Wpis z mikrobloga

tl;dr: Szukam paru osób do współtworzenia serwisu, który byłby odpowiedzią na "krótką pamięć" w społeczeństwie.

Chciałem zrobić miejsce dzięki któremu będzie można wyrobić sobie własną opinię na temat osób publicznych.
Miejsce ze skondensowaną i łatwo dostępną wiedzą. Miejsce, gdzie wpisujesz nazwisko osoby i w oparciu o cytaty (wszystkie materiały) decydujesz, czy jest to człowiek godny zaufania czy też nie i oceniasz.

Wymyśliłem tak na prawdę cały kombajn, który umożliwia założenie profilu osoby publicznej, dodawanie materiałów (video, linków, galerii) i zarządzanie nimi. Każdy użytkownik może dodać propozycje nowych materiałów. Każdy może komentować i oceniać nie tylko profile, ale moderatorów profili. Użytkownicy zbierają punkty akcji czy punkty reputacji, które pokazują, czy moderatorzy danego profilu spełniają się w swojej roli. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Robiłem małe rozeznanie środowiskowe i umieszczałem linki do swojego portalu w "powiązanych" w niektórych znaleziskach.
Np. tu:
https://www.wykop.pl/link/6670459/norwegia-w-kodzie-genetycznym-polskiego-rzadu-sa-slowne-ataki-na-inne-kraje/
https://www.wykop.pl/link/6670555/glapinski-stopy-procentowe-beda-podnoszone-do-skutku-az-inflacja-osiagnie-cel/

I wydaje mi się (po ilości plusów), że taka piguła linków na osi czasu może być użyteczna.
Widziałem też wejścia z facebooka, teamsów i innych portali, więc wiem też, że ktoś tam linkuje. :)

Link do portalu punktak.pl

Portal jest jeszcze w fazie wejściowej, robię go po godzinach i ma jeszcze sporo przed sobą dlatego proszę o wyrozumiałość i komentarze co tu jeszcze wymaga poprawki.
Z czasem myślę o otworzeniu bug bounty i zrobieniu open source albo chociaż udostępnię api, gdy tylko portal doczeka się drugiej odsłony. Wszystko zależy od odzewu.

W celu zwiększenia zasięgu wpisu, robię #rozdajo karty podarunkowej (zasady znacie) na #pysznepl lub #ubereats o wartości 50zł. Zielonki też mogą brać udział ( ͡º ͜ʖ͡º)
Losowanie przez #mirkolos, czas do 22:30.

#polska, ale też #gospodarka i #tworczoscwlasna
#dziendobry
zogard - tl;dr: Szukam paru osób do współtworzenia serwisu, który byłby odpowiedzią n...

źródło: comment_16537189709c1Pg1KfWK8HrZ50DPionX.jpg

Pobierz
  • 124
  • Odpowiedz
I tak dodam jeszcze, że bardzo podoba mi się layout Twojego serwisu. Z wykształcenia jestem architektem informacji i witryna wygląda pod kątem responsywności i zachowawczości bardzo bardzo fajnie ʕʔ
  • Odpowiedz
@zogard: Potrzebna rzecz, zwłaszcza w naszym społeczeństwie złotych rybek. Twój projekt od razu skojarzył mi się trochę z innym narzędziem, nad którym swego czasu pracował inny użytkownik Wykopu – Peter. Nazywało się to NiePozwalam i miało działać jako "pamięć Internetu", czyli system śledzenia postępków i powiązań osób publicznych.

Nie wiem, czy ten projekt nadal żyje, a jeśli tak, to na jakim jest etapie, ale widzę, że domena https://niepozwalam.pl/ jest aktywna
  • Odpowiedz
@zogard: Hej, widzę, że zdiagnozowałeś problem podobnie jak ja... Parę lat temu też uznałem, że krótka pamięć wyborców jest jedną z głównych przyczyn obecnego stanu rzeczy. Wymyśliłem więc, że stworzę taki portal: pamiec-polityczna.org (.pl), kupiłem domeny (mam je do dziś), jako, że nie znam się na pisaniu backendu (ani front XD), postanowiłem użyć gotowca i mój wybór padł na framework discourse (https://www.discourse.org/) gdzie właśnie starałem się osiągnąć podobne rzeczy
  • Odpowiedz
@zogard: Myslalem kiedys o takim portalu, ale w zaden sposob nie powaznie, po prostu sam poczulem potrzebe czegos takiego. Moim zdaniem na takim portalu powinna byc tylko mozliwosc dodania linku na profilu osoby i nic wiecej, a ludzie powinni dawac im plusy. Potem moge sobie posortowac wg plusow i sam ocenic co jest wiaeygodne, a co nie. Dobrze byloby tez archiwizowac artykuly jak waybackmachine z informacja z jakiego dnia jest
  • Odpowiedz
@SlenderCzester: Odgrzebałem całą stronę ze wszystkimi wstawkami z TVP i zamierzałem bardzo dużo wykorzystać i przenieść do tego portalu. Przede wszystkim, żeby nie zniknęło i ci ludzie byli wypunktowani.
Każdy materiał się przyda. :)

@wielkilen: W Kanadzie jest serwer, ale tak szczerze to nie wiem jak mógłbym się komuś narazić. Mimo wszystko.

