Wpis z mikrobloga

Z ciekawostek do jutrzejszej/dzisiejszej obserwacji ruska ropa ural obecnie koszt około 82$ koszt wydobycia około 42$ jeżeli notowania zbliżą się do magicznych 40$ Rosja może zamykać odwierty, raz zamknięty nie nadaje się do ponownego użytku, ostatnio w trakcie pandemii ropa ural spadła do 15$ aczkolwiek wtedy było pewne że ropa odbije dziś już niekoniecznie.
#rosja #ukraina #wojna #ekonomia
  • 10
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

Jeśli będą zamykać szyby to nie będą ze względu na cenę a na brak chętnych. No chyba, ze będą wylewać/spalać aby szyby się nie zasklepiły.


Mogą wylewać, magazynować, palić....
Nie zmieni to faktu, że szczyt produkcji już mieli.
Teraz juz będą produkować co raz mniej.
Były szacunki, że w ciągu 10 lat produkcja spadnie o połowę.
Kończą im sie latwe złoża, sankcje odcinają technologie, kończy im sie infrastruktura ( ͡
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl : odwierty zasklepiać się? Skąd takie głupie pomysły? Produkcję można kontrolować w dużym zakresie. Można ją zatrzymać na długi czas albo produkować przez kilka godzin dziennie, nie ma z tym żadnego problemu. W Polsce są otwory, które produkują godzinę dziennie i działają od kilkudziesięciu lat. W Norwegii są odwierty, które co roku zamykane są na miesiąc żeby przejść maintenance.
@bolek975:

W Polsce są otwory, które produkują godzinę dziennie i działają od kilkudziesięciu lat. W Norwegii są odwierty, które co roku zamykane są na miesiąc żeby przejść maintenance.


Zdajesz sobie sprawę, że Rosja to nie Polska, a Polska to nie Norwegia?

Jak spadł popyt przez covid to ruscy napełniali co sie dało pod korek. Były artykuły mówiące o tym, że koszt wynajęcia cysterny kolejowej to tyle $, a ropa pójdzie za
@bolek975: nie, nie można. Rosyjska ropa jest "ciężka" - bogata w ciężkie frakcje. To w połączeniu z zimnym klimatem powoduje, że szyby i część infrastruktury zarasta zestalonymi frakcjami, szczególnie w zimnym klimacie. Zatrzymanie wydobycia powoduje, że taniej by było wiercić niż oczyszczać. Dodatkowo część technologii jest obłożona sankcjami i bez komponentów z zachodu sami nie wznowią produkcji.

Norweska ropa jest lekka i wydobywana z morza, gdzie panują niskie temperatury.

Magazynować ani
odwierty zasklepiać się?


@bolek975: Tak. Zasklepiać się. Wysoka zawartość parafiny, i mazutu które w niskich temperaturach w odwiercie zaczynają opadać, zbrylać się, przyczepiać od ścian odwiertu i w efekcie tworzy korek który blokuje przepływ przy wznowieniu wydobycia. Duży problem na północnych złożach w Rosji. Dlatego przy covidowym załamaniu rynku ropy ruskie sprzedawali ropę poniżej kosztów produkcji przez jakiś czas aby tylko nie zatrzymywać wydobycia.