Wpis z mikrobloga

#dzieci #przedszkole #pedagogika #rodzice # bombelki
Czy ktoś poradziłby jak wesprzeć ponadprzeciętnie inteligentne dziecko, ktore nudzi się w przedszkolu? Chodzi o 4 latkę, która mówi, czyta i pisze jak conajmniej 6 latek. Przedszkole standardowe, grupa standardowa.
Jako rodzice postrzegaliśmy instytucję przedszkola jako miejsce gdzie ma nauczyć się być w grupie. Obecnie zaczyna być to kłopotliwe, ma problem by współpracować - jest określana jako niegrzeczna, nie ma ochoty brać udziału w zajęciach. Trudno się dziwić, gdy dotyczą one zagadnień opanowanych ponad 2 lata temu. Szuka kontaktu ze starszymi dziećmi.

Bez napiny i zbędnej dumy, ale to zaczyna być problemem.
Chcemy by była w systemie, nie ominie jej to. Nie chcemy by coś, co powinno być zaletą, stało się powodem do przypięcia łatki "niegrzeczna"(zajecie się samą sobą, lub cicha zabawa z inną, niechętną wobec formy zajęć koleżanką). Są też zajęcia które przebiegają super - to te które charakteryzują się bardziej akademickim stylem, bez ograniczeń w tematyce.
Jednocześnie rozumiemy że nie ma czasu/zasobów na indywidualne traktowanie.

Może ktoś był w podobnej sytuacji i coś poradzi.
Może ktoś jest wychowawcą, pedagogiem i podpowie jak postępować.
Może jest jakaś instytucja, rodzaj badań, które warto wykonać by zweryfikować nasze przeświadczenie o zdolnościach córki.
  • 103
@qandaornot: dostałam dużo cennych wskazań. Na pewno powtarzającym się tematem są poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Nie wiedziałam że każde przedszkole pod taką podlega i można się zapytać pod jaką nasze, zwrócić się do konkretnej.

Jednak z 2 strony, poradnia musi mieć kadrę godną zaufania.

Wiele osób wskazuje na rodzaj autyzmu, ale też wiele ostrzega, że taka diagnoza wymaga uważnego podejścia. Ważne by na podstawie stereotypów nie odrzucić ale tez nie wtłoczyć w jakąś
@qandaornot: jeszcze zwrociłam uwagę na komentarz by nie uczyć specjalnie czytania, pisania, bo to w jakimś sensie wplywa negatywnie na mózg(jeśli dziecko jest zbyt małe).
A także jeszcze raz na temat sluchu, integralności słuchu i przetwarzanue dźwiękowego, jeśli są jakieś problemy z zajęciami w grupie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kosmik: dzięki za odpowiedź, faktycznie ciekawe odpowiedzi. Autyzm stał się ostatnio "popularny" i uważam że może być to nadużywana interpretacja "na łatwiznę" w dzisiejszych czasach