Wpis z mikrobloga

1585 + 1 = 1586

Tytuł: Depesze
Autor: Michael Herr
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788365271280
Tłumacz: Krzysztof Majer
Wydawnictwo: Karakter
Liczba stron: 280
Wojna w Wietnamie oczami korespondenta wojennego, który poruszając się po miejscach starć, punktów logistycznych, konferencji prasowych jak i miejscach wypoczynku żołnierzy pomiędzy turami próbuje zrozumieć po co jest ta wojna, po co tu przyjechał i jak to wpływa na żołnierzy.
Nie jest to typowy reportaż, autor opisuje często zdarzenia jak z dobrej beletrystyki. Wojna, jak zawsze jest okrutna ale wg mnie najciekawsze jest właśnie to w jaki sposób przestawił Amerykanów, którzy upojeni swoją butą, poczuciem wyższości i przewagą technologiczną przegrywają, militarnie i moralnie. Jak młodzi żołnierze uwiedzeni wujkiem Sam’em trafiają do piekła kompletnie nie rozumiejąc co się tak naprawdę dzieje w kraju, który rzekomo mieli uwolnić z łap ZSRR. Zacytuje tu fragment, który najlepiej oddaje o czym jest ta książka, bo nie tylko i wojnie samej w sobie.
„.. to był jakiś nienaturalny styk wschodu z zachodem, opłacony kalifornijski korytarz w głąb Azji, który sami sobie wybraliśmy, wypaliliśmy, a potem już nikt nie pamiętał, po co” Autor jest tez współautorem scenariusza Czasu apokalipsy, dla fanów filmu książka będzie świetnym rozwinięciem tła na którym rysuje się główny wątek filmu. Sporo również jest tu miejsca o fascynacji złem, okrucieństwem. O tej cząstce w człowieku co zawsze chce spojrzeć w otchłań mimo wiedzy, że nic dobrego go tam nie spotka. W powiedzeniu ciekawość do pierwszy stopień do piekła jest więcej prawdy niż przypuszczałem.

#bookmeter #wojna #reportaz #reportazbookmeter
kanciak12 - 1585 + 1 = 1586

Tytuł: Depesze
Autor: Michael Herr
Gatunek: reportaż
Oce...

źródło: comment_1652732292s3LjXzNtwvExyrlRDp6kCF.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.8 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-06-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 280

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-08 - Użytkownik blvckie ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-11-25 - Użytkownik rassvet ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
3\.