Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mam mętlik w głowie.
Mam 20 lat i kończę właśnie pierwszy rok informatyki na politechnice we wschodniej Polsce. Kierunek jest dla mnie całkiem ciekawy choć wymaga ode mnie dużych nakładów pracy. Ostatnimi czasy wszechobecna sytuacja gospodarcza i społeczna w Polsce strasznie siada mi na bani. Jeszcze nie pracuję i utrzymują mnie rodzice i mimo że zarabiają nieco lepiej niż przeciętny mieszkaniec naszego regionu to widzę jak z miesiąca na miesiąc obniża się ich komfort życia i idą na kompromisy w kolejnych dziedzinach życia.
Strasznie mnie to wszystko martwi i mam wrażenie że zostając tutaj marnuję swoje życie.
Chodzi mi po głowie rzucenie studiów i emigracja do Irlandii lub Niemiec, znam dobrze język angielski, mam średnio przydatny tytuł technika i trochę doświadczenia w gastronomii więc myślę że jakoś byłbym w stanie się tam odnaleźć a z czasem dokształcić lub zdobyć konkretny fach.
Chciałbym usłyszeć od kogoś spoza mojego środowiska opinię na temat mojej sytuacji i przemyśleń żeby nabrać trochę perspektywy odnośnie tego wszystkiego.

#emigracja #irlandia #niemcy #inflacja #studia #gospodarka #kryzys #polska

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6299e80cca5dcc04e5376a56
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 37
  • Odpowiedz
i mimo że zarabiają nieco lepiej niż przeciętny mieszkaniec naszego regionu to widzę jak z miesiąca na miesiąc obniża się ich komfort życia i idą na kompromisy w kolejnych dziedzinach życia.

Strasznie mnie to wszystko martwi i mam wrażenie że zostając tutaj marnuję swoje życie.


Przecież w Irlandii jest coraz większa #!$%@? i baaardzo drogo nawet dla tych co tu od lat mieszkają i idą jeszcze gorsze czasy. Więc wyjazd tu to
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: emigracja to nie bulka z maslem, zyje sie lepiej, zarabiasz wiecej, ale jesli zostawisz w Polsce rodzinę, ktorą kochasz, to i tak ciagle bedziesz w rozterce, trudno wtedy byc szczesliwym. Studiujesz swietny kierunek i skup sie na nim, staraj sie jak najwiecej wycisnac z tego czasu, bierz udzial w projektach, aby budowac swoje cv. Jako np programista mozesz zostac w Pl a pracowac dla firmy z usa i dobrze zarabiac.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: A co ty myślisz, że w Irlandii i Niemczech poziom życia się poprawia? Za dużo wykopu mordo XD

W Polsce po studiach, będąc kumatym będziesz miał znacznie wyższy poziom życia niż tam jako robak
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@AnonimoweMirkoWyznania: Może przenieś się na studia zaoczne i pracuj w międzyczasie? Ja tak zrobiłem, nawet ten sam kierunek i mimo, że jest ciężko i brakuje czasem czasu na naukę to przynajmniej nie mam tej presji że jestem cały czas utrzymywany przez rodziców i muszę zawsze dawać z siebie 110%.
  • Odpowiedz
Chodzi mi po głowie rzucenie studiów i emigracja do Irlandii lub Niemiec


@AnonimoweMirkoWyznania: bez urazy, ale na zostanie robolem masz całe dorosłe życie. Papier z technicznej uczelni daje ci na prawdę dużo możliwości, nie musisz do końca życia klepać kodu
  • Odpowiedz
presji że jestem cały czas utrzymywany przez rodziców i muszę zawsze dawać z siebie 110%.


@DejPlusika: ja tak miałem na dziennych, miałem momentalnie wyrzuty sumienia jak się chociaż trochę #!$%@?łem xd
  • Odpowiedz
Wyższy poziom życia względem reszty obywateli - tak. Ale nie przyrównując się do innych, to nie


@#!$%@?: w Polsce programiści mają wyższy poziom życia niż programiści w Niemczech. Dobrze to napisałem. Co z tego, że zarobki trochę wyższe jak koszty jeszcze wyższe. W Monachium programistę nie stać na domek pod miastem (1,5mln eur), a w Warszawie tak (1,5mln pln).
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: skończ studia, masz dobry kierunek.
W międzyczasie pracuj w wakacje, czy od 3. roku, jak na uczelni będzie luźniej. Pisz sobie własne projekty, załóż githuba i tam je wrzucaj - będziesz mógł kiedyś dołączyć do cv.
  • Odpowiedz