Wpis z mikrobloga

Jak do cholery rozpoznać czy rower ma sztywną oś czy nie? Nigdzie w sklepach tego nie podają, jedynie na centrumrowerowe był podany parametr osi i że ma szybkozamykacz. Trzeba się domyślać na zdjęciach czy jak? Często te zdjęcia też mało warte bo nie da się przybliżyć na tyle.

Szukam sobie MTB i już mnie #!$%@? bierze. Idzie w przedziale 3-4k cos takiego dostać? Myślałem nad jakimś Northteckiem Cayon/Sovelo ale tam tez nie ma tego parametru podanego i nie wiem. Jak żyć? Chce coś pancernego by się nie rozleciało pod ciężarem mojego bebechu.

Szukam czegoś na 29", rama chyba 19/20, chłop 183cm, 100kg (proszę się nie gapić).

#rowery #mtb
  • 10
@Strzelec_wyborowej: jak masz opis kół np. tak jak tutaj:

FRONT HUB Shimano HB-MT400-B, 15x110mm Boost, Center Lock

REAR HUB Shimano FH-MT510-B, 12x148mm Boost, Micro Spline, Center Lock


to 15mm z przodu i 12mm z tylu to są sztywne osie. Szybkozamykacz ma chyba 8mm.
@Harry_Callahan dobra, pytanie amatora, który nadal z powodzeniem lata na qr: w czym to jest lepsze? Bo jedyny argument który rozumiem to dokładne pozycjonowanie piasty za każdym razem w tym samym miejscu. Jak rozumiem faktyczna oś na której obraca się koło (jest łożyskowane) jest tak samo potwierdzona do widelca - przez tarcie. Czy źle myślę?
@Strzelec_wyborowej: sztywną oś daje większą sztywność. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedniego koła. Możesz mi wierzyć lub nie ale to się naprawdę czuje. Rower ze sztywną osią zupełnie inaczej skręca.

W poprzednim rowerze domyślnie miałem w tylnym kole piastę na szczęście szybkozamykacz. Wymieniłem haki w ramie, dokupiłem te sztywną oś oraz wymieniłem piastę w kole. Rower po tym jak zyskał sztywną oś z tyłu dużo lepiej manewrował na ciasnych ścieżkach