Wpis z mikrobloga

Zełeński w Charkowie

Prezydent Zełeński odwiedził Charków i spotkał się z żołnierzami, którzy stacjonują w mieście. Odbył także spotkanie z lokalnym dowództwem, które przedstawiło mu sytuację w mieście, jak i w całym obwodzie. Dodatkowo rozmawiał z przedstawicielami lokalnego samorządu.

Zełeński odwiedził także dzielnice Charkowa, które najmocniej ucierpiały podczas rosyjskiego ostrzału miasta.

Podczas wizyty w Charkowie, Zełeński odwołał Romana Dudina ze stanowiska szefa SBU w obwodzie charkowskim. Uzasadnieniem tej decyzji ma być bezczynność Dudina w pierwszych dniach wojny.

Około dwa tygodnie temu ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim wyhamowała. Rosjanie zostali odepchnięci od samego Charkowa, ale ok. 10 km od rosyjskiej granicy, Ukraińcy natrafili na silny opór przeciwnika. W efekcie próba wypchnięcia Rosjan za granicę zakończyła się niepowodzeniem. Według ukraińskiego wywiadu pod Biełgorodem (po rosyjskiej stronie granicy) nadal znajduje się ok. 19 batalionowych grup taktycznych (BTG), które mogą otrzymać rozkaz ponownego marszu na Charków.

Tymczasem w Siewierodoniecku, pod Lisiczańskiem i Bachmutem trwają zażarte walki. Ukraińcy próbują zreorganizować swoje siły i opanować wyłom we froncie jaki powstał po upadku Popasnej. Pojawiają się niepotwierdzone informacje na temat wycofania części ukraińskich sił z Siewierodoniecka do Lisiczanska (za rzekę Doniec, Lisiczańsk jest położony na wzgórzach, więc łatwiej go bronić). Ukraińcy rzucili także odwody na najbardziej zagrożone odcinki frontu. To doprowadziło do zauważalnego wyhamowania rosyjskiego natarcia pod Bachmutem. Aczkolwiek kluczowe drogi prowadzące do Lisiczańska nadal są ostrzeliwane, a na rosyjskich kanałach zauważalne są wyraźnie optymistyczne nastroje - Rosjanie uważają że ostatecznie przytłaczającym ogniem artylerii zmuszą Ukraińców do odwrotu i zaprzestania kontrataków pod Bachmutem i Lisiczańskiem.

W poniedziałek albo we wtorek zrobię podsumowanie (+wideo) sytuacji od Słowiańska po Siewierodonieck.

@Aryo - wygląda na to, że to te raporty sprzed kilku dni dni, że Ukraińcy ściągnęli do Lisiczańska i pod Bachmut odwody, się potwierdziły. Próbują w ten sposób stabilizować front.

______________

Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem. Wołam tylko do dłuższych wpisów.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
Pobierz JanLaguna - Zełeński w Charkowie

Prezydent Zełeński odwiedził Charków i spotkał si...
źródło: comment_1653857906ck3JUE5pY49sfhGJDsy1bq.jpg
  • 6
Myślisz że te systemy rakietowe z USA wysylane na Ukraine mogą przesunąć front w strone rosyjskich granic w Donbasie?


@Mrjohnsmith: nie wiem czy to mogłoby doprowadzić aż do odepchnięcia Rosjan w kierunku granicy, ale z pewnością Ukraińcom brakuje artylerii i dlatego każda sztuka takiego sprzętu pozytywnie wpłynie na zdolności operacyjne ukraińskiej armii, a MLRS (np. HIMARSy) to już byłaby ta słynna "truskawka" na torcie. ( ͡° ͜ʖ ͡°
@ja_nie_lubie: Właśnie szukałem jakiegoś dodatkowego info na temat Dudina, ale nie ma tego wiele. Jest tylko kilka artykułów z 23 lutego, jak ostrzegał przed koncentracją Rosjan po drugiej stronie granicy i potem artykuł już opublikowany w czasie wojny, o tym jak SBU w obwodzie charkowskim wyłapuje osoby współpracujące z Rosjanami. Może @Aryo słyszał coś więcej?
@ja_nie_lubie: Jakie to ma znaczenie, że sam go mianował 2 lata temu? Nie odwołał go za coś co miało miejsce 2 lata temu tylko teraz. Jak dostaniesz awans w pracy to masz mieć ochronkę dopóki nie zmieni się Twój przełożony, czy tak długo jak wywiązujesz się z obowiązków?