Wpis z mikrobloga

Pomocy potrzebuję.
Ogólną widzę o elektryce mam ale zagubiłem się w swojej starej budzie i nie wiem od czego zacząć modernizacje.
Jak sprawdzić jaki mam układ sieci w domu - TT, TN-S, TN-C itd?
W umówię nie ma o tym słowa tylko moc 20kW, 3f, napowietrzne przyłącze.
Mam na elewacji skrzynkę z licznikiem i mam do niej dostęp, potem mam rozdzielnicę w domu i do niej też mam dostęp ale nie wiem jak to sprawdzić.
30 postów na elektrodzie przeczytane i muszę przeczytać kilka książek + praktyka - zero konkretów.
#elektryka #elektrykapradnietyka #elektryk
  • 73
idę patrzeć, co zrobię potem to zależy od tego właśnie co mam na starcie!


@WiewiurPL: Na starcie bedziesz mial najprawdopodobniej TN-C

I w zaleznosci co dalej mozesz sobie zrobic juz na obiekcie TN-S Albo TN-C-S
Na starcie bedziesz mial najprawdopodobniej TN-C


@gorzki99: to niebezpieczna droga, TT jest rzadkie ale występuje na tyle często że nie można zakładać, że wszystko to TN-C bo zrobi sobie "TT-S" i to się bardzo niebezpiecznie zachowuje

Jak sprawdzić jaki mam układ sieci w domu - TT, TN-S, TN-C itd?


@WiewiurPL: ile przewodów ze słupa przychodzi? sprawdź sobie napięcie między PE (bolce) a neutralnym (ew. po wyłączeniu różnicówki/rozłącznika głównego) jaka jest
Najłatwiej to zrobić wyspę TT, bo z każdego systemu da się to zrobić.


@bambus94: ale też TN-C/TN-C-S jest bezpieczniejsza niż TT

A OP wkopuje se bednarke i ma swoje PE. Na obiekcie ma L1 L2 L3 N ze slupa a PE z bednarki.


@gorzki99: nie zrobisz TN-S bez galwanicznego połączenia puntu neutralnego trafo z instalacją odbiorczą, jak PE idzie glebą to masz TT (terra-terra)
to niebezpieczna droga, TT jest rzadkie ale występuje na tyle często że nie można zakładać, że wszystko to TN-C bo zrobi sobie "TT-S" i to się bardzo niebezpiecznie zachowuje


@megawatt: 9 lat pracowalem na sieci TT :P

I dlatego napisalem:

Pytanie ile zyl przychodzi Ci "ze slupa" do pierwszej skrzynki.
9 lat pracowalem na sieci TT :P


@gorzki99: ale w przemyśle? bo to jest inna bajka - tam masz regularne pomiary. W domu gdzie uziom trzyma się na słowo honoru a RCD niekoniecznie jest taki sprawny jak byśmy chcieli to mniej pewne rozwiązanie. U rodziców w domu przez 15 lat była wyspa TT (sieć pracuje w układzie TN, wg warunków przyłączenia które były w papierach - ale elektrykowi się nie chciało
nie zrobisz TN-S bez galwanicznego połączenia puntu neutralnego trafo z instalacją odbiorczą, jak PE idzie glebą to masz TT


@megawatt: Ale po to sa pomiary co nie?

Zaozenie jest takie ze bednarka ma miec "potencjal zerowy" jak "zero transformatora" (czyli "uziemiony punkt uzwojen")

A drugie zalozenie jest takie ze ma to byc osobny przewod niz ten co przychodzi. Jasne ze sa spotykane przylacza z energetyki ze daja 5 przewodow. Ale zazwyczaj
ale w przemyśle? bo to jest inna bajka - tam masz regularne pomiary


@megawatt: Tak - w przemysle. 9 lat pracy i zero pomiarow :) Taka specyfika branzy :PPPP

W domu gdzie uziom trzyma się na słowo honoru a RCD niekoniecznie jest taki sprawny jak byśmy chcieli to mniej pewne rozwiązanie.


Ale My chyba nie mowimy tu o tym jak mozna spierdzielic a bardziej o tym jak mozna dobrze zrobic?