Wpis z mikrobloga

Rozważając #emigracja na początku raczej łatwiej byłoby zacząć z agencją. Zapewnienie mieszkania, ewentualnie transport, papierologia itd. Mimo to, nie wiem co mam czuć czytając na necie opinie nt. OrangeJobs lub Covebo ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Czy naprawdę ma tam miejsce taka patologia - faktycznie panuje giga-wyzysk i traktowanie pracownika jak podludzia, czy to raczej tylko fantazje komentujących, a rzeczywistość nie jest taka straszna?

Nie wiem jak się do tego odnieść. Mam skończoną szkołę "w swoim fachu" i kilka lat doświadczenia w zawodzie, planuję wyjazd. No i nie chcę być tam traktowany jak odpad xD I tak teraz zastanawiam się, czy to powszechne zjawisko w świecie agencji? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#holandia #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 17
@lukas12x: nie agencja, google ogarnij, wiem, że stres, ale przygotuj się, sprawdź co i jak musisz załatwić. Ja wyemigrowałam do UK, nie było łatwo, ale żadnych agencji. To jest najgorsze zło.
@lukas12x: Jak dla mnie wyjazd do Holandii przez agencję to dobry pomysł. Tak jak mówisz - jestes już w kraju, masz zapewnione zakwaterowanie, transport do pracy, jak również pracę, czyli coś tam zarabiasz.

Ale przede wszystkim - jestes już na miejscu.
Jak już jestes na miejscu to możesz rozglądać się za mieszkaniami, innymi ofertami pracy.
Ja ostatni wyjazd do Holandii (bo łącznie byłam z przerwami 3) nastawiłam się na takie już
@justypl: Holandia trochę inna niż UK. W UK znajdziesz pracę mając doświadczenie i angielski. W Holandii z samym angielskim nie za wiele zdziałasz.
Poza tym rynek mieszkaniowy jest ciężki - znaleźć coś w normalnej cenie będąc w Polsce może być ciężkie. Zwłaszcza, że wymagać mogą pasków wypłat z ostatnich 3 miesięcy (jak im pokaże polskie wypłaty, to raczej nie będzie ich to satysfakcjonować, skoro wymagają często żeby zarabiać co najmniej 1,5x
@tarushiba: niby tak, ale wcześniej, kiedy ja emigrowałam do UK, to też trzeba było mieć rachunek na swoje nazwisko żeby chociażby konto w banku ogarnąć. To samo było z mieszkaniem, depozyt za sześć miesięcy. Z pokojem było łatwiej. Tak czy inaczej, nie pakować się we współpracę z agencją, lepiej googlować i samemu ogarnąć.
@lukas12x: pracuje z covebo jako operator maszyn, mam darmowe zakwaterowanie, zwracają mi 19 centów za każdy kilometr dojazdu do pracy i spowrotem (bądź mogę mieć od nich samochód, ale wtedy tankuje za swoje) nadgodziny które robię w mojej firmie robię na czarno, szef mi płaci większą stawke do reki
@panbocian: Brzmi całkiem nieźle ( ͡° ͜ʖ ͡°) Good for you mireczku. Swoją drogą, to czy można oczekiwać trochę lepszej jakości zakwaterowania w przypadku operatorów/ludzi z doświadczeniem? Czyt. może jakiś prywatny pokój?
Btw widzę że mają chyba nawet swoją apkę z poziomu której można sprawdzać jakieś rzeczy
@lukas12x: pracuje z Covebo Technik (dział pracowników technicznych), mieszkasz jedynie z pracownikami technicznymi, każdy z was ma swój pokój, ja mieszkam z dwoma gosciami z Rumunii, są ok, mógłbym mieszkac z Polakami na ładniejszym domku z tym że ich tam 5ciu już jest (koordynator holenderski sam się pyta mnie co chwilę czy mi pasuje dom i praca itd) ale wolę mniejszy ścisk z gosciami z Rumunii niż kolejkę do kibla czy
@lukas12x generalnie to zależy od Ciebie. Ja byłem przez różne agencje około 5 razy i za każdym razem było ok. Raz lepiej, raz gorzej ale warunki wszędzie były ludzkie. Natomiast większość Polaków którzy tam jeżdżą to małolaty i patologia która potrafi nie przyjść do roboty bo się zjarała, bo melanż. I potem mają pretensje że ich gorzej traktują. Jak jesteś normalny i jedziesz pracować to będzie ok. Nawet jak 2 razy miałem
@lukas12x: jak jesteś pracownikiem technicznym to możesz uderzyć do Forte United w Amsterdamie, jeśli wolisz gdzieś bliżej Niemiec bądź Belgii to możesz spróbować aplikować bezpośrednio do firm a mieszkanie ogarnąć sobie przez Airbnb na pierwszy miesiąc, bądź dwa.
Czy naprawdę ma tam miejsce taka patologia - faktycznie panuje giga-wyzysk i traktowanie pracownika jak podludzia


@lukas12x: Większe masz szanse na spotkanie się z polską patologią (jest to niemal pewne), niż z giga-wyzyskiem.
Te komentarze pisze najczęściej polska patola (jest tu tego tak ze 60-70%).