Wpis z mikrobloga

Cześć, dowiedziałem się że można sobie policzyć jako koszt prowizję od zakupu i sprzedaży krypto jeśli w parze jest jakiś FIAT, teraz pytanie po jakim kursie rozliczać prowizje jeśli są naliczone np. w BNB?
Kryptowalutom zmienia się kurs o każdej porze dnia i nocy, nie ma dni roboczych, a jeśli nawet miałbym brać np. ze stooq to tam raczej podają wg czasu UTC0 a nie naszego - na NBP w tej kwestii nie ma co liczyć. Macie jakieś pomysły?

#pit #gielda #podatki #kryptowaluty #inwestycje #binance
Pobierz michoopro - Cześć, dowiedziałem się że można sobie policzyć jako koszt prowizję od za...
źródło: comment_1651215491T2rEtS8xMkeVdsYRvEHIR1.jpg
  • 10
@rosen: @Cryptiony zliczają, biorąc za to nie mały hajs, ale tylko te prowizje związane z transakcjami na styku FIAT/krypto lub krypto/FIAT, właśnie od nich jest mój screen i pytania.

Kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych są udokumentowane wydatki jakie poniosłeś na nabycie walut wirtualnych oraz koszty związane ze zbyciem walut wirtualnych, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, które pośredniczą w sprzedaży tych walut.


źródło podatki.gov.pl

może niezawodny
@michoopro: nie ma tego nigdzie zdefiniowanego, trzeba zatem podejść zdroworozsądkowo. Spokojnie możesz wziąć np średnią cenę tokena z coinmarketcap w danym dniu. Ważne tylko, żeby sposób naliczania był konsekwentny. Jeli masz tylko BUSD to bym to traktował tak samo jak dolar.
@splitt: mam BUSD, DOGE i BNB, dzięki za tipa.
Problem w tym że i coinmarketcap i np stooq dają zawsze te same dane max, min, cena otwarcia i zamknięcia co nijak ma się do średniej z danego dnia. Wystarczy wziąć przypadek, gdy akurat na otwarciu był skok w górę np.500 i mamy bardzo skrajną cenę max która jednocześnie zaburzy cenę otwarcia, że było 500, mimo, że średnia dnia to np. spokojne
@michoopro: @rosen: @splitt: przed chwilą odpowiedziałem na podobnego maila i może nawet Tobie ;)

Na ich rozliczeniu są one faktycznie listowane ale jak widać walutą prowizji jest crypto, które wcześniej było kupione za FIAT więc koszt de facto został już poniesiony przy zakupie krypto.

Gdybyś np. otrzymał poprzez staking 5 DOGE a potem zapłacił nim prowizję to de facto nic się nie stało podatkowo.

Na innym scenariuszu:

1. Wydaję
@splitt: tak, ponieważ była w krypto. Gdyby była w FIAT to należy ją odliczyć.
Przedstawię to inaczej bez użycia krypto :D

Kupiłem 10 jabłek za 100PLN - mój koszt to 100PLN
Sprzedaje 5 jabłek za 50PLN - mój przychód to 50PLN
Przy sprzedaży jabłek musiałem oddać jedno wcześniej kupione jabłko jako prowizję. Nie ponoszę nowego kosztu, już go poniosłem kupując jabłka.

Inaczej kupując ETH za 1000PLN a później sprzedając je za
@michoopro: Cześć! Na podstawie art. 11a ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o PIT, przychody/koszty w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu i odpowiednio dzień poniesienia kosztu. Aplikacja Cryptiony robi to za Ciebie