Wpis z mikrobloga

Cześć mam taką zagwostkę. Mam w paru pomieszczeniach wypuszczone kable pod sterowniki na sciane do temperatury. Monter pompy ciepła zaleca jednak zaniechanie ich montażu. Twierdzi, że ten jeden sterownik który on montuje do pompy starczy i że pompa ciepła "nie lubi" tego typu rozwiązań. Czyżbym właśnie dowiedział się ze wtopiłem kasę w wypuszczanie tych kabli :P ? Czy jednak warto to zamontować i montera nie sluchac ? Hydraulik który teraz działa u mnie ( w tym momencie kladzie podlogowke) mowi zebym juz sie rozgladal za tymi sterownikami na sciany. Pytanie tez jakie to muszą być te sterowniki ?
#pompaciepla #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo
  • 20
@Wontensso:
@ATAT-2:
tak, pompa nie lubi takich komplikacji.

Takie komplikacje mogą być przy zbiorniku buforowym czy większym sprzęgle hydraulicznym, ponieważ "amortyzuje" ono ograniczenie przepływu w pomieszczeniach gdzie sterownik zamyka obieg.

Standardowo przy podłogówce i pompie ciepła, reguluje się na stałe przepływy na rozdzielaczu podłogówki, raz na zawsze i tak sobie pompa poradzi. I nie będzie drożej przez bufor i dodatkowe pompy.
@Wontensso: Pompa nie może 'lubić' albo 'nie lubić' czegoś, jeśli tylko pompa obsługuje sterowanie rozdzielaczami, takie sterowniki są dopuszczalne. A czy niezbędne? Nie. W rzeczywistości wystarczy jeden sterownik mierzący temperaturę w centralnym punkcie domu, aby mieć realny punkt odniesienia dla krzywej grzewczej. Potem, jak pisze mirek wyżej, sterujesz ręcznie przepływem poszczególnych obiegów jeśli w danym pomieszczeniu jest za zimno lub za ciepło. Ustawiasz to raz i zapominasz na lata.
@Wontensso: ja mam pompę, mam i bufor 300l, mam i takie sterowniki, nie musisz bawić się 2-3 lata w ustawieniach rotametrami zeby wszędzie była dokładnie taka temp jaką chcesz. Ja mam ustawione wszędzie na rotametrach 2l i grzeją się tylko dane pomieszczenia które tego wymagają i w krótszym czasie bo nie grzeje mi się wszystko na raz.

I tak np lazienka grzeje mi się w 45min a sypialnia w 1,5h. W
@Wontensso: ja mam salusa ale bezprzewodowe więc i droższe... bo też na początku byłem zdania a po co, a na co to komu... więc nie robiłem okablowania. Ale po 2 latach walki z utrzymaniem temp jaką chce w danych pomieszczeniach i wizycie u dwóch kolegów co mają takie sterowania poznalem co to wygoda i się zdecydowałem i nie żałuję ani złotówki na to wydanej.

Tańsze są tech i te chciałem brać
@kuncfot: @tomszczyk: OK czyli po prostu na rozdzielaczu ustawiam przepływ 'raz a porządnie' nie bawiąc się w zmiany co chwilę?

Pytam, bo też będę miał pompę plus podłogówkę, a żona lubi ciepło w sypialni czy salonie (nawet do 22 stopni) a w takim gabinecie wystarczy mi 19.
@ATAT-2: tak. Będziesz mieć oddzielne pętle na sypialnie, na salon itd. Tą na gabinet skręcisz, aby mniej wody leciało - i tak to działa.
Tam gdzie skręcasz, na każdej pętli masz miernik przepływu i widać, gdzie i ile leci wody.
@ATAT-2: dokladnie tak, masz projekt? czy zalozeniu projektu przewidzialy to co piszesz o salonie czy gabinecie? jezeli tak, to na projekcie powinienes miec podane przeplywy na kazdej pentli, dla zalozonych temperatur.
@Wontensso: nie musi być pod pompę chociaż moja ma dedykowane urządzenia ale ja mam nietypową włoską to niebotyczna cena takiego zestawu jest.

Musisz kupic listwę przewodową sterujacą rotametrami, siłowniki do rotametrów i sterowniki podtynkowe
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wontensso: tak, pompa ciepła nie lubi tego.
1. Płacisz więcej za sterowniki i zawory do sterowania
2. Pompa zużywa więcej energii bo pracuje na wyższej temp
3. W rezultacie i tak masz kilkugodzinna bezwładność

Jeśli zrobiłeś projekt podłogowki to sterowniki absolutnie nie mają sensu.

Tzn musisz je mieć żeby ogrzewać łazienkę a innych pomieszczeń nie, ale takie coś moim zdaniem jest absolutnie niepotrzebne
@ATAT-2: Jak sie robi podłogówkę to się robi projekt i projektowane temp w pomieszczeniach, uwgzlednia przegrody i to co będziesz miał na podłodze(płytki, wykładzina, deski) I z tego projektu wynika np że w pomieszaniach narożnych masz 2 pętle bo jest więcej strat itp. Przychodzi hydraulik i układa rurke według projektu, odstęp rurki i ile metrów na poszczególne pętlę. W szafkach masz regulacje, na start odkrecasz wszystko i uruchamiasz ogrzewanie. Jeśli okaże
@Wontensso

@przemek_posp: podłogówka ułożona pod pompe ciepła srednio ok 10 cm


Po pierwsze instalacji podłogówki nie rozkłada się pod źródło ciepła, tylko pod konkretne parametry (moc, temperatura zasilania, dT, itp.)

W Twoim przypadku możesz miec problem z wyregulowaniem podłogówki, tak aby było komfortowo i możesz potrzebować sterowników do kilku pomieszczeń.