Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
Współczuję starszym ludziom, którzy nie ogarniają smartfonów tak, jak my. Jakie to musi być uciążliwe szukać okularów do czytania za każdym razem, gdy usłyszysz dźwięk powiadomienia zamiast ustawić większą czcionkę - i umówmy się - z głośnością dźwięku ustawioną na całą #!$%@?ę, i to nie tylko w dzień. Zresztą, czytanie wiadomości w nocy z maksymalną jasnością ekranu do przyjemnych też nie należy. Wyciszenie telefonu natomiast polega na całkowitym jego wyłączeniu. Ładują baterię do samego końca, i to dopiero wtedy, gdy telefon padnie do zera. Zapisują odebrane zdjęcia wnuków screenshotem. Krzyczą do słuchawki w trakcie rozmowy. Wklepują numery telefonów przepisując je z notesu. Mają cały czas aktywną lokalizację, bluetooth, NFC, mimo że ani razu z tego nie korzystali. Robią zdjęcia z lampą błyskową. I to nie są żadne #heheszki, to jest akurat bardzo smutne, że osoby pamiętające lądowanie Armstronga na Księżycu nie są w stanie poradzić sobie z rzeczami, które dziś ogarniają nawet dzieci.

#smartfon #telefony #przemyslenia
  • 14
to jest akurat bardzo smutne, że osoby pamiętające lądowanie Armstronga na Księżycu nie są w stanie poradzić sobie z rzeczami, które dziś ogarniają nawet dzieci.


@AZ-5:

oczywiście, że są w stanie, zwyczajnie im się nie chce bo to im do niczego nie potrzebne


@MEKORRO: bardzo rel XD
Ja na przykład nie jestem +70, i nie mam problemu z obsługą komputera i smartfona, ALE:
mam w domu chromecasta (którego ofc sam
@AZ-5: @mokry: jedno z moich wielkich pytań życiowych - czy #!$%@? ze starością każdy tak głupieje. Mam tam te ~30 i nie wyobrażam sobie, zeby kiedyś wyszło urządzenie, którego obsługi nie będę w stanie się nauczyć. Ale może przez starość człowiekowi te skillsy spadną i koło 50-60 będzie każdy właśnie miał problem z nie wiem, obsługą nowych VR urządzeń gestami i zapamiętaniem tych komend?

Mam nadzieję, ze tak jak mówisz,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@iAmTS: @mokry: do tego dochodzi fakt, że dawniej było tylko radio i czarno biały telewizor z jednym programem. Telefony to tylko budki na kartę lub jak ktoś bogatszy to stacjonarny. Pierwsze komórki dla zwykłego Kowalskiego to końcówka lat 90tych. Dopiero później to wszystko ruszyło, mikrofalówki, bankomaty, cyfrówki, mobilny internet, paczkomaty, automaty do kawy itd. Dla niektórych to mógł być swego rodzaju szok technologiczny. Pewnie te same osoby dziwiły się w
@iAmTS to nie tak, po prostu z czasem zaczynasz mieć wyjebke czy coś umiesz obsłużyć czy nie. Ja mam prawie 40, 20 lat temu za punkt honoru stawiałem sobie ogarniać na bieżąco instalacje systemów operacyjnych, konfig kompa, sterowniki itp. Miałem to w małym palcu i nie wyobrażałem sobie, że może być inaczej. No a dzisiaj? Instaluje bazowego Windowsa i nic w nim nie zmieniam bo mi się nie chce zwyczajnie, nie mam
@Semigod: ja to rozróżniam, pewnie, ze juz się nie chce #!$%@?ć z instalacją windy czy konfiguracją własnego roma na androidzie.

Ale u starych ludzi zachodzi inne zjawisko:
- kupuję nowy telefon
- potrzebuję go
- chce z czegoś korzystać
- nie umiem #!$%@? czytać menu i ustawić tapety

Tak jak ktoś pisał, część to pewnie nowy świat, nowy język - co to menu, co to tapeta, co to ustawienia, czemu ustawienia
@iAmTS czasem patrzę na moich rodziców, trochę po 60 oboje i zauważyłem, że ich głównym problemem jest przestawienie się ze świata anlogowego na cyfrowy. Oni nie rozumieją, że jest coś takiego jak konfiguracja i że to może się znajdować w jednym konkretnym miejscu i wystarczy je znaleźć. Oni by chcieli, żeby było jak w świecie realnym, że każdy konkretny element będzie mógł być zmieniony z poziomu jego widoczności. A o większości ustawień