Wpis z mikrobloga

@PortowySzczur: Ale tak ma być. Wayland ma wspierać twoich skrótów, nie ma spierać przesyłania obrazu. Musisz sobie to dopisać w ramach kompozytora. Jak mają być standardy, to się muszą dogadać pomiędzy kompozytorami. Jak dobrze wiesz, tak się nie stanie, bo to nie jest "open source way".
Ludzie się przyzwyczaili do X'ów, gdy wcale nie jest to dobre rozwiązanie. X'y to kobyła pisana od ponad 20 lat z naleciałościami tego wieku, którą
Jak dobrze wiesz, tak się nie stanie, bo to nie jest "open source way".


@vries: Nie jestem tego pewien. W sensie ogólnie to prawda Xd Ale Wiele tego typu rzeczy można zrobić z poziomu alternatywnych aplikacje, które wykorzystując poszczególne cosie kompozytora wykonają pracę. Czyli w skrócie aplikacja do screenshotów może sprawdzić jaki kompozytor jest i w ten sposób zrobić screena.

Ale to pewna półproteza.

Dopóki nie znajdą sposobu na globalne skróty
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fervi: no i to jest rzeczowa dyskusja na temat co dalej. X jest przestarzały, więc może wartoby napisać coś co daje kompatybilność wsteczną ale jest krokiem do przodu. Nie mam zarzutu do tego że wayland był potrzebny, mam zarzut co do tego jak projekt jest zarządzany, w jakim tempie i w jakim kierunku zmierza. Weź teraz napisz RPC klienta na wayland, który zadziała identycznie na gnome, kde i wlroots. Myślę, że
@fervi: @PortowySzczur: Trochę przesadziłem. Twórcy środowisk są zbyt leniwi i w wypadku przesyłania obrazu i pod KDE i pod GNME jest VNC. VNC jest proste (dlatego zostało użyte) lecz kijowe, ale jest jakimś tam standardem, na którym można oprzeć inne rozwiązania. Czy działa? Ostatnio jak sprawdzałem pod KDE nie działało (kwin nie miało obsługi i nie dało się przesuwać okien), GNOME jest już zaopatrzone od dłuższego czasu.

Możliwe, że ludzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
RedHat bardzo lubi standardy na serwerach, ale na desktopie, to ma kompatybilność wsteczną i wygodę użytkownika w dupie


@vries: za razem masz projekty jak podman czy pipewire, które stoją interfejsami API kompatybilnymi z kolejno dockerem i pulseaudio, także jak chcą to potrafią ułatwić wdrożenie. Ogółem prostota portowania, w celu szybkiego zdobycia grupy użytkowników ma duże plusy, łatwiej o start i szybkie wdrożenie technologii.
więc może wartoby napisać coś co daje kompatybilność wsteczną ale jest krokiem do przodu.


@PortowySzczur: No wiesz. Takie jest częściowe założenie. Tylko trzeba pomijać błędy koncepcyjne Xorga :P A to nie takie proste.
@fryderyk-baumberg: O! A takie Qt, miało działać niezależnie od generacji, bez hocków-klocków jak przy 3>4, a tu "Komunikat programu: Mieszasz biblioteki, frajerze, nie będę działać!" Że się pożalę nie na temat. A miało być letko i szypko, całe DE lekkie i szybkie, łech...
@fryderyk-baumberg: XWayland i wszystko śmiga. Manjaro GNOME in default instaluje jak wykryje Radeona i znajomy nawet nie był świadom, że od paru miechów na Waylandzie siedzi. Ja jednak dalej w X, ale jaram się na Waylanda. Z protokołami niestety tak jest, że dużo czasu zajmuje ustalenie standardu, a na dodatek mamy do przepisania X, co jest zajebiście WIELKIM wyzwaniem.
Jednakże jest progres. 5 lat temu, nie dało się tego włączyć, 2