@SlenderCzester: Co do wyglądu. Cóż. Dzięki bardzo, ale tu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@misioneos: @zogard: ogolnie np na wykopie można by dawno cos takiego wprowadzić gdyby powstala zasada ze tag polityka moze dotyczyć tylko faktow (co oznacza ze niepoorawne artykuly polityczne opierajace sie na zdaniu wyrwanym z konteksu i interpretacji tez powinny byc usuwane), a reszta jako politykadyskusja.

Wykop ms moderacje i mozliwosci to wprowadzić. Ale nikt tego nie robi :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NewBlueSky: @zogard: w jaki sposob chcesz weryfikowac poprawnosc wszystkich glosow? Musialbys miec reczna moderacje 100% obiektywnych osob, a wiesz jka to jest. Osoba wysoko logiczna obiektywna ma #!$%@?, a do roli moderatora najczesciej daza najwieksze pokraki i manipulatorzy.

Ja na inzynierke chciałem zrobić sobie system ML polecajacy podobne gry, uznałem ze wezme tagi, cos tam oznacze ale reszta sie sama zrobi i glosy ludzi beda wplywac na polecenia.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zogard:

Jeszcze tylko dodam jedno. To co zrobiłeś obecnie to słabizna. Masz na to jakiś plan cxy rozeznanie, ktore pokazuje co i dlaczego tam wprowadziles? Zaklasam ze cos wiesz o IT.

Otworzyłeś opinie i komentarze i niejako je wyeksponowałes. Jedyny plus takiego rozwiązania to zachecenie nowych użytkowników SŁABEJ JAKOŚCI. Przeciez juz te komentarze sa pelne manipulacji i opini. A niby celem twojego portalu jest pozwolić kazdemu wyrobić sobie własną opinie.
  • Odpowiedz
@NewBlueSky: Ocena, komentarze są dodatkami. Najważniejsze, to uporządkowany zbiór materiałów z jak największą liczbą linków powiązanych/źródeł.

Założenie jest proste.
1. Słyszysz o osobie X w TV, w rozmowie z kimś, itp.
2. Szukasz tej osoby na punktaku
3. Wchodzisz na profil i wstępnie widzisz ocenę i komentarze - widzisz, że osoba jest popularna i widzisz, czy ludzie wypowiadają się ciepło czy nie (to aspekt społeczny, część interakcji kierowana
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zogard:

No moze ocena popularności byc ok ale i tak bedzie to zmanipulowana wartość. Wiec nie wiem czy ta forma jest odpowiednia. Inna kwestia to ze ocens zaprzecza idei budowy opini na podstawie zdarzen w czasie. To ze komus dales ocene rok temu moze miec watpliwa jakosc. Komentarze nie przypatrzyłem sie czy mozna je plusowac (oby nie bo wtedy maja ten sam problem, a jesli mozna je sortowac po czasie to jeszcze jakos ujdzie). W sumie komenatrze to bylaby dobrs ocena uzytkownikow, latwo mozna wylapac manipulatorow.

No slabe bedzie jakos uzytkownikow, a ze slabymi uzytkownikami masz slabe opinie i komentarze, a potem slabe dzialanie serwisu. No chyba ze chcesz osiagnac to co wszedzie czyli grupki fanatykow manipulatorow z konkretnej partii. Jakos nie potrfie sobie wyobrazic ze gdyby ten portal mial znaczenie to grupa neuropy discordowej nie przyleci manipulowac, tak jak juz robia na wykopie czy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zogard: sama funkcjs oceny bylaby ciekawa. Np moglbys zobaczyc jka sie zmienia ocena pod wplywem konkretnego wydarzenia ale z zalozenia ta miara bedzie rozwalona. Wiec watpie ze cokolwiek z niej zobaczysz. Fani daja max, antyfani daja 0. Musislbys jakies inne metryki wybrać, to moze ale nie wiem czy opracowane co tu pomoga i mozesz je ot tak wrzucic do swojego systemu .
  • Odpowiedz
@NewBlueSky: Co do ważności oceny. Hmmm. Właśnie to byłoby pokazanie syndromu krótkiej pamięci a nie przeciwdziałanie jej. Jestem zdania, że raz nadszarpane zaufanie, będzie już nadszarpane choćby nie wiem co się wydarzyło.
Niemniej nie mnie o tym decydować, bo może jakaś osoba publiczna odzyska zaufanie w oczach użytkownika - wówczas użytkownik może zmienić ocenę na pozytywną.

Nie zaimplementowałem oceny komentarzy i po wnioskach z tego wątku, to tak zostanie. Sortowanie po dacie będzie dodane.

Nad zachętą dla użytkowników muszę jeszcze pomyśleć. Dodawanie materiałów do profilu którego jest się modem, jest absorbujące. To trzeba lubić, mnie napędza idea, ale nie każdy tak musi mieć. Będę organizował jakieś cokwartalne nagrody dla najlepszych modów. Mam system punktowy, myślę, że to
zogard - @NewBlueSky: Co do ważności oceny. Hmmm. Właśnie to byłoby pokazanie syndrom...

źródło: comment_1653810413IILXYETccXlUjY07E8DgOV.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz