Wpis z mikrobloga

@domelradom: tylko niech ktoś spróbuje na zachodzie kupić mieszkanie takie średnie za 350 tysięcy euro przez te niskie stopy to dwa pokolenia będą musiały spłacać a w takiej Polsce przy normalnych stopach ludzie są w stanie kupić za gotówkę dom
@filip-zaluski Bogatsze kraje mogą sobie pozwolić na więcej, do tego tam jest dużo niższa inflację o którą się to wszystko rozbija. Szwajcaria 2.5%, WB ma większą 9%, ale w końcu będą musieli bardziej podnieść jak im się inflacja utrzyma. Najbardziej niskie stopy odczują biedniejsze kraje z euro jak Litwa.
@NiedzielnyMirek przecież ja to wiem, i dlatego nurtuje mnie pytanie: jakie komentarze są w tamtych krajach, które przecież mają taką samą albo i wyższą inflację a stopy nie drgną... Czy mówią, że gdyby nie euro to mogliby jak Polska, Czechy czy Węgry sami decydować o polityce monetarnej i zdusiliby inflację a tak nie mogą..
@durielek2: Wiesz duzo lepiej niż w biedniejszych krajach strefy euro jak Litwa czy Estonia, a faktycznie wzrosty mają jeszcze większe. Generalnie Litwini jeżdżą do Polski nie na wakacje, ale po podstawowe zakupy.
@kiwors: Nic nie muszą i nie podnoszą bo wiedza ze maja do czynienia z inflacją podażowa na która stopy nie działają. Co znaczy ze mogą sobie na więcej pozwolić? Inflacja 9% ich mniej boli niż nas? Co za bzdurny argument. Litwa i Łotwa ma podobną inflację do nas mimo ze tam stopy są na 0% a u nas wibor już 7%. Pogódźcie sie z faktem ze stopy nie maja większego wpływu
@filip-zaluski No tak matematyka nie działa, zobaczysz, że podniosą jak im inflacja się utrzyma, nie ma innej opcji. Nie mogą być w nieskończoność udzielane kredyty na takich warunkach jak teraz.
Estonia ma 20% inflacji nie ma jak zabezpieczyć pieniędzy przed startą, lokaty 1%.
W WB jest 9% ale zaczęli powoli podnosić przy 5% inflacji, więc podobnie jak u nas. My mieliśmy 1.75 stopy przy 9% inflacji. Niemcy, Francja itp. mogą sobie jeszcze
@kiwors: Matematyka mówisz? Czyli jaki wpływ ma podniesienie stop na ceny kukurydzy, stali czy ropy naftowej na globalnych rynkach? Żaden (chyba ze USA podniesie) i dlatego w zachodnich państwach nie podnoszą stop bo wiedza ze to oprócz minimalnego wpływu na inflację spowodują kryzys. Mamy cykl podnoszenia stop od października 2021 a inflacja tylko przyspiesza, zgodnie z twoja logika powinna zwalniać. My mieliśmy stopy prawie 3% gdy ogłoszono inflacje 9%. WB ma