Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vertigo_o: jak by nie było to nie brałbym stałych stóp ( ͡° ͜ʖ ͡°)

U mnie stosunek kapitałowej do odsetkowej jest z grubsza ten sam po nadpłatach, po prostu zmniejsza się wartość obu części raty.
  • Odpowiedz
Z ciekawości - czy jest możliwość nadpłacania kredytu mając stałe oprocentowanie i jak to wtedy działa, czy zmienia się proporcja części odsetkowej na rzecz kapitałowej czy jak?


@vertigo_o: Rodzaj oprocentowania nie ma wpływu na możliwość nadpłacania kredytu.

W pierwszej kolejności należy zrozumieć jak naliczane są odsetki. Ich wysokość w każdym miesiącu zależy od aktualnego oprocentowania i aktualnego kapitału do spłaty. Im szybciej spada saldo kapitału do spłaty tym mniejsze odsetki są
  • Odpowiedz
@Lonesome_road: Dlaczego byś nie brał? Ja wziąłem jakiś czas temu i już jestem na razie prawie tysiaka do przodu...a tu jeszcze podwyżki i będą trzymać na poziomie...nawet jak zaczną zniżać do mojego poziomu to nadpłacę kapitał i wtedy za te 5 lat nawet jakby oprocentowanie było wyższe to odsetki od tego kapitału będą i tak niskie, lub jeśli spadnie sporo niżej wcześniej niż moje stałe na 5 lat to na niższym
  • Odpowiedz
@marcpol: ważna jest też motywacja do nadpłaty. Obniżenie raty o 5 zł nie jest odczuwalne i nie motywuje. Skrócenie okresu kredytowania o rok jest konkretne i zrozumiałe i jak dla mnie jest bardziej motywujące żeby nadplacic.
  • Odpowiedz
czy jest możliwość nadpłacania kredytu mając stałe oprocentowanie i jak to wtedy działa, czy zmienia się proporcja części odsetkowej na rzecz kapitałowej czy jak?


@vertigo_o: Skąd pomysł na takie pytanie? Co za różnica czy oprocentowanie jest aktualizowane raz na 3 miesiące, raz na 6 miesięcy czy raz na 5 lat czy raz na 10 lat czy w ogóle nie aktualizowane? Nadpłaty działają tak samo.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fff112: dlatego, że regularnie nadpłacam po kilka kafli i nie widzi mi się kiszenie kasy na koncie żeby nadpłacić za 5 lat. Dodatkowo regularne nadpłaty zbijają mocno raty (zaczynałem z ratą 2600 pod koniec 2018, teraz mam trochę ponad 1500), więc zmienny % nie bolałby tak bardzo.
  • Odpowiedz
Obniżenie raty o 5 zł nie jest odczuwalne i nie motywuje. Skrócenie okresu kredytowania o rok jest konkretne i zrozumiałe i jak dla mnie jest bardziej motywujące żeby nadplacic.


@zimnyZmarzlak: Obniżenie raty o 5 zł przy pozostałych 200 ratach po 2000 zł każda to to samo co skrócenie okresu nie o rok tylko o jakieś w uproszczeniu 2 tygodnie XD Jeżeli potrzebujesz od banku motywacji w postaci narzucenia wysokich rat żeby
  • Odpowiedz
dlatego, że regularnie nadpłacam po kilka kafli i nie widzi mi się kiszenie kasy na koncie żeby nadpłacić za 5 lat.


@Lonesome_road: To tak nie działa przecież xD
Mając stałe oprocentowanie normalnie możesz nadpłacać cały czas (ja np. mogę nadpłacać przez aplikację mobilną, za darmo, bez wizyty w banku ile razy chcę), a jedna różnica jest taka, że jak wziąłeś 2 lata temu stałe stopy to teraz dzięki mniejszemu oprocentowaniu masz
  • Odpowiedz
@Pantegram: No dobra, ale @Lonesome_road: robi dobrze, że nadpłaca co miesiąc np. 1000 zł, gdyż daje mu to dużo wyższe oszczędności na ostatecznej sumie odsetek niż zbieranie kasy po 1000 zł miesięcznie i nadpłata 60000 za 5 lat. I to nie zależy od tego jakie ma oprocentowanie, zawsze lepiej nadpłacać na bieżąco niż zbierać kasę i nadpłacać po czasie.
  • Odpowiedz
@vertical: mój denny bank ma drukarki igłowe meble ze sklejki z lat 90 i nadpłata wymaga zawsze aneksu który przygotowująkilka tygodni i najczęściej nie wiedzą jakie będą koszty dodatkowe czy będzie opłata za aneskals czy nie. Ale tego się człowiek dowie dopiero po czasie.
  • Odpowiedz
mój denny bank ma drukarki igłowe meble ze sklejki z lat 90 i nadpłata wymaga zawsze aneksu który przygotowująkilka tygodni i najczęściej nie wiedzą jakie będą koszty dodatkowe czy będzie opłata za aneskals czy nie. Ale tego się człowiek dowie dopiero po czasie.


@zimnyZmarzlak: No to w takim razie, dla Ciebie być może lepsze będzie płacenie nieobniżonej raty po skróceniu, jeżeli rzeczywiście nadpłaty to droga przez mękę. Sam nadpłacam co miesiąc
  • Odpowiedz
W pekao24 i w PeoPay jest złożenie dyspozycji i zlecenie nadpłaty, nie wiem do czego się #!$%@? :-P


@southman: OK tylko że ta możliwość została uruchomiona może z miesiąc temu, a w innych bankach jest od dawna :)
  • Odpowiedz