Wpis z mikrobloga

Mirki, rodzice założyli PV, sprawy warunków, umów z Tauronem załatwiała firma od PV. Dom z lat 90tych, moc przyłączeniowa 3kW została zwiększona do 11kW. Teraz po opłaceniu instalacji PV, faktury za dodatkowe kilowaty, wymianie licznika, piśmie z Taurona, że umowa kompleksowa została podpisana okazało się, że umowa przyłączeniowa(aneks)i warunki wydane przez Tauron obligowały do wyniesienia licznika na elewację. Był ktoś z Taurona(właśnie w jakim celu, jakiś odbiór?) i poinformował mamę, że jeśli licznik nie zostanie wyniesiony na zewnątrz w ciągu 10 dni umowa zostanie rozwiązana. Firma instalująca PV oczywiście o niczym nie poinformowała, falownik podłączyli do starej tablicy wewnątrz budynku.

1. Kiedy to tak naprawdę powinno było wyjść, jaki etap nie mógł zostać zrealizowany dopóki licznik nie został wyniesiony
2. Jak jest u Was, myślę i znajduję przynajmniej kilku sąsiadów, którzy mając licznik wewnątrz budynku korzystają z PV.
3. Co będzie jeśli rodzice nic z tym nie zrobią. Umowa przyłączeniowa zostanie rozwiązana, licznik dwukierunkowy zostanie zamieniony na zwykły?
4. W umowie określona jest konieczność wyniesienia licznika na elewację budynku. Instalacja w budynku jest na zasadzie:
- słup
- 20m przyłącza napowietrznego do stojaka na elewacji budynku
- przyłącz w rurce pod tynkiem do szafki na elewacji na zewnątrz z zaplombowanymi tzw "esami"
- przyłącz w rurce pod tynkiem do licznika wewnątrz budynku
- instalacja

Myślę, że jeśli będzie trzeba wynieść ten licznik wystarczy rozplombować "esy" usunąć je i jedną rurką po elewacji doprowadzić przyłącz do szafki na elewacji, drugą wrócić do tej skrzynki i dalej na budynek?

Nie mieszkam z nimi, nie miałem możliwości wszystkiego dopilnować.

#pv #budujzwykopem #remontujzwykopem #elektryka #elektrotechnika #dom #prawo
#fotowoltaika
  • 8
Myślę, że jeśli będzie trzeba wynieść ten licznik wystarczy rozplombować "esy" usunąć je i jedną rurką po elewacji doprowadzić przyłącz do szafki na elewacji, drugą wrócić do tej skrzynki i dalej na budynek?


@cotozazycie: jeśli to dobrze opisałeś i to zrozumiałem to tak
tylko musi być odpowiedni przekrój WLZ i chyba instalacja w całym budynku musi spełniać obecne wymogi z rozporządzenia (elektryczne mirki które mają praktykę niech się wypowiedzą - ja
@cotozazycie 2.sprawa rozbiła się o zmianę mocny bo wtedy traktuje się klienta jak by miał nowe warunki techniczne. Sąsiedzi zapewne jak większość miała na umowie te paręnaście kilowatów więc nic nie zmieniali.
1. Powinno wyjść jak dostaliście warunki techniczne, znając firmy co robią PV to mają to w dupie to nie ich problem.
3.nie mam pojęcia
4. W warunkach z Taurona masz opisane, obecnie jak ma to wyglądać, zapewne BM jako zabezpieczenie
zapewne BM jako zabezpieczenie główne, licznik i etimat. Dobrze kombinujesz.


@sberatel: orientujesz się czy da się to ogarnąć pod napięciem? znaczy jakiś elektryk przebuduje mi układ bez odpinania przyłącza od sieci? bo chciałbym zwiększyć zabezpieczenie (mam 25A topikowe, a potrzebuję 29A na jednej fazie)

czy trzeba będzie energetyce płacić za odłączenie i załączenie napięcia?
@sberatel: nie, ja mam słup, warkocz do haka, zacisk przebijający al/cu, WLZ po ścianie, w szafce (topiki D02 25A, licznik), WLZ do rozdzielnicy

czyli jeśli mi w warunkach napiszą wkładki topikowe 00 to muszę rozłącznik bezpiecznikowy Tytan zamienić na RBK, tylko tam nigdzie nie ma miejsca gdzie napięcie można - następne miejsce gdzie jest aparatura łączeniowa to trafostacja