Wpis z mikrobloga

#zalesie #podatki #pit #urzadskarbowy #gorzkiezale

Po godzinie udało mi się złożyć pit przez internet! Moja przygoda:

Wchodzę na podatki gov, muszę złożyć pit 36L (formularza nie ma w serwisie epit - bo nie).

Wita mnie napis " Poprawne wyświetlanie formularzy jest możliwe m.in. w przeglądarce Internet Explorer". "m.in." czyli kur tylko internet "mam 30 lat" explorer. Po sprawdzeniu chroma, opery, firefoxa i edge, które nie działają, okazuje się, że mam automatycznie instalowany z windowsem internet explorer (dziękuję Pan Gates)!

Odpalam podatki gov, wybieram pit... działa! Zacieram ręce i biorę się do wpisywania. Kilka minut później klikam, "sprawdź" formularz, chwila czekania i jest zajebiście formularz poprawny, po sekundzie komunikat "nie masz wtyczki e deklaracje, zainstaluj, bo inaczej
zrobisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)". Ok, szukam wtyczki - znalazłem na stronie MF, instaluję. Okno instalatora jak z 1997 ,ale poszło. Wracam do formularza, klikam "sprawdź" i.... "nie masz wtyczki e deklaracje" kur.... . Pewnie IE nie odświeżyło, trudno piszę jeszcze raz nowy formularz. Napisane, znowu klikam "sprawdź" i dostaję komunikat "nie masz wtyczki..." (°° .
Jestem zawzięty - nie poddam się, restart kompa (może IE inaczej nie wyłapie?).
* tam dalej to samo kolejne minuty w plecy. Odpalam Manuala do wtyczki (42 strony), znalazłem temat instalacji - ok to jest wtyczka do adobe, podali link do downloadu AR, klikam i.... komunikat, że strona AR nie obsługuje IE i została wyłączona dla IE (°° .

Googluję, "wtyczka edeklarcje nie działa" i jest odpowiedź!!! Na stronie MF komunikat! "informujemy, że wtyczka działa tylko z wersją 32 bit". Kur
!! Wchodzę na stronę Adobe i szukam wersji 32 bit, nigdzie na wierzchu nie ma (wiecie, że oni dają możliwość instalacji McAfee ?). Nie wiem jak pobrać 32 bit. Googluję szukam, masa gówno stron i w końcu ratuje mnie Pan Hindus z YT, na dole po środku, ledwo widoczna jest opcja zmiany systemu. Instaluje... komunikat, że trzeba uruchomić kompa, kolejny formularz poszedł się *****. Odpalam IE, mieli mieli mieli mieli i jest! edeklaracje!. Odpalam formularz i nagle wyskakuje komunikat : AR rozpoczął aktualizację... nie poddam się. AR prosi o restart, ale ja jestem twardy i się nie zgadzam. Wypełniam formularz, 15 raz klikam "sprawdź" dokument................guzik nie działa.
Trudno, pójdę w pasiak jak coś. Klikam edeklaracje, podpisz i wyślij. Jeszcze tylko data urodzenia w formacie rrrr-mm-dd przychód z 2020 do weryfikacji i proszę Państwa mam UPO( )! Wspaniała przygoda, nie zapomnę jej nigdy.
Myślę, że z aktualną wiedzą nadają się na starszego eksperta w US.

wpis czytelny jak prostota złożenia pit 36L przez internet ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dobranoc
  • 4
@Swiecorek: Też przechodziłem tę ścieżkę gdy 3 miesiące temu pierwszy raz wypełniałem PIT-28 i po ogarnięciu wtyczki oraz 32 bitowego acrobata i próbach na kilku przeglądarkach... system ciągle odrzucał dane autoryzacyjne. Finalnie po prostu wydrukowałem i wysłałem do US za potwierdzeniem odbioru. Tak jak nawet chwalę informatyzację urzędów, tak to im nie wyszło i fajnie byłoby wysłać pita podpisując go profilem zaufanym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Swiecorek: po złożeniu takiego PIT-36L widzisz go gdzieś na e-urzędzie skarbowym?
Pytam, bo poprzedni PIT-36 za 2020 jest widoczny, a L już nie...

Ja składałem przez wfirme i totalnie bez problemu. UPO jest, walidowałem dodatkowo przez Adobe z wtyczką edeklarację, chyba nawet 64bit.
Ważne było, by to odpalać przez program, a nie przez przeglądarkę i działało od razu.