Wpis z mikrobloga

Co się bardziej opłaca Waszym zdaniem po roku mieszkania w #szwajcaria? Po prostu przestać prowadzić samochód w Szwajcarii, czy jednak się ugiąć i wymienić polskie prawo jazdy na to szwajcarskie gównoprawo jazdy?

Słyszałem, że są z nim problemy w wypożyczalniach w UE (niby jest uznawane, ale wypożyczalnie nie lubią, bo same do końca nie wiedzą, bo Szwajcaria nie jest w UE). Do tego w OC czy w wypożyczalniach tracisz zniżki za długie posiadanie prawa jazdy, bo przecież to szwajcarskie masz wydane przed chwilą.

#emigracja #prawojazdy #motoryzacja
  • 12
Nie. Przecież nie chodzi o datę dokumentu


@PiotrFr: tak, wiem, że bardziej liczy się ta data na odwrocie (wydania uprawnień), ale:
– niektórzy szwajcarscy urzędnicy mają w dupie i na odwrocie też wpisują datę wydania dokumentu, bo dla nich liczy się kiedy zyskujesz szwajcarskie uprawnienia, a nie uprawnienia w ogóle
– nawet jak uda się zrobić tak, żeby urzędnik szwajcarski przepisał polską datę uzyskania uprawnień, to część wypożyczalni czy ubezpieczycieli dalej
@tomasztomasz1234:

nawet jak uda się zrobić tak, żeby urzędnik szwajcarski przepisał polską datę uzyskania uprawnień, to część wypożyczalni czy ubezpieczycieli dalej to ignoruje / nie da się im wytłumaczyć i bierze pod uwagę datę z przodu dokumentu

Bzdura. I co? Zawodowym kierowcom co 5 lat się zeruje? Bo co tyle muszą wymieniać.

polskie prawo jazdy jest unijne, więc dużo silniejsze niż szwajcarskie.


Nie. To, że Szwajcaria nie jest w Unii nie
To, że Szwajcaria nie jest w Unii nie sprawia, że to to samo co taka Ukraina bo mają wiele umów zawartych.


@PiotrFr: ale ja to wiem. Samo to, że Polacy mogą pracować w Szwajcarii bez wizy, to rezultat jednej z tych umów (o swobodnym przepływie osób).

Ale wytłumacz na wakacjach w Hiszpanii losowemu pracownikowi wypożyczalni na prowincji, który ma powiedziane przez szefa, że akceptować ma unijne, że "panie, ale tutaj są
Ja wymieniłem, wróciłem do Polski, wyrobiłem nowe i mam teraz dwa.


@Reptilianin_Soros: A jak to zrobiłeś? Ja myślałem, że to działa tak, że szwajcarski urząd po wymianie wysyła polskie prawko do polskiego urzędu i ono tam sobie leży. Jak przyjedzie się do Polski i się pójdzie do urzędu wyrobić prawko, to się usłyszy "ale my mamy pańskie prawko i możemy panu je oddać, tylko musi nam pan dać szwajcarskie bo pan
@tomasztomasz1234: mam od 9 lat szwajcarskie prawo jazdy a problemów które opisujesz nie miałem nigdy. Wszystkie wypożyczalnie w EU normalnie, zniżki jak byly tak dalej są. Ogólnie w Szwajcarii w dużym mieście nie potrzebujesz samochodu i możesz spokojnie zrezygnować przy odrobinie organizacji, ale to że ktoś kiedyś powiedział że mogą być problemy wymianie prawa jazdy to raczej słaby powód żeby z samochodu rezygnować
@tomasztomasz1234: Skad takie bzdury ze sa problemy?! Z utrata znizek - bzdura, masz wbite jasno w prawku kiedy uzyskane uprawnienia, wiec problemu nie ma. Ubezpieczalnie tez nie robily mi problemu. Ba, nie pytaly nawet o kopie prawka, tylko kiedy uzyskane i tyle.
Co do wypozyczalni - ktore niby takie cuda robia? Bo nie spotkalem sie sam ani nie slyszalem od wielu osob majacych prawko z CH by byly problemy. UE to
@tomasztomasz1234:

Ale wytłumacz na wakacjach w Hiszpanii losowemu pracownikowi wypożyczalni na prowincji, który ma powiedziane przez szefa, że akceptować ma unijne, że "panie, ale tutaj są traktaty międzynarodowe, trust me bro" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale w wypożyczalniach to w ogóle są jaja często bez względu na prawko. Kiedys zarezerwowałem auto w Niemczech i miałem nim jechać do Polski to zmienili mi model, bo jak powiedzieli "do