Wpis z mikrobloga

1. Jesteś sobie wykopkiem, zarabiasz 8k na rękę, z czego na życie wydajesz 5k (2500 na życie i 2500 na wynajem)
2. uzbierałeś sobie piniążki na wkład własny na swój własny kurnik
3. liczysz sobie, że odkładasz miesięcznie 3k a jeszcze z tego wynajmujesz mieszkanie, to zamienisz to na miniratkę i nadal będizesz odkładać 3k.
4. bierzesz kredyt w primetime na 450k na 25 lat, z ratą 2200 ale przecież wiesz że stopy mogą wzrosnąć więc zakładasz, że będziesz w stanie odkładać nawet przy racie 3k.
5. Glapa zaczyna swój rajd, inflacja wypierdziela w kosmos i teraz miniratka zamiast 2200 kosztuje 3800, życie zamiast 2500 kosztuje 3300, nowy ład Ciebie ułaskawił i zamiast 8k na rękę masz 7500, bo przecież jesteś bogaty
6. Twój budżet obecnie wygląda tak, że masz 7500 dochodu i 7100 wydatków
7. Zamiast oszczędzać 2-3k miesięcznie, zostaje ci 400zł.
8. Dane wyciągnięte prosto z d--y, ale hipotetycznie może tak to wyglądać

Repost bo tagów nie dodałem a dziś wielki dzień - Święto Glapy
#nieruchomosci #kredythipoteczny #stopyprocentowe #nbp no i oczywiście #bekazpisu chociaż bardziej taka beka przez łzy dla co niektórych
  • 60
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jednak kredyciarze są współwinni. Biorąc kredyty spotęgowali skalę dodruku, a więc i jego negatywne skutki.


@Nowystaryziel: i tak i nie. Oni skorzystali z oferty. Równie dobrze możesz obwiniać kogoś, kto wieczorem wyszedł na miasto i dostał oklep, bo przecież wiadomo że wieczorem można dostać po ryju na mieście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A wycofać kapitał z rynku można na wiele sposobów, nie tylko podnosząc stopy procentowe.
  • Odpowiedz
@kefas_safek: Wiedzieli co podpisują, mogli się zdecydować na stałe stopy i droższy kredyt kosztem spokoju? Mogli, ale jak typowi Polacy byli zachłanni. To że inflacja i pis w końcu doprowadzą do podniesienia stóp to nawet średniorozgarnięty licealista się domyślał- nie trzeba być Einsteinem, żeby to przewidzieć.
Teraz płacz i wielkie oczy zdziwienia. Dla mnie lepsze oprocentowanie lokat jest akurat na rękę.
Poza tym w Polsce za łatwo było dostać kredyt
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Nowystaryziel: przecież tu nie chodzi o sam wzrost tylko o skalę. W 2020 roku ludzie (z bankami do spółki) dobrze wiedzieli, że stopy będą podniesione, ale nimt się nie spodziewał, że inflacja dotknie lat 0 ubieglego wieku a wysokość stóp będzie najwyższa w historii, od kiedy w UE jesteśmy tak nie było. Albo udajesz głupka albo nim jestes. Wtedy oferta stałych stóp była całkowicie nieopłacalna. To, że po 2 latach
  • Odpowiedz
@kefas_safek: jak oferta stałych stóp była nieopłacalna ale dany człowiek wiedział że stopy będą podnoszone to chyba logicznym byłoby jak najszybsze spłacenie kredytu i robienie jak największych nadpłat (chyba do 10 000 miesięcznie żeby bank nie brał większej prowizji), albo odkładanie i całkowita spłata. Lepiej było jednak kupić nowy samochód, dzieciakom telefony z jabłkiem, wakacje i teraz płakać, że nie mają za co żyć. ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Nowystaryziel: ale w moim przykładzie przy 8k netto rata w wysokości 2200 startowo to kwalifikuje się na zdolność. Zresztą - ty pierdzielisz cos o polakach a ja mówię o orzykładzie który podałem. Przecież wiadomo było, 5o oczywiste było wręcz że stopy osiągną najwyższe poziomy od 2004 a inflacja od lat 90 xD aTO TRZ3BA BYŁO PRZEWIDZIEĆ DEBILE HEHE
  • Odpowiedz
@kefas_safek: Jak mogłeś tego nie przewidzieć po tym całym rozdawnictwie, przekrętach rządu i covidzie? Nie widziałeś tej bańki, którą pis pompował? Kiedyś to chociaż było przysłowie "mądry Polak po szkodzie" ale teraz to niestety nieaktualne, bo Polacy nie potrafią wyciągać wniosków z niczego.
Dawanie kredytów każdemu to analogia do frankowiczów, kiedy banki też dawały tanie kredyty we frankach.
Ja już w 2015 kiedy pis przejął pko od włochów i zmienił
  • Odpowiedz
@Nowystaryziel: dobra geniuszu, jaka będzie inflacja i stopy% za 3 lata bo nie wiem? Podaj mi z dokładnością do 0.5pp, żeby nie było. Zapiszę sobie i za 3 lata zawołam, zobaczymy czy jesteś taki świetny ekonomista
  • Odpowiedz
@kefas_safek: Do zakończenia jeszcze dodam, że młodsze pokolenia to już w ogóle- konsumpcjonizm pełną parą, życie na kredyt i na pokaz, oraz wszystko trzeba dostać od razu- to się teraz zemści.
Dla rynku mieszkań i ogólnie cenowego to pewnie wyjdzie na dobre.
Coś chyba Cię zapiekło za mocno, więc pewnie Ty masz kredyt albo rodzice( ͡° ͜ʖ ͡°) Powodzenia- stopy powinny teraz wynosić 15%, a jakby
  • Odpowiedz
@kefas_safek: dopisz jeszcze, że bierzesz kredyt ufając szefowi Narodowego Banku Polskiego w wielokrotnie powtarzane stwierdzenie, że nie będzie podwyżki stóp procentowych za jego kadencji


