Wpis z mikrobloga

Czym można kleić magnesy do metalowej obręczy?

Mam w domu jakiś marketowy orbitrek magnetyczny. Jego działanie polega na tym, że w zależności od ustawionego na pokrętle obciążenia, do koła zamachowego jest zbliżana lub oddalana półobręcz oblepiona magnesami. Siła ich przyciągania generuje opór - im półobręcz jest bliżej, tym jest on większy.

Oczywiście opór ten jest lipny nawet na maksymalnym ustawieniu więc wpadłem na pomysł, aby orbitrek "zmodernizować" poprzez wywalenie części tych magnesów i zastąpienie ich magnesami neodymowymi. Koszt takiej modernizacji zamknąłby się w 150-200 złotych więc nie opłaca mi się inwestować w lepszą maszynę zwłaszcza, że ta konstrukcyjnie wygląda solidnie, a ponadto dostałem ją za darmo.

Znalazłem nawet magnesy o identycznych wymiarach więc nie byłoby to problemem. Większym problemem jest sposób ich montażu na który nie mam pomysłu. Spawanie z oczywistych względów raczej odpada.
Obecnie tam są takie zwykłe, czarne, prostokątne magnesy i nie mam pojęcia w jaki sposób je przymocowano do tej półobręczy. To żółte na górze to jakiś glut, nie jest to rdza ani smar - zakładam więc, że je czymś przyklejono.

Ponadto chcę wymienić tylko część magnesów, np. co drugi. Zastanawiam się, czy towarzystwo tych zwykłych nie rozmagnesuje neodymowych lub vice versa.

Zapraszam do dyskusji.

#kiciochpyta #mechanika #rower #diy #trenazer #metalurgia
krzaczor93 - Czym można kleić magnesy do metalowej obręczy?

Mam w domu jakiś marke...

źródło: comment_16529964332Hs33Ur7UTM33jY5IMqa0B.jpg

Pobierz
  • 12
@ciasteczkowy_otwur: Generalnie to jest sprzęt "z Niemiec" a co za tym idzie ma już swoje lata. Na niektórych elementach są nabicia wskazujące, że wyprodukowano go w 2006. Zakładam, że przez ten czas oryginalne magnesy mogły ulec częściowemu rozmagnesowaniu i stąd problemy z generowaniem oporu. Faktem jest, że przyciągają bardzo słabo (test spinaczem).
@krzaczor93: myślę że tam sprawdzi się cokolwiek - poxipol, butapren :)

Tak się jeszcze zastanawiam - to do czego zamontowane są magnesy to stal czy alu?

Ale w sumie to chyba nawet jest bez znaczenia - wydaje mi się że przyłożenie dodatkowych magnesów neodymowych z drugiej strony (tak żeby się przyciągał z magnesami już przyklejonymi) wzmocni siłę przyciągania między magnesem a obręczą.

Tu już mi wiedzy i wyobraźni brakuje czy go
@hellfirehe:

Tak się jeszcze zastanawiam - to do czego zamontowane są magnesy to stal czy alu?


Żeliwo najpewniej utleniłoby się przez tyle lat więc zakładam, że to stal jakiegoś lipnego gatunku. Aluminium nie jest to zdecydowanie.
zakładam, że to stal jakiegoś lipnego gatunku. Aluminium nie jest to zdecydowanie.


@krzaczor93: tak czy owak zacząłbym od doczepienia tych neodymowych od strony niebieskiej strzałki na rysunku.
Powinny się trzymać wystarczająco mocno żeby ich nie trzeba było kleić, a intuicja podpowiada mi że zwiększy to odpowiednio siłę przyciągania koła zamachowego
Masz na myśli coś takiego?


@krzaczor93: tak dokładnie

Zakładam że te czarne magnesy mają bieguny tak że jeden biegun patrzy do wewnątrz, a przeciwny na zewnątrz.
Jeśli ustawione są w jakiejś innej orientacji to wtedy może nie zadziałać.
@hellfirehe: Bieguny mogę łatwo sprawdzić. Bardziej martwi mnie to, że w takim układzie magnesy neodymowe będą przyciągać się nie tylko do koła, ale także z magnesami zwykłymi. Czy w dłuższej perspektywie nie spowoduje to ich wzajemnego rozmagnesowania się? Nie jestem ekspertem w temacie, ale pani w szkole zawsze kazała rozlepiać magnesy po doświadczeniach ;D