Wpis z mikrobloga

Dlaczego my pod każdym względem ustępujemy Czechom ? Jesteśmy biedniejsi (mamy niższe pkb per capita), gospodarkę mamy tylko dwukrotnie większą, mimo że jest nas cztery razy więcej, mamy słabiej wykształcone społeczeństwo, większe rozwarstwienie społeczne, mniejszą wolność ekonomiczną, wyższą przestępczość, gorzej rozwiniętą demokrację, jesteśmy bardziej skorumpowani, osiągamy gorsze wyniki w sporcie. Jedyne nad czym nad nimi górujemy to to że wymyśleliśmy Wiedźmina oraz Kajka i Kokosza a oni nie.
#czechy
Bayadasaurus - Dlaczego my pod każdym względem ustępujemy Czechom ? Jesteśmy biedniej...

źródło: comment_16538686759qXVdj8100lSONwzcHgjwc.jpg

Pobierz
  • 75
@Bayadasaurus: to tak jak pytać czemu jesteśmy bogatsi itd. od statystycznego Rosjanina. Wyzsza kultura po prostu, inna edukacja, podejście do życia. Kraj/tereny z dłuższą o kilkaset lat historią i to udokumentowana bo można go uznać za kontynuatora państwa wielkomorawskiego, Samona, zresztą za Rzymu te tereny były już opisywane, podbijane. Ten kraj zawsze był bliżej centrum Europy. Miasta tj. Praga były istotne w świętym cesarstwie czy austro-wegrach i nie ma co nawet
jak na razie mamy pecha do rządzących, sami debile się do polityki pchają


@Powiew_morskiej_bryzy: Jakość polityków określa jakość społeczeństwa. Przestań pisać jak murzyni, którzy twierdzą, że gdyby nie ich "skorumpowani politycy", to lataliby w kosmos i zlikwidowali głód oraz wojny.

czeskie piwo nie wiem dlaczego, ale bardziej mi wchodzi niż polskie.


@AlexanderShulgin:

Nie jestem specjalistą, ale z opinii ludzi (z różnych krajów), którzy mieszkali w Polsce oraz w Czechach, to
@Bayadasaurus: nie jestem przekonany, czy wszystko co piszesz do konca jest prawda. Zreszta, pare, ktore byly w Czechach, juz to mowily. Natomiast Czechy po I ws - od Austro-Wegier - odziedziczyly duze i nowoczesne zaklady zbrojeniowe, ktore napedzaly ich gospodarke. Produkowaly sprzet, ktory spokojnie moglby konkurowac w boju z Trzecia Rzesza, gdyby podjeli walke, zamiast oddawac kraj (nastepnie sprzet ten umozliwil Hitlerowi rozpoczecie II ws). Potem dalej korzystali z tych zakladow.
Znowu zebrali się wykopowi eksperci znający Czechy z wycieczki do Pragi, gówno książek Szczygła i tabelki w internecie. Nawet już mi się nie chce pisać po raz 10 jaka jest prawda. Pracowici? Dobre sobie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dlatego budują 2 km. autostrady raz na 5 lat z totalnymi błędami. PKB wyższe na papierze? Kogo obchodzi jeżeli komfort życia jest niski. Ech... wymieniać można w nieskońćzoność.
@krisstof2 Komfort życia niski? Ja znam Czechy własnie z wycieczek, ale jeśli chodzi o ceny to ciut taniej niż w Polsce. A jak tam z zarobkami? Ile się średnio zarabia? Wiesz?
@kiszczak: Jak już napisałem - nie chce mi się po raz kolejny wymieniać dlaczego jest nikomfortowo. Ceny - dosłownie wszystko jest droższe (nawet samochody Skody) niż w Polsce. Jedzenie jest droższe nawet po 30% podwyżkach w Polsce, ceny usług to jakiś kosmos nie odpowiadający jakości. Ceny nieruchomości i ziemi - kosmos. Paliw, mebli, materiałów budowlanych, wędkarskich, części, broni - kosmos.
Średnia płaca - 37839 CZK (68011 PLN) - oczywiście jak w
@krisstof2

Jedzenie jest droższe nawet po 30% podwyżkach w Polsce


Wczoraj wróciłem z Czech i nie mogę się zgodzić. Żarcie w sklepach tańsze, alkohol tańszy, restauracje dużo tańsze niż w Polsce. Usługi też zdają się tańsze. Hotel tańszy w Czechach niż w Polsce. I to sporo. W Czechach za trzy noce ze śniadaniem dla trzech osób 6300 koron. Po polskiej stronie 550 zeta za dobę. Skąd pomysł, że w Czechach żarcie droższe?
Skąd pomysł, że w Czechach żarcie droższe?

@kiszczak: Podaj przykłady. Restauracje tańsze? Gdzie byłeś? 25 PLN kosztuje gówno obiad na prowincji w miasteczku powiatowym, którym się nawet nie najesz

Hotel tańszy w Czechach niż w Polsce. I to sporo. W Czechach za trzy noce ze śniadaniem dla trzech osób 6300 koron.

Jaki standard i gdzie.
Usługi też zdają się tańsze


@kiszczak: Naprawiałeś samochód? Kupiłeś telefon na abonament albo telewizyjny? Internet? Płaciłeś abonament za radio i telewizję doliczony do rachunku za prąd? Zamówiłeś coś przez DPD? Albo nie daj boże pocztą? Korzystałeś z usług hydraulika, murarza, gościa od gazu. Zamówiłeś lawetę? Itd. itd....