@chaczapuri: Ani razu nigdzie tak nie powiedział. Było mówione tylko o TEJ KONKRETNIE kadencji
  • Odpowiedz
4. bierzesz kredyt w primetime na 450k na 25 lat, z ratą 2200 ale przecież wiesz że stopy mogą wzrosnąć więc zakładasz, że będziesz w stanie odkładać nawet przy racie 3k.


@kefas_safek: @dupasmoka: @Lygrys: czegoś nie rozumiem i mówię sprawdzam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Skoro bierzesz w primetime i stopy mogą tylko rosnąć to czemu nie wolno brać ze słałym oprocentowaniem przez
  • Odpowiedz
czegoś nie rozumiem i mówię sprawdzam


@Chris_Karczynski: znowu - to jest o hipotetycznym wykopku nie o mnie, więc mogę odpowiedzieć tylko: nie wiem. Za to wiem, jak ludzie zrobili i motywacje były różne, opisałem ten konkretny przypadek. Znam też ludzi, co w primetime wzięli stałe oprocentowanie i teraz się cieszą, że glapa ich nie dojeżdża. Zresztą - ja napisałem primetime ale w tamtym momencie czasowym stojąc to nie było wiadomo
  • Odpowiedz
@kefas_safek: teraz jak masz mieszkanie to jestes bogaczem mieszkanie to dobro luksusowe wiec nie p-----l. prawdziwy problem maja ci ktorzy na to mieszkanie nie maja jak sobie pozwolic
  • Odpowiedz
@kefas_safek piękna składka zdrowotna cieszę się że większość pOlakow jest dojechania tym właśnie składnikiem. Przez dwa lata pollus idiotus nie mógł iść do lekarza bo epidemia ( ͡º ͜ʖ͡º) a teraz plac pan więcej. Ten kraj trzeba spalić
  • Odpowiedz
@kefas_safek: W sumie skoro było odkładane 3k to mógł się z tego uzbierać spory wkład własny, co by dało finalnie albo mniejsza ratę kredytu na start, albo krótszy okres spłacania, a wtedy tak bardzo by nie wzrosło. Nawet jeśli jednak nie, to trochę głupotą byłoby mieć nadmiarowe 3k i nie użyć tego do nadpłacania kredytu, w końcu to inwestycja z najlepszym zwrotem jakby nie patrzeć (no chyba że crypto i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Niebadzsmokiem: weź jeszcze raz przeczytaj te punkty bo chyba nie zrozumiałeśm Jak ten typ ma nadpłacać jak go to wszystko dojechało ;). Kupowałeś kiedyś mieszkanie na kredyt? bo chyba nie wiesz jak to wygląda o 80% polaków.
  • Odpowiedz
W sumie skoro było odkładane 3k to mógł się z tego uzbierać spory wkład własny


@Niebadzsmokiem: no mógł w cholorę spory, zbierał 36k rocznie, więc jak uzbierał już 150k na wkład własny to mógł jeszcze 5 lat zbierać i miałby 300k, a mieszkanie zamiast 500k za 5 lat kosztowałoby 700. No chyba, że inflacja by go dopadła tak jak teraz i by nie miał ani mieszkania, ani zdolności kredytowej a
  • Odpowiedz