Wpis z mikrobloga

ludzie zapominaja ze USA w tamtym okresie to by hegemon jeszcze wiekszy niz dzisiaj. Ogromnie sie wzbogacili po IIWS gdy caly swiat byl rozwalony a jedynie w USA wszelakie fabryki byly nietkniete.


@anttrza: Kryzysów po 2 wojnie światowej też było pare. W tym filmiku typ wymienia, ceny domów, samochodów, jedzenia ale przede wszystkim najważniejsze cenę czesnego na studiach które urosło do gigantycznych rozmiarów. Po prostu mamy ukrytą jebitną inflację w
  • Odpowiedz
czyli bogactwo nie zostało zbudowane na eksplotacji biedniejszych krajów i automatyzacji?


@perfumowyswir: a gdzies tak stwierdzilem? Po raz kolejny wykopki patrza na rozne sprawy jednotorowo, a to wplyw wielu roznych czynnikow.
  • Odpowiedz
@perfumowyswir Wg. mnie też jest bardzo źle z tym systemem, owszem żyje nam się ogólnie lepiej, ale efektywność wciąż rośnie i rośnie a jednocześnie wszystko drożeje... Zapewne wpływ też na to mają wszedobylscy pośrednicy zgarniające większość wartości towaru, do tego masa wymogów, certyfikatów itp do spełnienia.
Zastanawiam się tylko kiedy przyjdzie przesilenie (o ile w ogóle).
Jakby nie patrzeć na przyszłość to rysuje się ona w czarnych barwach dla ludzkości. Będą
  • Odpowiedz
@mar-v-son: no źle wyciągasz wnioski żyje się nam lepiej w Polsce, bo byliśmy zniszczeni rozbiorami, wojną komuną, a naszym sąsiadem jest 3 najsilniejsza gospodarka + IT dużo dało do dynamicznego wzrostu, ale w takich stanach żyje się wg tych wyliczeń dużo gorzej niż 50 lat temu
  • Odpowiedz
też to dziś oglądałem. Myślałem też że ekonomia skali itd. to może auta były droższe albo jakieś dobra które zyskują wraz z poprawą ekonomi skali. Otóż nie. Dziś to za przeciętne auto by było coś koło 0.9x średniej rocznej pensji. Czyli auta relatywnie podrożały 3 krotnie


@ar2r0: a teraz dolicz sobie, ze od tamtego czasu minelo ponad 50 lat automatyzacji, optymizacji procesow, wynalezienia produkcji just-in-time i ograniczania kosztow na wszelkie
  • Odpowiedz
@perfumowyswir: popatrz jeszcze na prognozy produkcji żywności. W latach 70 szacowano że problem głodu na świecie rozwiąże się do końca XX wieku. Szacowali również że dzięki wzrostowi wydajności, sprowadzeniu nowoczesnych metod produkcji tydzień pracy skróci się o połowę.
I gdzie to wszystko jest ja się pytam!?
  • Odpowiedz
Wyobrażasz sobie teraz pielęgniarkę co przez całe życie chociaż na jedno zapracuje? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@perfumowyswir: znam lekarkę co przed pandemią musiała pożyczać żeby sobie auto za 30k kupić a obecnie po pandemii właśnie wprowadza się do mieszkania w jednym z 5 największych miast w PL : )
  • Odpowiedz
@anttrza: czyli nadal musieli wytwarzać wszystko u siebie, więc powinno być drogo, obecnie mamy automatyzację i o wiele większą efektywność pracy. Co powiesz o tym wykresie?


@perfumowyswir: skąd ten wykres wziąłeś? On jest absurdalny, jak może się wypłata zaczynać na skali od 0? W 1948 r. ludzie zarabiali 0$?
No i druga sprawa jak się liczy wydajność? Czy ten wykres uwzględnia, że wraz z czasem rośnie wydajność bo
  • Odpowiedz
@perfumowyswir: tak oglądałem, na końcu oczywiście disclaimer, że może oderwanie wartości dolara od złota miało na to wpływ, może nie, ale jesteśmy nowocześni i czas złota już przecież minął, dziś jest przecież czas zapieprzania na rząd i socjal ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
skąd ten wykres wziąłeś? On jest absurdalny, jak może się wypłata zaczynać na skali od 0? W 1948 r. ludzie zarabiali 0$?


@LuxEtClamabunt: bo to procent wzrostu w stosunku do początku pomiaru. W pierwszym roku pomiaru wzrost w stosunku do pierwszego roku pomiaru wynosić musi zero.
  • Odpowiedz
@bh933901: ok, fakt, moje niedopatrzenie. Ale to nadal nie zmienia faktu, że to nic nie mówi, rzeczy które w 1948 r. wymagały dużej wiedzy i inteligencji dzisiaj robi się kilkoma kliknięciami w komputerze który wykonuje obliczenia za nas, więc wzrost wydajności i spadek płac niekoniecznie jest powiązane z jakimś konkretnym wydarzeniem. Ta cała strona to jedne wielkie skupienie nic nie mówiących wykresów bez żadnych konkretnych dowodów, ze wykres ma korelację
L.....t - @bh933901: ok, fakt, moje niedopatrzenie. Ale to nadal nie zmienia faktu, ż...

źródło: comment_1652811605h3ltqqfIkgFAHlHOJLdgdB.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz