Wpis z mikrobloga

#dentysta #stomatologia #rtg
Mirki, zrobiłem sobie zdjęcie pantomograficzne zębów. Odczuwam przez długi czas (~4 miesiące) ból zębów zaznaczonych czerwonym okręgiem, który pojawia się i znika (ostatnio jednak występuje nawet przez pół dnia), dość silny, ale da się wytrzymać bez tabletek. (p.s. ząb 7 w czerwonym okręgu był leczony kanałowo w 2017 roku).
Dentysta powiedział że wszystko jest OK. Mam jednak obawy, że nie jest zbyt spostrzegawczy, nie zauważył na przykład próchnicy w pomarańczowym okręgu, powiedziałem o tym, zostało to już wypełnione, faktycznie to była próchnica. Załączam zdjęcie normalne i wyostrzone. Proszę o jakieś opinie.
tyrystor_TO220 - #dentysta #stomatologia #rtg
Mirki, zrobiłem sobie zdjęcie pantomog...

źródło: comment_1651776716tt0nAtVu5Z07wWtcVNrjTF.jpg

Pobierz
  • 31
@tyrystor_TO220: Przyjrzalbym się prawej górnej 6 i 7 (możliwe że próchnica pod wypełnieniem), lewa górna 8 też może dawać objawy które zgłaszasz, próchnica lewa dolna 8, możliwe że lewa dolna 6 (od strony 5) i próchnica prawa dolna 5, 6, 7, 8
Co do tej siódemki po kanałowym - tam jest albo jeden albo dwa kanały wypełnione a najczęściej występują w niej 3 lub 4. I sama jakość wypełnienia tych kanałów
Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, miałem nadzieję że w nienajgorszym stanie są te zęby, tak w sumie tak wyglądają z zewnątrz, a jednak sporo pracy (i pieniędzy) wciąż wymagają ( ͡° ʖ̯ ͡°) No ale cieszę się mimo wszystko, że dowiedziałem się o tym teraz.

@SkrytyZolw: Napisałem

@rysiekryszard: Tą liczbę możesz podzielić przez 2 i jeszcze troszkę odjąć ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@tyrystor_TO220: u mnie też dużo łatanych. Poprawiło się dopiero od kiedy nitkuję zęby. Mam wrażenie, że szczotkowanie to wielki #!$%@?, a przynajmniej u mnie. Ponitkuj kilka tygodni, zobaczysz jakie cuda mogą zostać po umyciu zębów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na początek i nie tylko polecam prokudent sensitive z Rossmana to jest gruba i delikatna nić, reszta to tragedia. Trochę cierpliwości to wymaga ale efekt jest, polecam
@marecki22: CBCT do oceny kanałówek, do oceny próchnicy to się sprawdza gorzej niż boczne

Od razu mu napisz kto leczy biodentine bo mój stomatolog twierdzi że to lipa, krycie MTA bez perforacji komory jak mi leczył głęboki ubytek też stwierdził że błąd w sztuce by był (a jest endodontą i MTA używa rutynowo)
mój stomatolog twierdzi że to lipa


@affairz: Co stomatolog to różna opinia. W mojej "karierze" trafiłem na endodontę, który zamiast reendo wyrwał mi zęba i próbował wstawić implant natychmiastowo w ropnia. Za co później w mocnych słowach został skrytykowany przez innego endo, a chirurg stomatologiczny nazwał go szaleńcem

Przyzwyczaiłem się do różnych opinii w stomatologii.

Zakładam, że Twój stomatolog wykonywał zabieg pokrycia pośredniego lub bezpośredniego i doszło do powikłań ? Jeśli
@marecki22: Nie, moj stomatolog odpowiedzial ze dla najlepszego rokowania chcesz miec jak najlepsza adhezje, uzycie podkladow, mta, biodentine ja pogorszy wiec de facto dlugofalowo skroci czas zycia takiej odbudowy. Ale ja nie mialem odkrytej miazgi, po prostu bardzo glebokie wypelnienie tuz przy niej
@tyrystor_TO220: napiszę jeszcze jeden post, weź go do serca. masz mocno zniszczone zęby i degradacja będzie postępować, jeśli nie weźmiesz się za temat na poważnie. potrzebujesz dokładnej diagnostyki i sprawdzenia wszystkich wypełnień - do wymiany te, które mają próchnicę pod spodem, te które mają nieszczelności, jak również te co do których są jakieś inne wątpliwości (np. nawisy). znajdź lekarza który KONIECZNIE leczy w koferdamie. razem z tym musisz wprowadzić lepszy reżim
@tyrystor_TO220: ten @marecki22 nie ka zielonego pojęcia o czym mówi i w dodatku nie rozumie badań, których czyta. Nie sugeruj się tym co pisze.

@affairz: biodentine czy mta stosuje się przy punktowym obnażeniu miazgi jako opatrunek. Ale to tylko punktowo, nie jako podkład. I w takiej roli sprawdza się wyśmienicie i na pewno warto je stosować. Pod warunkiem, że nie występuje silne zapalenie z przedłużonym krwawieniem.