niej też mam dostęp ale nie wiem jak to sprawdzić.
30 postów na elektrodzie przeczytane i muszę przeczytać kilka książek + praktyka - zero konkretów.
#elektryka #elektrykapradnietyka #elektryk
  • 73
  • Odpowiedz
Ale po to sa pomiary co nie?


@gorzki99: takie za 15 zł (tyle ile płacą spółdzielnie) czy takie których nikt nie robi (w domkach)?

A drugie zalozenie jest takie ze ma to byc osobny przewod niz ten co przychodzi. Jasne ze sa spotykane przylacza z energetyki ze daja 5 przewodow. Ale zazwyczaj daja 4.


@gorzki99: jak dają 5 przewodów to jest TN-S, jak są 4 to albo TN-C (z któego
  • Odpowiedz
nie do końca ogarniasz. W TN-C nie bierzesz sobie piątego przewodu z bednarki i nie tworzysz cudownie TN-S. To będzie wyspa TT - rozwiązanie o tyle gorsze, że nigdy nie wyjdzie IPZ. A wystarczy drobna zmiana, by mieć niezawodniejszy TN-C-S


@dare4more: Lubie wyzwania. Przy dobrze zrobionym uziomie lokalnym dlaczego ma niby nie wyjsc IPZ?

TN-C-S to akurat bardzo dobre rozwiazanie. Stosowane we wiekszosci "starych" budynkow wielorodzinnych. I jest ok.

W budynkach
  • Odpowiedz
Do czasu, aż ktoś uziemi jedną z faz.


@bambus94: wtedy nam wywala sygnalizacja doziemienia, no i pierwsze doziemienie nie jest groźne tak generalnie

PS ale takie rzeczy to widziałem tylko na praktykach przez miesiąc, no i od tych praktyk do dzisiaj boję się wyłączników szybkich ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Przy dobrze zrobionym uziomie lokalnym dlaczego ma niby nie wyjsc IPZ?


@gorzki99: który inwestor się zgodzi na zrobienie na działce uziemienia takiego jak ma trafostacja, raz że rozkopiesz działkę dwa że stal albo co gorsza miedź jest droga. Ale oczywiście da się zrobić (z wyjątkiem gruntu skalistego) IPZ

polega na tym ze jak przewod PEN dostarczany przez energetyke sie "upali" gdzies po trasie to jestes dalej chroniony "bednarka"


@gorzki99: prawie
  • Odpowiedz
takie za 15 zł (tyle ile płacą spółdzielnie) czy takie których nikt nie robi (w domkach)?


@megawatt: Takie ktore robi ten co je robi zeby byc pewnym a nie "do odwalenia papierka"

jak dają 5 przewodów to jest TN-S, jak są 4 to albo TN-C (z któego można zrobić TN-C-S albo wyspę TT) albo TT (z której bez własnego transformatora nie można zrobić nic innego)


@megawatt: OK tera otarlo. Jaknajbardziej
  • Odpowiedz
który inwestor się zgodzi na zrobienie na działce uziemienia takiego jak ma trafostacja, raz że rozkopiesz działkę dwa że stal albo co gorsza miedź jest droga. Ale oczywiście da się zrobić (z wyjątkiem gruntu skalistego) IPZ


@megawatt: A po co to komu? Uziom podlaczasz do zbrojenia konstrukcji. Tylko ze o tym trzeba myslec na poczatku inwestycji a nie na koncu :PPP
  • Odpowiedz
@gorzki99: weźmy standardowe gniazdko zabezpieczone B16. Dopuszczalne IPZ to 2,87 Ohm, do tego dochodzi impedancja przewodów. Własny uziom musiałby być poniżej 2 Ohm, żeby spełnić warunki. A jak to będzie się zachowywać w czasie? Wilgotność, korozja. W TN-C-S masz stabilne warunki. W wyspie TT to będzie różnie.
  • Odpowiedz
Polaczenie "przez ziemie" prawidlowo wykonanej bednarki z polaczeniem "przez ziemie" punktu zerowego transformatora duuuuuuuzo trudniej jest przerwac.


@gorzki99: daj mnie szlifierkę kątową, ramię robota (nie lubię efektów świetlno-dźwiękowo-termicznych a przy okazji zastania Jasiem bez nóg/rąk) i ułaskawienie od Prezydenta ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Uziom podlaczasz do zbrojenia konstrukcji


@gorzki99: zależy od gruntu i technologii wykonania, przy izolowanych fundamentach już ciężej a para-fundamentowy ma ciut gorsze parametry
  • Odpowiedz
Dopuszczalne IPZ to 2,87 Ohm, do tego dochodzi impedancja przewodów. Własny uziom musiałby być poniżej 2 Ohm, żeby spełnić warunki.


@dare4more: nawet mniej, bo do tego dochodzi jeszcze impedancja uziomów stacji transformatorowej i wszystko musi się zmieścić w 2,875 oma
  • Odpowiedz
@megawatt: ...i dlatego też jest to wartość w praktyce niemożliwa do uzyskania. Dopuszczalna rezystancja uziomu stacji trafo to nawet 5 omów. W praktyce w układach TN ze względu na ochronę przeciwporażeniową przy zwarciu doziemnym po stronie SN stacji wartości uziemienia stacji (czyli rezystancji równolegle połączonych wszystkich uziomów na sieci nN zasilanej z tej stacji oraz samego uziomu stacji) są na poziomie 2-2,5 oma, czyli na granicy wyzwolenia B16. Jak ktoś wykona
  • Odpowiedz
Na starcie bedziesz mial najprawdopodobniej TN-C

I w zaleznosci co dalej mozesz sobie zrobic juz na obiekcie TN-S Albo TN-C-S


@gorzki99: Z TN-C nie zrobisz TN-S. Co najwyżej TN-C-S.
  • Odpowiedz
@megawatt: @gorzki99: @bambus94:
dobra posprawdzane.
Z słupa napowietrzne przyłącze 4 przewody, - domyślam się 3f + PEN tak?
w szafce z licznikiem niewiele widać, liczniki wiszą wszystko w plombach i zero przewodów na widoku, są za taką metalową przegrodą zdjęcie 1
W rodzielnicy w domu: z licznika idzie przewód 5 żyłowy jednak poza rozdziałem na 3f, N i PE zauważyłem mostek pomiędzy N i PE widoczny na zdjęciu 2.
  • Odpowiedz
@WiewiurPL: Pomimo ze jak widac w komentarach powyzej nie do konca w pelni sie moje opinie zgadzaja z opiniami innych (roznica lezy w szczegolach :P) to pozwle sobie skomentowac :P

zauważyłem mostek pomiędzy N i PE widoczny na zdjęciu 2. To chyba nie do końca tak powinno być.


@WiewiurPL: To dokladnie tak powinno byc :) A dokladniej przed RCD. Wlasnie...Dlaczego nie ma RCD?

Proste - skoro ze slupa przychodzi Ci
  • Odpowiedz
@WiewiurPL: Mostek między sugeruje TNCS, ale od razu mówię że mostek ma za mały przekrój.
Druga sprawa, ten żółto zielony na dole rozdzielnicy to jest żyła z WLZ? Bo jak tak to niebieski masz jako PEN. A jak tak to jest podpięty nie pod tą listwę co trzeba, powinno być najpierw pod listwę PE o dopiero mostkiem (o takim samym przekroju co WLZ) na listwę N.
No i nie widać żadnej
  • Odpowiedz