Wpis z mikrobloga

@Fidelis: Tabela przestawna tylko nie wiem czy nie potrzebujesz jeszcze jednej kolumny na wejściu, która miałaby unikatową wartość (jakiś ID). Najbardziej domyślnym tutaj zadziałaniem tabeli przestawnej będą sumy 3+7+9 / 2+4+8 / itd. a Ty potrzebujesz tylko przeorganizować. Ale chyba wystarczy przerzucić to odpowiednio w pola Kolumny i Wiersze i gotowe.
  • Odpowiedz
@Fidelis: Jezeli nie chcesz tabeli przestawnej to mozesz pokombinowac tak (zadziala, ale nie wiem czy ma sens):
Zakladajac ze tabela jest od A1 do B12
Dajesz w komórce gdzies dalej po prawej (ja dalem w G15) =TRANSPOSE(UNIQUE(A1:A12))
w komorce nizej (G16) dajesz: =SORT(IF($A$1:$A$12=G15,$B$1:$B$12,"")) i przeciagasz w prawo pod wszystkim co Ci wyrzucilo Transpose(unique
  • Odpowiedz
@Fidelis: Tabela przestawna ladnie "scala" wyniki.

Jak masz wpisy tak jak podales ze np w ilus wieszach pojawia sie A, w ilus B itd. i do A, B itd sa przypisane wartosci to tabela przestawna Ci posumuje te wartosci.

Np masz stan magazynowy z wielu roznych magazynow ale te same przedmioty. Gwozdzie(A), srubki(B) itp
To tabele przestawna fajnie sali ze nie bedziesz mial 15 razy wypisane
gwozdzie 10
gwozdzie 15
gwozdzie
  • Odpowiedz
tylko to wymaga filtrowania. Ja takich A,B,C, po których musiałbym filtrować mam kilkanaście tysięcy.


@Fidelis: Sama tabela przestawna nie wymaga - sama przefiltruje. Tylko ze dostaniesz sume wszystkich A, wszystkich B itd

A z tego co pokazales to nie chcesz sumy tylko wszystkie A, Wszystkie B pokazane.

czyzby chodzilo o Transpose?


@bigworm: Panie ja nie wiem o czym Ty do mnie rozmawiasz :P Tabele przestawna poznalem bardzo niedawno (dzieki pomocy
  • Odpowiedz
@bigworm: NO to dokladnie o to mi chodzilo co nie pamietalem :P

Tylko ze to nie jest to o co OPowi chodzilo.

W Twoim przykladzie masz 3 kolumny A i w kazdej wiersz nizej wartosc.

A OP chce jedna kolumne A i w niej wartosci kazdego A

Czyli bardziej tabela przestawna jednak.
  • Odpowiedz
@Fidelis: Mozna by tez proste macro. Najpierw robisz nowa zakladke w ktorej kolumny nazywaja sie A,B,C etc. (bierzesz wszystie ktore masz w kolumnie A, usuwasz duplikaty i przeklejasz z transpose), a pozniej puszczasz proste macro i powinno dzialac.

@gorzki99 tak wiem, ze to nie o co mu chodzilo, tak tylko chcialem wytlumaczyc o co chodzi z transpose bo wspomniales ze nie wiesz o co chodzi :)
bigworm - @Fidelis: Mozna by tez proste macro. Najpierw robisz nowa zakladke w ktorej...

źródło: comment_1653850256WCZbfTp7y0lz1ElC253q9q.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@balrog84: to jest to samo, co ja wyżej wkleiłem, tylko ty uprościłeś i przyjąłeś mniejszą liczbę w id (ja 9, ty 3), przez co ładniej się to układa i nie ma pustych komórek. Dzięki.
  • Odpowiedz
@Fidelis: Tak, to co miałeś, to było dokładnie to co miałem na myśli w pierwszej podpowiedzi, tylko nie wiedziałem że będzie efekt rozrzucenia z pustymi polami, ta formułka, licz.jeżeli załatwi sprawę dla tysięcy wierszy, tylko popraw pod swoje adresowanie. tabela przestawna jest w sumie chyba tu najwygodniejsza, bo nie trzeba analizować rozmiaru wyjściowego, tak jak dla makra. Możliwe, że jest jeszcze jakaś opcja z tabelą, która robi to z automatu, ale
  • Odpowiedz
@balrog84: w makrze tez mozna zrobic zeby automatycznie bralo ostatni wiersz i ostatnia kolumne, tylko na szybko wrzucilem liczby na sztywno. Ale wydaje mi sie, ze rozwiazanie z tabela przestawna jest prostsze :)
  • Odpowiedz