Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vertigo_o: jak by nie było to nie brałbym stałych stóp ( ͡° ͜ʖ ͡°)

U mnie stosunek kapitałowej do odsetkowej jest z grubsza ten sam po nadpłatach, po prostu zmniejsza się wartość obu części raty.
Z ciekawości - czy jest możliwość nadpłacania kredytu mając stałe oprocentowanie i jak to wtedy działa, czy zmienia się proporcja części odsetkowej na rzecz kapitałowej czy jak?


@vertigo_o: Rodzaj oprocentowania nie ma wpływu na możliwość nadpłacania kredytu.

W pierwszej kolejności należy zrozumieć jak naliczane są odsetki. Ich wysokość w każdym miesiącu zależy od aktualnego oprocentowania i aktualnego kapitału do spłaty. Im szybciej spada saldo kapitału do spłaty tym mniejsze odsetki są
@Lonesome_road: Dlaczego byś nie brał? Ja wziąłem jakiś czas temu i już jestem na razie prawie tysiaka do przodu...a tu jeszcze podwyżki i będą trzymać na poziomie...nawet jak zaczną zniżać do mojego poziomu to nadpłacę kapitał i wtedy za te 5 lat nawet jakby oprocentowanie było wyższe to odsetki od tego kapitału będą i tak niskie, lub jeśli spadnie sporo niżej wcześniej niż moje stałe na 5 lat to na niższym
@marcpol: ważna jest też motywacja do nadpłaty. Obniżenie raty o 5 zł nie jest odczuwalne i nie motywuje. Skrócenie okresu kredytowania o rok jest konkretne i zrozumiałe i jak dla mnie jest bardziej motywujące żeby nadplacic.
czy jest możliwość nadpłacania kredytu mając stałe oprocentowanie i jak to wtedy działa, czy zmienia się proporcja części odsetkowej na rzecz kapitałowej czy jak?


@vertigo_o: Skąd pomysł na takie pytanie? Co za różnica czy oprocentowanie jest aktualizowane raz na 3 miesiące, raz na 6 miesięcy czy raz na 5 lat czy raz na 10 lat czy w ogóle nie aktualizowane? Nadpłaty działają tak samo.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fff112: dlatego, że regularnie nadpłacam po kilka kafli i nie widzi mi się kiszenie kasy na koncie żeby nadpłacić za 5 lat. Dodatkowo regularne nadpłaty zbijają mocno raty (zaczynałem z ratą 2600 pod koniec 2018, teraz mam trochę ponad 1500), więc zmienny % nie bolałby tak bardzo.
Obniżenie raty o 5 zł nie jest odczuwalne i nie motywuje. Skrócenie okresu kredytowania o rok jest konkretne i zrozumiałe i jak dla mnie jest bardziej motywujące żeby nadplacic.


@zimnyZmarzlak: Obniżenie raty o 5 zł przy pozostałych 200 ratach po 2000 zł każda to to samo co skrócenie okresu nie o rok tylko o jakieś w uproszczeniu 2 tygodnie XD Jeżeli potrzebujesz od banku motywacji w postaci narzucenia wysokich rat żeby
dlatego, że regularnie nadpłacam po kilka kafli i nie widzi mi się kiszenie kasy na koncie żeby nadpłacić za 5 lat.


@Lonesome_road: To tak nie działa przecież xD
Mając stałe oprocentowanie normalnie możesz nadpłacać cały czas (ja np. mogę nadpłacać przez aplikację mobilną, za darmo, bez wizyty w banku ile razy chcę), a jedna różnica jest taka, że jak wziąłeś 2 lata temu stałe stopy to teraz dzięki mniejszemu oprocentowaniu masz
@vertical: mój denny bank ma drukarki igłowe meble ze sklejki z lat 90 i nadpłata wymaga zawsze aneksu który przygotowująkilka tygodni i najczęściej nie wiedzą jakie będą koszty dodatkowe czy będzie opłata za aneskals czy nie. Ale tego się człowiek dowie dopiero po czasie.
mój denny bank ma drukarki igłowe meble ze sklejki z lat 90 i nadpłata wymaga zawsze aneksu który przygotowująkilka tygodni i najczęściej nie wiedzą jakie będą koszty dodatkowe czy będzie opłata za aneskals czy nie. Ale tego się człowiek dowie dopiero po czasie.


@zimnyZmarzlak: No to w takim razie, dla Ciebie być może lepsze będzie płacenie nieobniżonej raty po skróceniu, jeżeli rzeczywiście nadpłaty to droga przez mękę. Sam nadpłacam co miesiąc
W pekao24 i w PeoPay jest złożenie dyspozycji i zlecenie nadpłaty, nie wiem do czego się #!$%@? :-P


@southman: OK tylko że ta możliwość została uruchomiona może z miesiąc temu, a w innych bankach jest od dawna :)