Wpis z mikrobloga

Assay Management - analiza przyszłości

Nikt nie wie, czy za rok Coca-Cola będzie dalej istnieć. Może wprowadzą taki podatek na słodkie napoje, że ludzie przestaną kupować colkę? Może Ford padnie, bo pozwolą sprzedawać tylko elektryki? A może odwrotnie i to Tesla zbankrutuje, bo będzie odwrót od elektryfikacji?
Nie wiadomo, co będzie...
Oczywiście, prawdopodobieństwo jest małe, ale jest. A im dłuższy horyzont czasowy, tym prawdopodobieństwo się zwiększa.

Gdybym ja miał zainwestować w pożyczkę zabezpieczoną wekslem z Assay ASI, to bym się bardzo zastanowił. To chyba naturalne. Zastanowiłbym się między innymi właśnie nad przyszłością Assay ASI.
Są przecież losowe sytuacje: pandemia, wojna, oferowanie pożyczek pod weksel negatywnie oceniane przez KNF, UOKiK i Rzecznika Finansowego, zmiana systemu podatkowego - na takie rzeczy nikt nie jest przygotowany!

Wiadomo, że Assay ASI to super, innowacyjny fundusz, który ma mega stopę zwrotu (514% zwrotu z inwestycji - chociaż nie chwali się jak to policzył, to na pewno tak jest), ale każda firma jest podatna na zmiany warunków rynkowych.
Dlatego warto zajrzeć do dokumentów. W przypadku Assay ASI mamy np. publicznie dostępne Sprawozdanie z badania Niezależnego Biegłego Rewidenta Rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2020 r.
Badanie wykonała firma PGA:
http://pga-audyt.pl/pl/

A tam czytamy, że sprawozdanie jest ok, że rzetelnie przedstawia obraz spółki, że księgi są prowadzone prawidłowo itd. Czyli bez podś#!$%@? znajdziemy tam prawdziwe informacje. I znajdujemy tam poniższy fragment:

"Objaśnienie – istotna niepewność dotycząca kontynuacji działalności
Zwracamy uwagę na notę 37 dodatkowych informacji i objaśnień do sprawozdania finansowego, która wskazuje, że Spółka poniosła stratę netto (w kwocie 12.384 tys. zł) w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r., która przekracza sumę kapitałów zapasowego i rezerwowego oraz jedną trzecią kapitału podstawowego, a także, że na ten dzień zobowiązania krótkoterminowe znacznie przewyższają aktywa obrotowe (o kwotę 16.691 tys. zł) co może wpłynąć na zagrożenie kontynuacji działania Spółki. W nocie 37 Zarząd Spółki przedstawił analizę, z której wynika, że utrata płynności Spółki, a tym samym zagrożenie dla kontynuacji działania w okresie do końca 2021 r. jest mało prawdopodobne, w związku z czym Spółka sporządziła sprawozdanie przy założeniu kontynuacji działania oraz poinformował, że według wiedzy Zarządu, Walne Zgromadzenie podejmie w najbliższym czasie uchwałę o dalszym istnieniu Spółki.
Nasza opinia nie zawiera zastrzeżenia w odniesieniu do tej sprawy."

O ile się mylę to ten fragment o "przekraczaniu sumy kapitałów zapasowego i rezerwowego oraz jedną trzecią kapitału podstawowego" wynika z tego, że w takiej sytuacji udziałowcy powinni zdecydować o dalszym istnieniu spółki - co jest właśnie wspomniane na końcu objaśnienia.

Natomiast fragment o tym, że "zobowiązania krótkoterminowe znacznie przewyższają aktywa obrotowe" (o 16 mln zł), to po prostu troska o płynność. Dlatego właśnie "Zarząd Spółki przedstawił analizę, z której wynika, że utrata płynności Spółki, a tym samym zagrożenie dla kontynuacji działania w okresie do końca 2021 r. jest mało prawdopodobne".

I w zasadzie tyle. Rewident sprawdził, coś tam spostrzegł, zarząd odpowiedział i a my mamy wszystko czarno na białym w badaniu. I jako klienci lub potencjalni klienci, możemy sobie dzięki temu wyrobić opinię czy warto inwestować.

ps. gdzie znaleźć badanie biegłego rewidenta? Tam gdzie są sprawozdania finansowe, wchodzimy tu:
https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df
i wpisujemy KRS=0000793021

Bardzo proszę o plusy, żeby klienci i potencjalni klienci mogli się zapoznać z istotnymi informacjami dla ich ew. inwestycji.

#assay
#finanse
#gielda
#inwestycje


virgola - Assay Management - analiza przyszłości

Nikt nie wie, czy za rok Coca-Col...

źródło: comment_1650472374C7tvPDpzmko976cXL6vMIh.jpg

Pobierz
  • 7
@slgdfhsdhjfbs: Dzięki, że pytasz.
Tak wyczerpująco, to się nie da odpowiedzieć szybko, dlatego zapraszam do wpisów na tagu. Zaczęliśmy 3 miesiące temu. Przed nami miesiące, a może lata obserwacji tego fenomenu.

Generalnie fundusz Assay ASI robi następuący myk: pożycza od ludzi kasę zabezpieczając ją wekslem. A potem za te pieniądze kupuje udziały w tzw. start-up'ach, ale także daje im pożyczki na działalność.
Brzmi nieźle, ale jak się wgryźć w szczegóły, to