Wpis z mikrobloga

Siema mirasy :D

Zacząłem tak od dupy strony, bo zamiast zapytać jak dobrać części do kompa pod linuxa, to dobrałem części trochę na #!$%@? i zapytałem o zdanie XD
Poprzedni post został skasowany, bo nie chcę się kompromitować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To zaczynam jeszcze raz XD

Jak dobrać części do kompa, żeby dowolna dystrybucja linuksowa działała bezproblemowo ?
Komputer będzie używany do typowej pracy na kompie, przeglądanie neta, czasem jakaś gra.
Komponenty nie muszą być z najwyższej półki, takie najlepsze z najsłabszych powinny być ok.
Najważniejsza jest też możliwość rozbudowy takiego kompa w przyszłości, jakbym chciał ramu dołożyć, albo dysk wymienić na większy.
Ma być tanio (ale nie za tanio) i przede wszystkim dobrze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Budżet to max 2000 cebulionów. (jak da się tak do 1600 to też spoko)

#pcmasterrace #linuxmasterrace #linux #kiciochpyta #komputery

#dzidowiecnawykopie
  • 29
@TechnoWarrior: Im mniej własnościowych urządzeń tym lepiej.
Karta graficzna - lepiej AMD lub Intel. Nvidia to gówno. Z tego co wiem to chciałeś AMD.
Karta sieciowa - najlepiej Atheros, ale tutaj bym aż tak mocno nie wybrzydzał.

Reszta powinna być git - możliwie najszybszy RAM, dysk itd. Ale bez no-nameów
@TechnoWarrior: Procek nie robi w sumie, grafika to Intel albo AMD bo mają otwarte sterowniki przez co nie musisz nawet nic kombinować za wiele bo masz to w mesie (AMD).
Co do karty wifi to musisz popatrzeć jakie są obsługiwane ale większość od Intela powinna od kopa zadziałać za to układy realteka mają problemy co akurat wiem na swoim przykładzie.
@gomjeden: Bo narzekać nie można ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nvidia chce monopolizować Linuksa. Wprowadza swoje rozwiązania niekompatybilne z innymi, by wymusząć swoje karty. Przykładem popularnym - niestety jest CUDA. Intel i AMD obsługują OpenCL (nie tylko zresztą oni), ale Nvidia ma swoje zajebiste rozwiązanie i tyle

I tak ze wszystkim.
@TechnoWarrior: No to idź w stronę czegoś z APU. Zastanawiam się też co z chłodzeniem, bo fajnie jakby było możliwie dobre, ale się nie znam. Po prostu i APU i CPU są w tym samym miejscu, więc fajnie jeśli jest możliwie sprawne w swoim działaniu.
Jak dobrać części do kompa, żeby dowolna dystrybucja linuksowa działała bezproblemowo ?


@TechnoWarrior: Ode mnie rada by nie iść w nvidię. Sterowniki nvidii może są wydajne ale robią masę problemów i masa rzeczy na nich nie działa. Są też jaja, że po aktualizacji np nie masz grafiki. Ich drivery to rak.

żeby procesor i karta graficzna była z amd


@TechnoWarrior: procek od amd nie ma takiego super wsparcia jak intel
u mnie od ponad dekady tylko nvidia - problemów brak.


@gomjeden: ja cię proszę. Chciałbym zobaczyć ten "brak problemów" przy odpalaniu gallium nine albo przełączaniu GPU. Pewnie jedziesz na stacjonarce i jedyne toje GPU to nvidia, które jako tako wtedy działa.
gallium nine


@Kryspin013: nie wiem o czym do mnie mówisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

przełączaniu GPU


@Kryspin013: stacjonarka hehe, od zawsze proc bez integry + GPU. Jedyne dual-gpu jakie miałem, to jakiś lapek od Fujitsu - też działało ( ͡ ͜ʖ ͡)
nie wiem o czym do mnie mówisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@gomjeden: no właśnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z waylandem też były jaja bo nvidia wymyśliła sobie jakieś eglstreams z dupy i dla waylanda musiałeś mieć implementację DE osobną dla nvidii. Z vulkanem też były jaja pod nvidią.

Złota zasada to #!$%@?ć nvidię. Ile lat ja się użerałem z tyh ich guanem. Miałem